Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Ethernet kabel

‘Overstap IPv6 is meer dan vervanging van hardware’

05 november 2009 - 09:474 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Rian van Heur
Rian van Heur

Als een bedrijf ervoor kiest om over te stappen naar de zesde versie van het internetprotocol, moet niet alleen de hardware, maar moeten ook de applicaties worden gecontroleerd. Volgens Computable-experts maakt dat een overstap lastig. Daarom verloopt het overstappen naar IPv6 door bedrijven langzaam. Eigenaar Erik Kemper van ErMon advies en bemiddeling: ' De meeste bedrijven waar ik werk, kijken de kat uit de boom of vinden het een te grote ingreep met weinig toegevoegde waarde voor de nabije toekomst.'

'Een grote kostenpost is het testen en controleren of applicaties probleemloos op IPv6 werken. Er moet dezelfde exercitie worden gedaan als tien jaar geleden, toen moest worden gekeken of alle applicaties millenniumproof waren', zegt routing en switching specialist Fred Rabouw van Cisco. Consultant Maarten van den Berg van Logica vult aan: 'Er is een woud van apparatuur en applicaties dat met alle aspecten van IPv6 kunnen omgaan. Het vervelende is dat je de basis van IP-communicatie verandert. Voor je het weet veroorzaak je een storing in een apparaat of applicatie.'

Moeilijk

Overstappen is gewoon moeilijk, zegt Peter Hupkens van Huicom. 'Je moet expert zijn in het protocol, de complexiteit van de dual stack-problematiek snappen en de mogelijke migratiestrategieën kennen om een verantwoorde keuze te kunnen maken.'

De hoeveelheid werk dat een bedrijf heeft aan een IPv6-migratie is afhankelijk van wat de internetserviceprovider al heeft gedaan, zegt Hupkens. Er zijn een paar isp's die een native IPv6-verbinding aanbieden, zeggen andere experts aan. 'Aangezien de Nederlandse providers blijkbaar nog genoeg publieke adressen hebben, maken zij geen haast,' zegt senior consultant Marcel van Wort bij Orange Business Services. Storage and networkengineer Igor Ybema van Oxilion snapt wel dat providers niet meteen overstappen: 'Providers hebben naast de ADSL- en kabelmodems ook nieuwe apparatuur in het corenetwerk nodig. Zulke apparaten moeten vaak aangeschaft worden met een technisch en economisch afschrijftermijn van meerdere jaren.'

Ondersteuning

Ook de ondersteuning bij de internetserviceproviders is er niet op ingericht, zegt manager consultancy Dick Hoogendoorn bij Legian. 'Isp's bieden IPv6 bijna niet native aan. Een beperkt aantal is bezig met een kleine test. Bij dergelijke testen gebeurt de provisioning van de gebruikers aan de ISP-zijde nog handmatig. Ook de helpdesk is er niet op ingericht en er kunnen nog problemen zijn bij de ondersteuning van aftapapparatuur. Het is nog geen standaard dienst.'

Er zijn echter wel isp's die IPv6 aanbieden. Stap over naar deze isp's voor het hosten van je website, want dan is een goedkope overstap mogelijk, adviseert eigenaar Joost Tholhuijsen van Tholhuijsen Consultancy. 'Deze bedrijven zijn concurrerend en rekenen geen extra kosten voor IPv6. Voor wat betreft het eigen netwerk en de internettoegang is het mogelijk om geleidelijk over te gaan. Dat wil zeggen dat niet alle onderdelen van het netwerk in één keer geschikt hoeven zijn voor IPv6. Het wachten is nog op voldoende ISP's die IPv6 bieden. Op dit moment zijn dat onder andere XS4all, Signet, BIT en Introweb.'

Nu overstappen

Wanneer alle IPv4-adressen op zijn, is onduidelijk. Het aantal IPv4-adressen is misschien wel op in 2012, maar dat wil niet zeggen dat de netwerken niet meer werken. Rabouw: 'Al bestaande IPv4-netwerken blijven gewoon werken en het kan nog jaren duren voor een bedrijf op een punt komt, dat het moet migreren. Het moment waarop een organisatie echt over moet naar IPv6 is niet zo duidelijk aan te wijzen. Voor alle bedrijven zal dit moment ergens tussen 2012 en 2020 liggen.'

Daarom is nu overstappen belangrijk, zegt senior internet engineer Sander Steffan van Max.nl. ' Als bedrijven langer wachten zal IPv6 hals over kop worden ingevoerd zonder dat de netwerk- en systeembeheerders goed weten hoe het werkt en zonder dat alle apparatuur en applicaties getest zijn.'

Waarom IPv6?

Een internetadres bestaat uit een aantal cijfers. Bij het internetprotocol versie vier (IPv4) zijn er vier miljard combinaties mogelijk. Dat is onvoldoende om alle apparaten ter wereld van een ip-nummer te voorzien. Daarom is een nieuw internetprotocol ontwikkeld: IPv6. De voorspellingen lopen uiteen, maar verwacht wordt dat er in 2010 geen IPv4-adressen meer zijn. Voor die tijd moet worden overgestapt op IPv6. Als dat niet gebeurt, zullen delen van het internet alleen IPv6 ondersteunen, omdat er geen IPv4-adressen meer zijn. Wie de overstap naar IPv6 nog niet heeft gemaakt, kan dan niet meer communiceren met het "IPv6-only" deel van het internet.

Meer over

IPv6Netwerken

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Ethernet kabel
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Duur modem vertraagt overstap naar IPv6

    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Overheid laks bij invoering IPv6

    IPv6 (4x3)
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe poging voor IPv6 Awards

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Gebrek aan kennis blokkeert overstap IPv6

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mac-gebruikers zorgen voor toename IPv6

    ActueelCloud & Infrastructuur

    IPv6 verdubbelt van niks naar twee keer niks

    4 reacties op “‘Overstap IPv6 is meer dan vervanging van hardware’”

    1. Ron Tuijnman schreef:
      5 november 2009 om 13:00

      Pfff…. Eindelijk eens een bericht dat me niet al mijn zelfvertrouwen ontneemt. Eindelijk eens lezen dat ik niet de enige automatiseerder ben die de overstap best wel een ingewikkelde klus vindt … I’m not alone…

      Login om te reageren
    2. XMLFREAK schreef:
      5 november 2009 om 13:43

      @Ron je zult verbaasd zijn over hoeveel IPv6-verkeer er al in veel netwerken rondwaart zonder dat men ervan afweet.
      Dus 2 scenario’s mogelijk. Of je zet alle bronnen uit (als dat al kan) soms moet je ver gaan als je het echt wilt killen.
      Dus mijn advies: begin klein, kijk naar je eigen Windows- of Linux-omgeving en start daar.
      Het is geen werk voor een raketgeleerde, anders zou ik het ook niet kunnen 😉 begin er gewoon aan, lees erover, stel je vragen bijvoorbeeld aan de leden van de IPv6 taskforce. (dus mag het ook direct aan mij 😉 )

      Vraag ook niet om toestemming van je baas of opdrachtgever, daarvoor is de utleg veel te lastig.
      Het eigen netwerk moet gewoon op de toekomst voorbereid worden, punt! en draag jij de verantwoording dan nu ermee starten.
      Dus als je klant er niet voor wil betalen, dan zul je op andere wijze duidelijk moeten maken dat dit wel nodig is. (hulp nodig hiervoor, mail me)

      Login om te reageren
    3. Aad schreef:
      6 november 2009 om 12:16

      Aanzetten van IPv6 in de infrastructuur (OS/servers/LAN/WAN/FW’s etc) is goed te doen, aangezien de meeste leveranciers inmiddels dit geimplementeerd hebben. Het is een kwestie van de applicaties op deze infrastructuur zetten en testen. Ik voorzie in het komend jaar dat er steeds meer van dit soort teststraten ontstaan. Echter, voordat je gaat testen moet je eerst een goed overzicht hebben wat je heb en mijn gevoel is dat hier de schoen wringt.

      Login om te reageren
    4. XMLFREAK schreef:
      13 november 2009 om 12:52

      @Aad,

      Probeer eens bijv. Wireshark of Micorosft Netmonitor 3.X. en zie welke informatie er beschikbaar komt.

      Je zult versteld staan welke LOB (Line Of business) applicaties al IPv6 gereed zijn. Er is in de softwareontwikkelwereld ook rekening mee gehouden dus “hardgecodeerde” IPv4 verwijzingen in apps komen nog wel voor maar die zijn relatief snel op te sporen met zulke monitoring tools.

      een ander verhaal is veiligheid daar maak ik mij meer zorgen over. Er zijn echte applicatie “aware” Firewalls nodig, en die vragen om een goede inrichting…
      hier doet de schoen in NL volgens mij iig een beetje zeer.

      Er zijn goede applicatie “aware” Firewalls die ook IPv6 compatibel zijn, echter leeft dit thema vaak alleen in de hoofden van ICT mensen met een heldere kijk op veiligheid van bedrijfsdata, waaronder ik mijzelf voorzichtig schaar. Voorlopig is dit nog naadje….en bij veel meer bedrijven als men zich kan voorstellen.

      Alles verbieden is natuurlijk ook een optie maar dat maakt de bruikbaarheid van het Web2.0 weer een heel eind minder.

      Kortom netweekbeheerders doen er verstandig aan om dit te analyseren, en rond te kijken naar informatie er wordt genoeg over geschreven.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs