Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Heilig rekencentrum is duurzame oplossing

29 juni 2011 - 15:343 minuten leestijdActueelCloud & Infrastructuur
Rik Sanders
Rik Sanders

Breng een datacentrum onder in de kelders van een kerk. Daarmee sla je twee vliegen in één klap: met de koude lucht uit de kerk worden de computers gekoeld en de verwarmde lucht wordt daarna teruggeleid en brengt de kerk op aangename temperatuur. Met dit idee, Church on a Cloud genoemd, heeft de Roosendaalse architect Geert van der Aa de innovatiecompetitie Holy Warming van duurzaamheidsplatform Nudge gewonnen. Hij had daarbij de Haarlemse Sint-Bavo-kathedraal voor ogen.

Nudge vroeg in het kader van de Holy Warming-wedstrijd om een innovatief duurzaam technisch ontwerp voor het verwarmen van de Sint Bavo in Haarlem. Deze kathedraal heeft net als veel andere kerken te maken met een groot verwarmingsvraagstuk, met name in de winter. Niet alleen vanwege de kou, maar ook door de hoge stookkosten. Omdat de Sint Bavo recent begonnen is aan een grootscheepse restauratie, is het oplossen van dit vraagstuk actueel geworden. Volgens Nudge staat er onderin de gewelven van de Sint Bavo nog ergens een oude oliekachel die op donderdag al wordt aangezet om op zondag – in de winter – een temperatuur van slechts 12 °C te bereiken. Op zondagochtend gaat na de mis de kachel weer uit.

Dat moet beter kunnen, vond het duurzaamheidsbedrijf, en schreef een wedstrijd uit. Winnaar is architect Gerard van der Aa geworden. Met zijn ontwerp ‘Church on a Cloud' helpt hij zowel de ict-industrie als het monumentale kerkgebouw aan een duurzame klimaatbeheersing, aldus Nudge. De winnaar ontvangt een oorkonde en een geldbedrag van vijfduizend euro. Daarnaast is het de bedoeling dat zijn idee ook zal worden toegepast in de Sint Bavo.

Kelders

Van der Aa stelt voor om in de kelders van de kathedraal een datacenter van een commercieel bedrijf te huisvesten. Met de koude lucht uit de kerk worden de computers gekoeld. De verwarmde lucht wordt daarna teruggeleid en brengt de kerk op aangename temperatuur. Circulatie vindt plaats via het bestaande systeem van convectorputten. De investering in de warmtebron – het datacenter – wordt door een tweede partij gedaan. Met deze opzet zou het energieverbruik van het datacenter ook gereduceerd kunnen worden.

Volgens dagblad Trouw beslist het kerkbestuur van de Bavo of het rekencentrum er ook echt komt. Nudge zal helpen om een datacenterexploitant te vinden die het concept van Van der Aa kan verwezenlijken. Naast zijn inzending zijn er nog vier eervolle vermeldingen. Alle inzendingen zijn in juli nog te zien in de Sint Bavo-kathedraal, Leidsevaart 146 te Haarlem.

 

Church on a Cloud

Ontwerp voor Church on a Cloud van Gerard van der Aa

Meer over

SLAStorage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TCN koelt datahotels met witte daksticker

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    APC richt pijlen op energiebeheer datacenter

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Energiecentrales zijn blikvangers

    Computable.nl
    OpinieGovernance & Privacy

    Energie en ICT op digitale agenda van Neelie Kroes

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Ict-wereld snapt weinig van slim energieverbruik

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    ICT slurpt evenveel energie als luchtvaart

    3 reacties op “Heilig rekencentrum is duurzame oplossing”

    1. Vincent schreef:
      30 juni 2011 om 07:00

      Gents,

      Als het over de sint bavo kathedraal gaat dan is het plaatje verkeerd. Dit is de Sint Bavo op de grote markt. Denk dat je de Sint Bavo aan de leidse vaart nodig hebt.
      Verder een Tof idee het is er inderdaad erg koud.

      groet Vincent

      Login om te reageren
    2. Wim schreef:
      1 juli 2011 om 09:14

      Goed idee maar om instromingsgevaar te voorkomen worden datacenters meestal hoog boven de omgeving gebouwd.
      In een kelder zal je dus hier extra aandacht aan moeten besteden.
      Maar het is uitvoerbaar.

      Login om te reageren
    3. Ralph schreef:
      6 juni 2012 om 18:10

      Dit is wel degelijk de Rooms Katholieke Sint Bavo aan de Leidse vaart in Haarlem. Deze Basiliek staat hoog in de top tien van mooiste kerkelijke gebouwen van Europa.

      Wat een prachtig idee! Enkel het overstomingsgevaar is een goed punt. Maar zoalng we mensen op de maan kunnen zetten, heb ik er alle vertrouwen in dat dit puntje ook wel overwonnen kan worden.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs