Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Bram Nauta en Corien Prins winnen Stevin-premie

Awards voring stemmen prijs beker
07 juni 2023 - 08:113 minuten leestijdActueelCarrièreAP
Alfred Monterie
Alfred Monterie

'Chip-professor' Bram Nauta (Universiteit Twente), en Corien Prins, hoogleraar Recht en Informatisering (Universiteit van Tilburg) hebben dit jaar de twee hoogste onderscheidingen in de Nederlandse wetenschap gewonnen voor superieur onderzoek met een maatschappelijke impact. Ze krijgen een Stevin-premie. Twee andere wetenschappers, Joyeeta Gupta en Toby Kiers, ontvangen de twee Spinoza-premies; onderscheidingen waarbij de nadruk ligt op het wetenschappelijke werk. De vier krijgen ieder 1,5 miljoen euro, die ze mogen besteden aan wetenschappelijk onderzoek en activiteiten die daarmee verbonden zijn.

Bram Nauta (foto: Studio Oostrum).
Aan Bram Nauta is het te danken dat smartphones compacter werden en micro-elektronica zuiniger, aldus de jury. Hij wordt geroemd als ‘een wereldwijd erkend expert in het ontwerpen van schakelingen op chips’. Hij is daarnaast een ‘uitstekende spreker’. Weinig chip-experts kunnen zo helder over hun vak vertellen. Het juryrapport noemt Nauta ook iemand met een ‘internationale statuur’ en een ‘imposant netwerk’. ‘De beoordelingscriteria voor de Stevin-premie lijken voor hem geschreven te zijn.’

Onlangs won Nauta ook een Dutch Innovation Award voor zijn bijdrage aan de wereldwijde chip-ontwikkeling. Hij is de geestelijk vader van de Nauta-schakeling, een geïntegreerde schakeling die de basis heeft gelegd voor energiezuinige bluetooth- en wifi-chips. Anders dan veel buitenlandse vakgenoten is de Twentse hoogleraar nooit een cent wijzer geworden van zijn chip-ontwerpen. De universiteit geeft zijn kennis overigens niet gratis weg. Nauta en zijn vakgroep krijgen in ruil toegang tot de nieuwste technologie. Als een fabrikant bepaalde kennis exclusief wil hebben, verkoopt de universiteit het patent. Onder meer Axiom IC kwam uit zijn vakgroep voort.

Rechten van burgers

Corien Prins (foto: Arenda Oomen).

De andere winnaar van een Stevin-premie, Corien Prins, beweegt zich op een ander vlak. De voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) onderzoekt de rechten van burgers in een tijd van toenemende digitalisering. ‘Als lichtend voorbeeld bestookt zij zelf beleidsmakers met kennis uit haar vakgebied, namelijk de rechten van burgers in een tijd van toenemende digitalisering,’ aldus de jury.

Voorbeeld is de kritiek die Prins in het Nederlands Juristenblad uitte op de eigenzinnigheid van privacywaakhond AP onder Aleid Wolfsen. ‘Sowieso is het wat mij betreft problematisch dat de AP nagenoeg zonder enige serieuze controle of reflectie standpunten uitdraagt die zich soms maar moeizaam verhouden met wat rechters of wetgever daarover hebben gezegd’, schreef Prins.

Onder haar verantwoordelijkheid en die van Haroon Sheikh kwam ook het rapport ‘Opgave AI: De nieuwe systeemtechnologie’ tot stand. Daarin stonden beiden uitgebreid stil bij de vragen die ai oproept. Prins neemt geen blad voor haar mond. ‘De toeslagen-affaire staat niet op zichzelf, net zo min als de vele ransomware-aanvallen. De overheid verwaarloost structureel haar taken.’

Meer over

ArchiveringBluetoothKunstmatige intelligentiePhishingSmartphonesWifi

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    Gestandaardiseerde huisartscommunicatie vanuit PUUR.: sneller, veiliger en zorginstelling-overstijgend (PUUR en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    PUUR. integreert met SUP: minder administratie, meer tijd voor zorg (PUUR. SUP en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Emixa B.V

    Van 3 weken naar 3 dagen: hoe Kornelis de doorlooptijd met 85% verbetert (Emixa)
    Pijl naar rechts icoon

    ESC Holding

    Digitalisering van analoge bouwtekeningen en registraties infrastructuursystemen bij Brabant Water (Brabant Water en ESC Holding)
    Pijl naar rechts icoon

    Esri Nederland

    Provincies Noord- en Zuid-Holland krijgen grip op ruimtelijke opgaven met ArcGIS (provincie Noord-Holland, provincie Zuid-Holland, ArcGIS en ArcGISEsri)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    CNV en De Unie akkoord met ICK-cao 2026/27; FNV tegen

    Software & Development

    Baan en Nederlof sluiten pact tegen esg-software uit VS

    Carrière

    Oracle jaagt personeel stuipen op lijf met ontslaggolf 

    Security & Awareness

    It komt van Mars, ot van Venus

    Cloud & Infrastructuur

    Apple Museum in Utrecht van start

    Cloud & Infrastructuur

    LCL opent grootste datacenter, met kunstwerk op dak

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs