Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Wijziging grondwet komt ICT ten goede

25 november 1999 - 23:004 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Michiel Couzy
Michiel Couzy

Aanpassing van de grondwet aan het Internettijdperk verschaft de ICT-branche meer duidelijkheid. Dit zegt Lodewijk Asscher, auteur van een rapport dat de gevolgen van de ICT-ontwikkelingen voor de grondrechten beschrijft. Zo zouden e-mailberichten voor eens en altijd onder het briefgeheim vallen.

Vorige week sprak de rechtbank in München Felix Somm vrij. De voormalig directeur van Internet-aanbieder Compuserve werd eerder tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld voor het verspreiden van kinderporno via het wereldwijde netwerk. De rechters in München denken er kennelijk anders over en achten Somm niet verantwoordelijk voor het verspreiden van porno.
De aansprakelijkheid van een Internet-provider is een van de vele juridische vraagstukken die kleven aan de ICT-ontwikkeling. De rechter moet er in vele gevallen aan te pas komen om een brug te slaan tussen het statische recht en de nieuwe technologieën. De vaak verouderde wetten staan onder druk. Zo heeft de regering de commissie ‘Grondrechten in het digitale tijdperk’ ingesteld die de millenniumbestendigheid onderzoekt van de grondwet, waarvan de eerste versie stamt uit 1815 en de laatste drastische wijziging uit 1983. De tekst spreekt dan ook nog over ‘drukpers’, ‘radio en televisie’, maar niet over Internet.

Knelpunten

Lodewijk Asscher heeft voor het Instituut voor Informatierecht (Ivir), verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, de knelpunten geïnventariseerd die door ICT ontstaan in de grondwettelijke bescherming van vrijheid van meningsuiting (artikel 7) en het communicatiegeheim (artikel 13).
"Deze artikelen bieden bescherming tegen de overheid, maar niet tegen bedrijven of medeburgers. Dit stamt uit de tijd dat bijvoorbeeld de PTT nog een staatsbedrijf was. Verder biedt de huidige grondwet geen recht op ontvangen van informatie en op toegang tot communicatiemiddelen. Het gevaar is dat bedrijven op een indirecte manier Internetverkeer belemmeren, door bijvoorbeeld filters te plaatsen of met software te bepalen wat een gebruiker wel en niet kan doen."

Porno

In de ogen van Asscher is aanpassing van de grondwet noodzakelijk. Al is het maar om duidelijkheid te scheppen over een aantal kwesties. In het geval van Felix Somm vindt Asscher dat een vervoerder van informatie niet mag kijken naar de inhoud en dus ook porno moet afhandelen. "KPN kan ook niet zeggen dat seksgesprekken via de telefoon verboden zijn. Dat is in strijd met de vrijheid van meningsuiting. Natuurlijk zijn er wel grenzen en biedt het wetboek van Strafrecht mogelijkheden om bijvoorbeeld racistische teksten te beperken."
Een aangepaste grondwet kan ook de status van e-mail verduidelijken. "Deze berichten vallen onder het briefgeheim", zegt Asscher. "Een werkgever die de aansluiting van werknemers regelt, mag dan alleen in de post van zijn personeel kijken als hij hierover afspraken heeft gemaakt met de ondernemingsraad. De werknemers moeten het reglement onder ogen krijgen, zodat zij weten wanneer zij fout handelen."

Heldere wetgeving

Een aanpassing van de grondwet zal in de ogen van de jurist binnen de ICT-branche op weinig verzet stuiten. De wijzigingen doen niets af aan het anarchistische karakter van de elektronische snelweg. "Het is een aanzet voor heldere wetgeving, waarin duidelijk staat wat wel en niet mag op het gebied van bijvoorbeeld privacy en het aftappen van informatie door de politie. Op deze manier worden de grondrechten van de burger gegarandeerd." Een nadeel is in dit geval dat de rechter niet aan de grondwet mag toetsen. "Dat verbod mag wat mij betreft worden afgeschaft. In ieder geval is de grondwet een belangrijke richtlijn voor de wetgever. Het parlement moet met de grondrechten rekening houden."
De regering lijkt te streven naar een grondwetswijziging. Het is echter de vraag of de overheid kiest voor een behoudend of vergaand concept. Inmiddels rijzen twijfels over de ingestelde commissie, die werkt in het politieke krachtenveld, waardoor een compromisvoorstel voor de hand ligt. "De commissie moet zoveel mogelijk rekening houden met bestaande wetgeving, ingediende wetsvoorstellen en beleidsnotities. Daar is al eerder kritiek op geleverd: deze stukken moeten rekening houden met grondrechten en niet andersom", schrijft professor Gerard Schuijt in het juridische tijdschrift Mediaforum. Het rapport van Asscher is beschikbaar op http://www.ivir.nl.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Computable.nl

    Virtualisatie heruitgevonden met VM’s en Containers

    15 redenen om bestaande virtuele machines te behouden en ruimte te creëren voor vernieuwing

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Verkeerde configuratie bij Azure leidt tot veel storingen

    Nexperia
    Cloud & Infrastructuur

    Nexperia-topman wilde 40 procent personeel in Europa ontslaan

    Overheid

    VVD: wij willen een ‘AcICT on steroids’

    Cloud & Infrastructuur

    Investering van twee miljoen in sociaal sportnetwerk CityLegends  

    Governance & Privacy

    Norea onderstreept waarschuwing soevereiniteit AFM en DNB

    Philipp Strasmann Cybersecurity
    Security & Awareness

    De onvermijdelijke verschuiving naar preëmptieve cyberbeveiliging

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs