Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

SCO wil Linux-geld innen

31 juli 2003 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

SCO wil geld zien van alle zakelijke gebruikers van Linux. Het bedrijf heeft in afwachting van zijn rechtszaak tegen IBM een licentieprogramma aangekondigd voor de huidige gebruikers van Linux-servers.

SCO, dat IBM heeft aangeklaagd voor het overhevelen van beschermde Unix-technologie naar Linux, stelt nu dat alle zakelijke gebruikers van het open source besturingssysteem aansprakelijk zijn. Het liet dit al doorschemeren in een brief die het in mei verstuurde aan ongeveer 1500 grote bedrijven.
De Unixware-leverancier heeft nu van het Amerikaanse Copyright Office auteursrechten verkregen op delen van Unix System V. President Darl McBride zegt dat dit zijn zaak aanzienlijk versterkt. "Oorspronkelijk ging het om contractbreuk door IBM, maar nu is de kwestie veel breder. We hebben onze auteursrechten geregistreerd en kunnen ons beroepen op de wetgeving daarvoor." De aandelenkoers is direct na deze bekendmaking met 20 procent omhoog geschoten.

Voorwaarden onbekend

SCO wil volgens McBride liever geen juridische stappen nemen en prefereert het vorige week onthulde licentieprogramma. De exacte voorwaarden en prijzen daarvan moeten nog worden bepaald. Het bedrijf baseert de nieuwe licentieovereenkomst op dat voor zijn besturingssysteem Unixware 7.1. "We praten de komende weken hierover met klanten", verklaart de topman.
De geplande licentie biedt vrijwaring van juridische aansprakelijkheid en verleent het recht Linux te draaien. Een dergelijke runtime-licentie is dus alleen van toepassing op gecompileerde Linux-code (binaries). SCO hoopt zo de voorwaarden van de open source-licentie GPL (General Public License) te omzeilen. Open source-voorvechters wijzen erop dat de GPL verplicht binaries samen met broncode te verstrekken en dat SCO nu dus in overtreding zou zijn. Het omstreden bedrijf levert geen Linux meer en wil de licenties verkopen aan iedereen die reeds Linux in gebruik heeft, ongeacht van welke leverancier.
Toch zou SCO ongewild onder de GPL kunnen vallen. Het bedrijf heeft zijn Linux-distributie (oorspronkelijk van Caldera) nog geruime tijd geleverd nadat het zijn aanklacht tegen IBM had ingediend. Daarnaast had de bewuste code op verzoek van SCO verwijderd moeten worden, anders staat het bedrijf toe dat de code automatisch onder de GPL valt.

Kernels

SCO stelt dat Linux-kernel 2.4 en de aanstaande versie 2.6 voor een groot deel oorspronkelijke Unix-technologie en zelfs letterlijke broncode bevatten. "Bijvoorbeeld de code om meerdere processoren in een machine te kunnen gebruiken. Dit is geen geval van enkele lijnen code; als je alles weghaalt wat onze patenten en rechten schendt, houd je weinig over", aldus directeur Chris Sonntag van de SCOsource-divisie.
Volgens McBride heeft de illegale overdracht van Unix-technologie plaatsgevonden vanaf Linux-kernel 2.2. Verwijdering ervan zou dus een enorme teruggang betekenen. De open source-gemeenschap meent dat hier echter geen sprake van is. SCO’s acties worden met scepsis bezien; het zouden wanhoopsdaden zijn van een bedrijf met weinig toekomst.< BR>

Meer over

LinuxOpensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Nederlandse Staat krijgt van Wingtech schadeclaim van 8 miljard

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Nog geen stroom in NorthC-datacenter, campagne EZK over noodvoorzieningen (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Brand NorthC‑datacenter onder controle, nog wel overlast klanten

    Cloud & Infrastructuur

    Brand bij datacenter NorthC in Almere [video]

    Overheid

    Nederlandse Staat kan verlengen met Solvinity

    Innovatie & Transformatie

    Delftse QuantWare bouwt grootste quantumprocessor-fabriek

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs