Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Cibit brengt ‘lichte versie’ uit van het ITS CMM

18 november 2004 - 23:00AchtergrondGovernance & Privacy
Rik Sanders
Rik Sanders

Cibit Adviseurs/Opleiders heeft zijn ‘IT Service Capability Maturity Model’ in zakformaat gegoten. De handzame gids legt op een gepopulariseerde manier het model voor een it-beheerorganisatie uit.

Oorsprong
Frank Niessink maakte in 1997, toen hij verbonden was aan de Vrije Universiteit, een begin met de ontwikkeling van het ‘IT Service Capability Maturity Model’ voor het vaststellen van de volwassenheid van een it-beheerorganisatie. Het idee hiervoor, gebaseerd op het CMM voor softwareontwikkeling van het Software Engineering Institute, kwam voort uit een traject om een ondersteunende methode voor it-management te bedenken. Dat werd vanaf 1995 in gang gezet door Capgemini, Twijnstra Gudde en de Technische Universiteiten in Delft en Eindhoven en de Vrije Universiteit Amsterdam.
Niessink stapte later over naar Serc, een kennisbureau voor software-engineering en -kwaliteit. Daar werkt hij samen met Viktor Clerc aan de vervolmaking van ITS CMM. In 2003 kwam Serc in handen van Cibit.
Op 1 februari volgend jaar moet het IT Service Capability Maturity Model (ITS CMM) helemaal klaar zijn. Op dit moment zijn drie niveaus (initial, repeatable en defined) gereed, aan de vierde en vijfde stap (managed en optimizing) wordt gewerkt. Elk stadium geeft oplopend de mate van volwassenheid van de it-beheerorganisatie aan. Ontwikkelaars zijn Frank Niessink en Viktor Clerc, werkzaam bij Cibit.
Beide heren hebben het zakboek IT Service CMM. A pocket guide (Van Haren Publishing) uitgebracht. De reden voor zo’n laagdrempelige, gepopulariseerde uitgave is volgens Clerc dat het model zelf met de complete specificaties en het jargon niet uitnodigt tot een kennismaking. “De pocketuitgave biedt een toegankelijker inzicht in het model.”
De Rabogroep en ING Direct gebruiken inmiddels ITS CMM. Clerc benadrukt dat het een open model is, vrij opvraagbaar op http://www.itservicecmm.org. Het tweetal staat open voor opmerkingen en suggesties. “Het is tevens onze bedoeling in kaart te brengen hoe dienstverlenend Nederland met diensten omgaat.” Bedrijven kunnen er zelf ook commerciële diensten voor ontwikkelen, zoals trainingen en assessments. Cibit en Sogeti doen dit al.
Clerc erkent dat er een overlap bestaat met Itil. Hij beschouwt ITS CMM als complementair. In zijn ogen kent Itil een praktischer opzet, omdat het met praktijkvoorbeelden werkt en tips geeft voor bijvoorbeeld service level agreements en klanttevredenheidsonderzoeken. Het ITS CMM is vooral te gebruiken om afspraken over de geboden it-dienstverlening te toetsen, het leveren van diensten te plannen en te bepalen wat de beheerorganisatie moet bereiken.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    OpinieGovernance & Privacy

    Europese Commissie zoekt experts om encryptie te omzeilen (echt waar)

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Kort: Oracle steekt miljard in ai- en cloudinfrastructuur NL en Caribisch gebied krijgt eigen cloud (en meer)

    Ai
    ActueelData & AI

    Europese Commissie krijgt praktijkcode voor algemene ai

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Kort: Conscia neemt Open Line over, 6,1 miljoen voor 3d-oplossing tandenknarsen (en meer)

    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Eigen datacenter, colocatie of cloud?

    OpinieSecurity & Awareness

    NIS2 is geen bedreiging (maar gouden kans voor it-kanaal)

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    Private AI helpt gemeenten met vertrou...

    In een tijd waarin gemeenten geconfronteerd worden met groeiende verwachtingen van burgers, toenemende wet- en regelgeving en druk op budgetten,...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs