Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Philips laat teugels bij Origin vieren

24 februari 2000 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Rik Sanders
Rik Sanders

Met een beursgang in zicht krijgt Origin eindelijk de kans om zichzelf te bewijzen. Het grote knelpunt blijft echter de stroomlijning van de organisatie.

Philips-topman Cor Boonstra wil na de zomer een minderheidsbelang in Origin naar de beurs brengen. Volgens Steven Vrolijk, analist bij ING Barings, is dit voornemen een verdienste van Origin-topman Robert Pickering. "Hij heeft de Philips-top ervan kunnen overtuigen dat zijn bedrijf meer vrijheid en investeringen nodig heeft met het oog op de snelle ontwikkelingen in de IT-dienstenwereld." IDC-analist Mirko Lukacs vindt het verstandig dat het Eindhovense concern automatisering niet meer als kernactiviteit ziet. "IT-dienstverlening heeft een heel andere dynamiek dan de productmarkten waarop Philips opereert."
Bij Origin zelf kijkt men vooralsnog de kat uit de boom. "Philips bepaalt de koers van het bedrijf. Er zal altijd een verschil in inzicht blijven. Simpelweg omdat de agenda van Philips het belangrijkst is. Voor investeringen is het vaker ‘nee’ dan ‘ja’. Daardoor heeft Origin de boot gemist op het gebied van consultancy, telecommunicatie, projectmanagement, crm en elektronische handel", vertelt een anonieme bron. "Bovendien zijn concurrerende marges uit den boze, omdat Philips de grootste klant is." Desondanks bestempelt ING-analist Vrolijk Origin als een top IT-dienstverlener. "Het komt wel goed met het bedrijf. Het zal zich alleen moeten versterken, onder meer door overnames in de Verenigde Staten."

Aanbevelingen

Maar er is voor ‘mensenbedrijf’ Origin nog veel werk aan de winkel. De bloedgroepen – vooral de creatieve BSO’ers en de meer ambtelijk ingestelde Philips-IT’er – zetten zich nog geregeld tegen elkaar af, zeggen zowel Vrolijk als Ger Klinkenberg, bestuurder FNV Bondgenoten. "Het bedrijf is ook niet goed georganiseerd. Er zijn contracten die niet gunstig uitpakken. De marges zijn te laag", vindt Vrolijk. Bovendien blijken de problemen rond de financiële administratie, waarover Computable in mei 1998 berichtte, bijna twee jaar later nog steeds niet opgelost. Het ingehuurde Kpmg probeert al weer geruime tijd de kar op het juiste spoor te krijgen. OR-voorzitter Van Haasteren meldt dat het adviesbureau aanbevelingen heeft gedaan die inmiddels worden geïmplementeerd. Woordvoerder Toby Ellson wil echter niet ingaan op de rol van Kpmg.
IDC’er Lukacs constateert dat de automatiseerder niet duidelijk voor één richting heeft gekozen’. "Origin Nederland is de motor van het bedrijf, maar haalt veel inkomsten uit detachering. Die markt is in de aanloop naar 2000 hard gegroeid, maar halverwege 1999 ingezakt. Buiten Nederland heeft Origin echter veel geïnvesteerd in het werken op projectbasis, waarmee veel andere IT-dienstverleners succes hebben." Van Joop Sistermans, de nieuwe directeur Origin Nederland, mag worden verwacht dat hij de Nederlandse vestiging minder afhankelijk laat worden van de erp-dienstverlening. De mediaschuwe ex-manager van de overgenomen IT-dochter van Akzo Nobel is haast het tegenovergestelde van zijn voorganger, de begeesterde Leen Zevenbergen. Ingewijden typeren Sistermans meer als een intern bestuurder en een strateeg dan een marketeer.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    Kathmann: Stoppen migratie naar Amerikaans omzetbelastingsysteem kan nog  

    Governance & Privacy

    Kort: Gemeenten boeken weinig winst in security, VGZ verlengt werkplekcontract met OGD (en meer)

    5 grootste ot incidenten
    Security & Awareness

    Deze 5 ot-incidenten hebben de security-wereld wakker geschud

    Overheid

    Digitale autonomie en de uitbesteding applicatiediensten omzetbelasting door de Staat

    Security & Awareness

    Hackers dreigen Odido‑data te lekken als losgeld uitblijft  

    Data & AI

    De zelfrijdende auto moet het lab uit

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs