Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

HP brengt Java-standaard in gevaar

26 maart 1998 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & Transformatie
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Het ideaal van ‘puur Java’, de totale onafhankelijkheid van het platform, lijkt langzaam maar zeker eenzelfde lot beschoren als Unix. Na Microsoft ontwikkelt ook Hewlett-Packard zijn eigen versie van de Java Virtual Machine (JVM). Microsoft neemt een licentie op HP’s Java-variant om die te gebruiken voor het Windows CE-besturingssysteem.

HP, dat tot nu toe geen expliciet standpunt in de Java-oorlog had ingenomen, keert zich tegen de alliantie van Sun, Oracle, Netscape en IBM die in een hevige marketing-oorlog zijn verwikkeld met Microsoft. Dit softwarebedrijf heeft een eigen Java-variant ontwikkeld, die alleen onder Windows draait, maar wel redelijke prestaties levert. Vorige week kreeg Microsoft al de steun van Apple voor deze ‘geoptimaliseerde variant’.

Java-zeggenschap

Deze breuk met Sun geldt wat HP betreft alleen voor de markt van ingebedde systemen. "Dit heeft geen invloed op onze Unix-systemen, waarvoor wij een licentie van Sun hebben", aldus woordvoerders van HP. Zij verklaarden verder dat het bedrijf zich sterk maakt om de Java-standaard voor kleine apparatuur aan Sun te onttrekken. Volgens HP moet de controle over Java in handen komen van een onafhankelijke, internationale organisatie.
De twee rivalen vlogen elkaar hierover al eerder in de haren. Vorig jaar was HP tegen Suns voorstel om aangesteld te worden als beheerder van de officiële Java-standaard. De Internationale Standaarden Organisatie (ISO) gaf het zeggenschap over de programmeertaal annex besturingssysteem toch in handen van Sun. Onder leiding van de Java-schepper werkt de IT-industrie nu aan ‘100 procent puur Java’, dat op alle hardware- en softwareplatformen draait dankzij Java Virtual Machines die aan de Java-standaard voldoen. De technische uitwerking is echter nog verre van optimaal, waardoor Java-applicaties van enige omvang slecht presteren.

Licentie-omzeiling

HP zou zijn buik vol hebben van de ‘ontoelaatbaar hoge licentieprijzen’ die Sun in rekening brengt voor de ‘consumenten-elektronica’-versie van Java. Bijkomende ergernis is de eis dat licentiehouders alle verbeteringen die zij aanbrengen, met Sun moeten delen. De nieuwe strategie van HP is een klap in het gelaat van Sun, dat zijn lot verbonden heeft aan zijn troetelkindje Java. Volgende week vindt in San Francisco de door Sun gesponsorde Java One-conferentie plaats. Naar verwachting maken tienduizend Java-programmeurs daar hun opwachting.
Om problemen met Sun te vermijden omtrent het oneigenlijk gebruik van Java positioneert Hewlett-Packard zijn Java-variant als compatibele kloon. "Volgens onze auteursrechten mogen zij een kloon maken", zei John Kannegaard, vice-president softwareproducten bij Sun. Het bedrijf verwelkomt deze concurrentie en zal het ‘imitatie-Java’ overtroeven met kwaliteit en snelheid. "Wij hebben een voorsprong van twee jaar op HP. Ik wil best Intel zijn als zij AMD willen spelen", reageerde Kannegaard laconiek.
 

Meer over

EmulatieJavaUnix

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    De noodzaak van OT-cybersecurity en de...

    ‘Wat je niet weet, kan het meeste zeer doen’ De Europese Unie scherpt de cyberwetgeving stevig aan. Met de nieuwe...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Tomaten-tech

    Nexperia
    Cloud & Infrastructuur

    Chinese eigenaar Wingtech wil controle terug over Nexperia Nijmegen

    Innovatie & Transformatie

    Nieuw Actieprogramma Duurzame Digitalisering

    Carrière

    Computable Awards: de hoogmis van de ict-sector

    Innovatie & Transformatie

    Hulde aan de winnaars van de Computable Awards 2025

    Overheid

    ‘Nederlandse Digitaliseringsstrategie gaat zeker één miljard per jaar kosten’

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs