Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Sbc reëel alternatief bij integratie

01 mei 2003 - 22:004 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Marco van der Hoeven
Marco van der Hoeven

De aandacht die steeds meer, vooral grotere, ondernemingen hebben voor consolidatie van hun ict-infrastructuur houdt de belangstelling voor server-based computing levend. De redenen om van deze technologie gebruik te maken lopen uiteen, maar efficiënter werken staat hoog op het verlanglijstje van de gebruikers, bleek vorige week op het Computable SBC-seminar.

Prof. dr. Victor Bekkers, hoogleraar bestuurskunde aan de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR), schetste het kader van de huidige overheidsautomatisering. Hij concludeerde dat het denken over de elektronische overheid, na een periode waarin veel mooie ideeën het licht zagen, in een impasse is geraakt. Kenmerk van de huidige visie op de digitale overheid is een sterke nadruk op internet, in het kader van het aanbodgerichte, passieve informatiedenken. De overheid heeft over het geheel genomen te weinig aandacht voor het bredere communicatiepotentieel van ict.
In de huidige situatie is vrijwel elk van de circa vijfhonderd gemeenten die Nederland rijk is met zijn eigen project bezig, gericht op de burger, zonder dat er onderling veel samenhang bestaat. Zo proberen de lokale overheden iedere keer opnieuw het wiel uit te vinden. De manier waarop in sommige projecten geëxperimenteerd wordt met discussieplatforms lijkt meer op spelen dan op werken volgens een strategische visie.
Voordat het gebruik van automatisering door de overheid kan bogen op een nieuwe vorm van legitimiteit moet de battle of the back-offices worden gewonnen. Dit betekent concreet dat de overheid oog moet hebben voor cultuurverschillen in een organisatie, omdat het opgeven van macht en invloed nog steeds een belangrijk knelpunt is.

Consolidatie

De belangstelling voor sbc (server-based computing) verklaart Martin Hingley, hoofd van het European Hardware research Program van IDC, uit de aandacht waar alle consolidatietechnologieën zich momenteel op mogen verheugen. Vooral onder grote bedrijven in Europa (meer dan vijfhonderd werknemers) is meer dan 70 procent bezig zijn ict-systemen te consolideren. Een belangrijk onderdeel van dergelijke projecten is vaak het centraliseren van servers op minder locaties dan voorheen.

  
Vorige week organiseerde Computable voor het eerst een thema-seminar. In een bomvol Slot Zeist gaven verschillende deskundigen hun visie op sbc (server-based computing) in de sectoren overheid en gezondheidszorg. De hoge opkomst van Computable-lezers laat zien dat er veel belangstelling bestaat voor uitleg over praktische oplossingen voor consolidatievraagstukken. Daarbij blijken efficiëntievoordelen in eerste instantie zwaarder te wegen dan kostenbesparingen.
Een van de hulpmiddelen die hierbij naar voren komen is sbc. Volgens Hingley zijn vooral bij grootschalige infrastructuren die draaien op Microsoft efficiëntievoordelen te behalen met sbc. Hij plaatst daarbij wel de kanttekening dat dit vooral geldt voor organisaties die verregaand gedecentraliseerd zijn. Daarnaast kan sbc moeilijk te implementeren zijn. Daardoor zijn zowel goede partners als voldoende aandacht voor de ook door Bekkers geconstateerde culturele verschillen en menselijke bezwaren nodig.

Spanning

Tijdens het seminar was enige spanning voelbaar over de relatie tussen de grootste sbc-leverancier, Citrix, en Microsoft. De twee bedrijven zijn al jarenlang partners, omdat Citrix vooral Microsoft-producten van extra functionaliteit voorziet. In de ontwikkeling van die producten neemt de laatste steeds meer sbc-elementen op. Vooral in het vorige week gelanceerde Windows 2003 zijn dergelijke functionaliteiten opgenomen.
Op het Computable-seminar ging Raul Pesch, partner sales manager bij Microsoft, uitgebreid in op de relatie met Citrix. Hij verzekerde de aanwezigen dat Citrix nog steeds een belangrijke aanvulling levert op Microsoft-software, bijvoorbeeld op het gebied van beveiliging. In hoeverre de ontwikkeling van Microsoft-producten de komende jaren verder op het terrein van Citrix komt werd niet duidelijk, maar bij de huidige stand in de markt is er naast de softwarereus voldoende ruimte voor sbc-leveranciers.

Vooral efficiënt

Het ministerie van Vrom is een van de overheidsinstellingen waar sbc deel uitmaakt van een groot automatiseringsproject. Projectmanager Bas de Bruijn van Edgetec Solutions gaf daarover tijdens het seminar uitleg. Bij het opbouwen van een geheel nieuwe infrastructuur is onder meer gekozen voor sbc om het beheer te centraliseren, conflicten in toepassingen te voorkomen en telewerken mogelijk te maken. In het laatste geval bijvoorbeeld omdat in de oude situatie medewerkers veelal grote documenten op hun laptop laadden en die thuis bewerkten. Nu blijven de grote bestanden op de server staan.
Volgens De Bruijn staat bij Vrom efficiënter werken op de eerste plaats. Hoewel een lagere tco (totale eigendomskosten) een van de doelstellingen was moet dat voordeel bij sbc niet worden overdreven. Het beheer van bijvoorbeeld 4500 toepassingen op 4500 desktops en het beheer van 4500 toepassingen op 150 servers blijft veel kosten. De financiële voordelen van sbc komen volgens hem vooral voor uit een efficiëntere manier van werken.< BR>

Meer over

Consolidatie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    AchtergrondSecurity & Awareness

    Dit gaat NIS2 jouw bedrijf aan tijd en geld kosten

    compliance
    OpinieGovernance & Privacy

    Waarom Dora- en NIS2-compliance beginnen met assetmanagement

    grens België - Nederland
    ActueelData & AI

    Ai in de Benelux: veel strategie, weinig uitvoering

    ActueelGovernance & Privacy

    Microsoft: we zijn geen hulpsheriff

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Opkomst van soevereine clouds: stel dataportabiliteit centraal

    big tech
    ActueelOverheid

    Na ingreep Microsoft bij ICC: kabinet waarschuwt voor afhankelijkheid Amerikaanse tech

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en m...

    Op 16 september 2025 vindt in de Jaarbeurs in Utrecht een gloednieuw event plaats dat volledig is gericht op IT-professionals:...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs