Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Handel publieke domeinnamen groeit

24 februari 2000 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Michiel Couzy
Michiel Couzy

De handel in publieke domeinnamen neemt toe. In het verleden richtten de handelaren zich voornamelijk op de Internetadressen van bedrijven. Tegenwoordig zijn namen van algemeen belang populair. Kamerleden van de VVD maken zich dan ook zorgen over het lot van domeinnamen van overheden.

De Internetpagina http://www.topcoms.com laat niet aan duidelijkheid te wensen over: voor een flink bedrag kunnen belangstellenden domeinnamen kopen die zich richten op Nederland. Uitsmijter is het adres http://www.dutchgovernment.com, dat meer dan 220.000 gulden moet opbrengen.
De makers van de site delen nog even een steek onder water uit en schrijven: "Ongelooflijk, maar dit adres was nog steeds beschikbaar! Zijn de Nederlanders traag of niet? Natuurlijk moeten wij deze naam reserveren, anders doet een ander het." Overige aanbiedingen zijn namen als http://www.amersfoort.nu, http://www.bouwers.com en http://www.importeren.com. Op een andere pagina staat http://www.thenetherlands.com te koop.

Merkenrecht

Deze handel in domeinnamen is niet te stuiten. De rechter heeft in Nederland echter beperkingen opgelegd. Zo is het niet mogelijk een naam van een bekend bedrijf te reserveren. Dit maakt namelijk inbreuk op het merkenrecht. "De lol van het registreren van merknamen is er nu wel een beetje vanaf. De rechter heeft namelijk een aantal uitspraken gedaan in het nadeel van de kaper", zegt Reina Weening, juriste van het advocatenkantoor Kennedy van der Laan.
Algemene namen als ‘importeren’ worden echter niet beschermd door het merkenrecht. Weening acht de kans wel groot dat rechthebbenden, in casu de Nederlandse overheid, de domeinnamen dutchgovernment en thenetherlands kunnen vorderen. Zij zou kunnen aangeven dat de handelaren een onrechtmatige daad plegen. Internetsurfers worden namelijk misleid. Er is maar één Nederlandse overheid en men verwacht dat genoemde namen naar het Rijk verwijzen.

Kamervragen

VVD-parlementariërs Oussama Cherribi en Hella Voûte maken zich zorgen over het lot van domeinnamen die betrekking hebben op Nederlandse gemeenten, provincies en andere geografische gebieden. Zij hebben vragen gesteld aan minister Bram Peper van Binnenlandse Zaken over de mogelijkheid van de overheid om deze namen te reserveren. "Wij gaan naar een digitaal overheidsloket. Domeinnamen vormen de levensader van dit initiatief. En dan is het belangrijk dat gebruikers niet bij Casa Rosso uitkomen als zij http://www.amsterdam.nl intikken", licht Cherribi toe.
Een aantal gemeenten is haar naam al kwijt. Zo zijn de adressen http://www.nijkerk.nl en http://www.beemster.nl in handen van bedrijven met dezelfde naam. Volgens Chantal Driessen van Stichting Internet Domeinregistratie is een vijftal gemeentenamen gereserveerd door anderen. Advocate Weening verwacht niet dat de overheid deze adressen kan terugvorderen, omdat het merkenrecht zich niet uitstrekt tot gemeentenamen. Cherribi wijt het verlies aan nalatigheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de gemeenten had moeten waarschuwen.
Om erger leed te voorkomen, vindt Cherribi dat de overheid snel een lijst moet maken en alle domeinnamen dient te reserveren. "Anders is binnenkort het gehele Nederlandse woordenboek gereserveerd." Een speciaal daarvoor in het leven geroepen taakgroep moet dit uitvoeren.
Driessen geeft aan dat er inderdaad in samenwerking met diverse instanties een limitatieve lijst wordt opgesteld van namen van algemeen belang. De adressen van gemeenten zijn al in een lijst met geblokkeerde namen opgenomen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    cybercrime
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Rijkswaterstaat moet vaart maken met beveiligen van bruggen en sluizen

    Bord van Mediamarkt
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mediamarkt licht ‘onbeperkte’ cloudopslag van eigen telecommerk toe

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs