Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

VS staat alleen in angst voor elektronische marktplaatsen

27 april 2000 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Rik Sanders
Rik Sanders

Zowel de Nederlandse Mededingingsautoriteit als de Europese Unie ziet nog geen reden om in het verweer te komen tegen elektronische marktplaatsen. Ook IT-leveranciers maken zich niet druk over de Amerikaanse zorg voor kartelvorming.

De Amerikaanse handelscommissie FTC en het ministerie van Justitie hebben het rapport Antitrust Guidelines for Collaborations among Competitors opgesteld over kartel-bedreigingen die kleven aan nieuwe samenwerkingsvormen tussen concurrenten. Analisten beschouwen het document vooral als een signaal dat de Amerikaanse overheid de als paddestoelen uit de grond schietende elektronische marktplaatsen scherper in de gaten wil houden. Via deze online-handelsportalen kunnen bedrijven hun inkoopbehoeften bundelen en leveranciers laten inschrijven op aanbestedingen voor grote volumecontracten. Het gevaar van zo’n inkoopconsortium is dat het door de kracht ervan – denk bijvoorbeeld aan twintig multinationals die gezamenlijk hun PC’s van één leverancier afnemen – de concurrentie uitschakelt en zelf de prijsstelling bepaalt. Er kan sprake zijn van omgekeerde kartelvorming: niet de leveranciers, maar de kopers sluiten zich aan een om de markt te beheersen.

Inkoopsite

Tot nu toe heeft de alliantie van een aantal grote autofabrikanten, waaronder General Motors, Ford en Daimler Chrysler, om een inkoopsite (gebouwd door Commerce One en Oracle) te beginnen, de meeste aandacht getrokken. Maar ook in andere sectoren, zoals de vliegtuigindustrie, de olie- en chemiesector, de detailhandel en de energiemarkt, zijn soortgelijke initiatieven zichtbaar. De Verenigde Staten maken zich vooralsnog als enige zorgen over de concurrentie-ondermijnende effecten van zulke marktplaatsen. "In Nederland loopt geen onderzoek naar eventuele kartelvorming, zegt een woordvoerster van de Nederlandse Mededingingsautoriteit. "Het is voor ons ook niet aan de orde. Het bundelen van inkoopkracht is onder de huidige mededingingswet niet verboden, tenzij de inkoopmacht zo gebundeld is dat er voor de verkopende partij geen mededinging bestaat en hij maar met één partij zaken kan doen. Maar dat is een extreem geval."
Volgens de woordvoerster speelt tevens mee in hoeverre een marktplaats op internet puur Nederlands of grensoverschrijdend van karakter is. In het laatste geval moet Brussel een uitspraak doen. Zegsman Tschirny van het mededingingsbeleid van de Europese Unie meldt dat het nog teveel om plannen gaat. "Pas als de projecten concreet genoeg zijn, zullen we er serieus naar kijken. Voorlopig kunnen we echter met onze bestaande regels goed uit de voeten."

Wakker

Om zo’n virtuele marktplaats te laten bouwen, doen bedrijven een beroep op IT-partners als EDS, IBM, Andersen Consulting en Oracle, die al dan niet samenwerken met softwareleveranciers als Ariba, Commerce One, GE Information Systems en Harbinger. De automatiseerders lijken niet wakker te liggen van de richtlijnen van de FTC. Volgens Jeff Baron van AT Kearney, de adviestak van IT-dienstverlener EDS, blijft zijn bedrijf samen met softwarepartner Ariba rustig doorgaan met het bouwen van elektronische marktplaatsen. "Wij zijn ons niet bewust dat er zo’n discussie over kartelvorming plaatsvindt", laat hij weten. Ook Arjen Konings van Ariba Nederland gelooft niet dat kartelvorming een gevaar zou kunnen vormen voor het handeldrijven via inkoopportalen. "Daarvoor bestaat zo’n marktplaats uit teveel partijen. Daarbij trekt iedere marktplaats weer andere marktplaatsen aan. Pas als er vaste prijsafspraken worden gemaakt, gaat het mis. Maar dat geldt voor alle marktplaatsen." Erik van Munster van Commerce One, dat in Nederland door het softwarebedrijf Tie wordt vertegenwoordigd, maakt zich nu nog niet druk over het onderwerp, maar verwacht dat het op den duur met het oog op misbruik belangrijke gespreksstof zal worden.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Kort: Hack beïnvloedt omzet binnen 24 uur, Oranje-kijkers massaal online (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Simac wil met Nederlands cloud- en ai-platform weg omhoog inslaan

    Innovatie & Transformatie

    Rotterdam gaat quantumbeveiligde communicatie in de praktijk testen

    Overheid

    Gov.nl is in twee à drie jaar terug te verdienen

    Cloud & Infrastructuur

    Universiteit Utrecht claimt schade bij KPN na datacenterbrand

    Innovatie & Transformatie

    Nederlandse drone-industrie krijgt forse impuls

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs