Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

DNB minder negatief over nieuwe economie

16 mei 2000 - 22:003 minuten leestijdActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

Het gaat te hard, aldus president Wellink van De Nederlandsche Bank (DNB) in het gistermiddag gepubliceerde jaarverslag. Als Nederland niet uitkijkt, belandt het in een loon- en prijsspiraal die uiteindelijk funest is voor de concurrentiepositie.

Zeker nu het kabinet op 1 januari bijna zes miljard gulden aan lastenverlichting geeft in het nieuwe belastingstelsel, zouden de bonden in de cao’s met 1,5 procent extra genoegen moeten nemen. Het CNV noemt het pleidooi van Wellink in een reactie overigens ‘ver van de werkelijkheid’.
Wellink maakt in het jaarverslag de balans op. De huidige periode van hoogconjunctuur is de langste van de afgelopen vijftig jaar. Verantwoordelijk daarvoor zijn onder meer de in tien jaar verdubbelde huizenprijzen, de enorm gestegen aandelenkoersen en de historisch lage werkloosheid. Die geven de Nederlanders het gevoel dat het niet op kan en daar gedragen ze zich volgens hem ook naar. Dat betekent niet alleen een impuls voor de economie, maar ook dat mensen zich dieper en dieper in de schulden steken. Dat kan een dubbele klap geven wanneer de conjunctuur omslaat.
Wellink verwijt ook nu weer het kabinet dat het de economie alleen maar verder verhit. Hij vindt dat het de miljardenmeevallers moet gebruiken om de ongeveer 530 miljard gulden grote staatsschuld versneld af te lossen, zodat het op die manier tevens wat reserves opbouwt voor de vergrijzing, die over tien jaar merkbaar wordt. De discussie in Den Haag gaat op dit moment vooral over waaraan allemaal meer geld moet worden uitgegeven nu het toch goed gaat.
Opmerkelijk is in het jaarverslag de ‘bekering’ van Wellink tot de ‘nieuwe economie’. Tot een paar maanden geleden lieten hij en andere topmensen van de bank steeds weten niet te geloven in de wondere wereld van de nieuwe economie. Wellink neigt er steeds meer naar om de IT een belangrijke rol toe te dichten in de economie. In het jaarverslag wijt hij bijvoorbeeld het grote verschil in groei tussen de VS en de Europese Unie (7,3 procent tegen 2,3 procent) aan het feit dat de informatie- en communicatietechnologie in de VS veel vastere voet aan de grond heeft.
In Europa is een inhaalslag op dat gebied nodig, constateert hij vervolgens, net als de Europese regeringsleiders op hun ‘dotcomtop’ in Lissabon. Maar Wellink twijfelt er niet aan ‘dat de ict-trein ook in Europa arriveert’.
Het gaat overigens al beter met de Europese economie, constateert de bankpresident. Dit jaar groeit de Europese economie naar verwachting met ongeveer 3,5 procent. Voor Nederland voorspelt DNB een stijging van 4 procent. In Europa komen er op dit moment al evenveel banen bij als in de VS, constateert Wellink tevreden. Dat is ook terug te zien in de werkloosheidscijfers, die in vrijwel alle Europese landen teruglopen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Overheid

    Den Haag lanceert ‘I-Visie 2035’: digitale dienstverlening in dienst van inwoner

    Innovatie & Transformatie

    Schaduw-ai en het risico voor organisaties

    Innovatie & Transformatie

    Overheid investeert fors in digitale transformatie

    Bluesky X
    Data & AI

    Kort: Mobiel netwerk VodafoneZiggo vernieuwd, dislikes voor Bluesky (en meer)

    veiligheid ai onderwijs
    Onderwijs

    Tech als kans, veiligheid als voorwaarde in onderwijs

    Nexperia
    Innovatie & Transformatie

    Escalatie intern conflict bij Nexperia

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs