Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Business intelligence

04 januari 2007 - 14:335 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & TransformatieBusiness ObjectsCognosHyperionMicrosoftOraclePassionnedPwCSAPSAS
Redactie Computable
Redactie Computable

Business Intelligence gaat niet over technologie of software. “Het gaat om je business beter doen”, zegt Norman Manley, managing partner bij Passioned.

Wat is dat?

Organisaties verzamelen enorme hoeveelheden data vanuit verschillende systemen. Het ophalen, organiseren en analyseren van deze data met business intelligence kan een bedrijf meerwaarde geven. "Business intelligence gaat niet over technologie en niet over software. Het gaat om je business beter doen, beter dan je gisteren deed, beter dan je concurrent en beter dan de markt verwacht. Om dat te doen, moet je tijdig en juist geïnformeerd zijn met de faciliteiten om de vragen die je hebt ook tijdig en goed beantwoord te krijgen", zegt Norman Manley, managing partner bij Passioned.

Wat zijn de trends?

  • De bestaande top drie leveranciers (Business Objects, Cognos en SAS) krijgen het moeilijk, omdat grote softwarebedrijven als Microsoft, Oracle en SAP de BI-functionaliteit gratis bij hun software leveren. In de markt zijn geruchten dat er binnen één à twee jaar sprake zal zijn van een nieuwe top drie. "Dit zou vooral gebeuren wanneer de geruchten dat Oracle of IBM respectievelijk Business Objects en Cognos willen overnemen de waarheid worden. Als die klappen niet vallen, is de kans klein dat er in twee jaar een aardverschuiving plaatsvindt. Op zo’n korte termijn is disruptie nodig om zaken te veranderen, organisch gaat dat niet zo snel", aldus Frank Buytendijk, vice president Corporate Strategy bij Hyperion. "Consolidatie zal zeer waarschijnlijk plaatsvinden als de BI-tool nummer één (Excel) zijn gedoodverfde opvolger krijgt in Sharepoint, Office 12 en andere applicaties", voegt Andries Bottema, lector business intelligence aan de Hanzehogeschool Groningen, toe.
  • Een markttrend is het ineenschuiven van business intelligence en business performance management. Een rappe consolidatie is reeds zichtbaar.
  • Op het technologische vlak zijn er sterke ontwikkelingen zichtbaar naar component-gebaseerde applicaties, waarbij gebruikers zelf applicaties bouwen en onderhouden, terwijl de it-afdeling op het raamwerk past.
  • Qua organisatie wordt een trend zichtbaar op het gebied van standaardisatie. Het terugbrengen van meerdere verschillende BI-tools naar een enkele of een compact portfolio van tools.
  • De businesstrend is virtualisatie. Organisaties gaan hoe langer hoe meer samenwerken ter introductie van nieuwe diensten of producten, het verbeteren hiervan of het verbeteren van de bedrijfsvoering. De hierarchie van de organisatie ‘mastodonten’ wordt vervangen door een netwerkgedachte, waarin wordt samengewerkt. Dit heeft een enorme impact op de manier waarop business intelligence wordt toegepast.

Welke oplossingen zijn er?

  • Zowel op het businessvlak als op technologisch vlak zijn de oplossingen uitgebreid. "De businessaanpak heeft zich de laatste jaren sterk ontwikkeld. Op het gebruikersniveau is dit zeker het geval. Kijken we dan onder de motorkap, dan zien we dat de technologische focus alleen maar groter is geworden. Real-time informatievoorziening vraagt niet meer om relatief eenvoudige etl (extract, transform, and load), maar om complexe eim (enterprise information management). Ook wordt de ‘cirkel gesloten’, BI is geen eindstation meer, de geïntegreerde gegevens moeten worden teruggevoerd naar de bronsystemen zodat transactionele processen ook wat intelligenter worden. Ook bij het delen van informatie met verscheidene aandeelhouders worden schaalbaarheid en bereikbaarheid belangrijker, dus it moet nadrukkelijker kijken naar de architectuur. BI is allang geen ‘kubusje bakken en rapportje klikken’ meer, het is serieuze business met grote hoeveelheden gegevens", aldus Buytendijk.
  • Een slechts it-gedreven aanpak is fataal, het leidt tot gebrek aan acceptatie. Zo leidt ook een businessaanpak tot dunnen oplossingen die er van buiten mooi uitzien, maar van binnen hol zijn. De beste aanpak, is er een van business en it alignement. Beide partijen zorgen dat hun eisen en wensen ingewilligd worden.
  • Service oriented architecture (soa) is de ‘disruptive’ technologie die het echte probleem probeert aan te pakken. "Het probleem dat werd opgelost door de traditionele BI-spelers was dat van dataconsolidatie. Zij doen op dit moment hun patchwork, maar het echte integratieprobleem wordt nog niet aangepakt. Een service oriented architecture geeft geïntegreerde single version of the truth informatie, real-time", zegt Bottema. "Door een soba (service oriented business application) passen applicaties beter in het gemiddelde governance model, waarbij it verantwoordelijk is voor het raamwerk, en de business voor de invulling op basis van procescompositie", vult Buytendijk aan.
  • Excel blijft BI-tool nummer één. "Je ziet in grote bedrijven steeds vaker daarnaast volwassen BI-oplossingen. Kans van slagen van die oplossingen hangt samen met de volwassenheid van kwaliteitsbeleid in de organisatie, inrichting van de financiële functie, inrichting van het informatiemanagement en het type gebruikte applicaties en organisatieoriëntatie", zegt Bas Brummans, manager SMP bij Pricewaterhousecoopers
    De wijze van presenteren van de BI-laag (portal) bepaald voor een groot deel het succes. "Techneutentools met legio mogelijkheden, maar die niet gebruikersvriendelijk zijn, zullen nooit geaccepteerd worden", aldus Brummans. "Einddoel is natuurlijk die computer waar je je vragen aan kunt stellen en die de informatie dan zelf met een onderliggende BI-infrastructuur aan je presenteert."

Met dank aan de experts van de Computable Business Intelligence Topic.

Wie geeft hierover adviezen?

• Accenture
• A.T. Kearney
• Atos Consulting
• Avanade
• BDO CampsObers Auditors & Consultants
• BT
• Caeser Group
• Capgemini
• Centric
• CIBER
• CIBIT
• Ctac
• DCE Consultants
• Deloitte Consultancy
• Getronics PinkRoccade
• Hewlett-Packard
• IBM – Global Business Services
• Imtech ICT
• Inter Acces
• LogicaCMG
• Magnus
• M&I/Partners
• O&I
• Oracle
• Ordina
• Pentascope
• Perfect for People
• Profuse
• Polteq International Testing Services
• Sogeti
• Twijnstra en Gudde Adviseurs en Managers
• Unisys Nederland

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘Maak haast met investeringen in digitale infrastructuur’

    ActueelData & AI

    Lleverage ontvangt drie miljoen voor ‘vibe automation’

    ActueelCarrière

    Groningers verkopen crypto-platform Deribit voor 2,9 miljard dollar

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    AchtergrondCarrière

    Ict-overnamemarkt trapt 2025 goed af, maar onzekerheid troef

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Voorbereiding & verhuizing: zo implementeer je de hybride cloud

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs