Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Oproep Prinsjesdag: ‘Kabinet moet meer data delen’

Mark Rutte
19 september 2016 - 15:323 minuten leestijdActueelData & AIMinisterie van Algemene ZakenVNG
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Belangenorganisatie voor een transparante overheid, Open State Foundation, roept het kabinet op om meer data te delen over bestuur en politiek. Dat moet de overheid meer transparant maken. De oproep staat in een open brief die aan de vooravond van Prinsjesdag naar premier Rutte en zijn kabinet is gestuurd. Volgens de organisatie meldt op dit moment slechts één op de tien overheidsorganisaties datasets aan via het rijksportaal data.

In de brief die gericht is aan premier Mark Rutte stelt de organisatie: ‘Om kiezers in staat te stellen geïnformeerde keuzes te maken, zullen regering en parlement data voor iedereen beschikbaar moeten stellen die nodig zijn om het overheidshandelen te controleren. Dit is essentieel voor het functioneren en toekomstbesteding maken van de democratie.’

Het gaat om data met gegevens over verkiezingen, besluitvorming en financiële data. Ook pleit de belangenorganisatie voor een basisregistratie van publieke en semi-publieke overheidsorganisaties en een enkelvoudige decentrale datalijst met daarin alle data die gemeenten en provincies met mede-overheden uitwisselen. ‘De datasets moeten gestructureerd en gestandaardiseerd beschikbaar worden gesteld als open data’, aldus de organisatie.

API’s

‘Bij data over besluitvorming zal minstens de data van de Tweede Kamer zowel historisch als realtime (via een API) en als bulk beschikbaar moeten worden gesteld. Denk daarbij onder andere aan handelingen, brieven, stemuitslagen moties en amendementen. De rijksoverheid zou nu al alle overheidsfinanciën, inclusief geldstromen en prestaties, aanbestedingen en subsidies beschikbaar moeten kunnen stellen als open data. Van belang daarbij is dat alle uitgaven gekoppeld kunnen worden aan beleidsartikelen in de begroting’, aldus Open State.

Volgens de organisatie hebben gemeenten en provincies nog altijd veel moeite om overheidsinformatie als open data beschikbaar te stellen. ‘Omdat veel decentrale overheden informatie moeten aanleveren en uitwisselen met elkaar is het van belang dat de rijksoverheid in samenwerking met IPO en VNG een zogenoemde ‘enkelvoudige decentrale datalijst’ opstelt, met daarin alle data die gemeenten en provincies met medeoverheden uitwisselen, en dat zij deze datasets gestructureerd en gestandaardiseerd beschikbaar stelt als open data.’

Verenigd Koninkrijk

Volgens de belangenorganisatie wordt in het Verenigd Koninkrijk al enkele jaren gewerkt met een zogenoemde single data list. ‘Dat is een lijst van informatie die lokale overheden met de nationale overheid deelt’, zegt Arjan El Fassed, directeur van Open State Foundation. Volgens hem heeft dat een positief effect op de actieve rol die de overheid speelt in het openbaar maken van gegevens en het hergebruik van overheidsinformatie.

Meer over

Basisregistraties

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Eén reactie op “Oproep Prinsjesdag: ‘Kabinet moet meer data delen’”

    1. Kitty schreef:
      20 september 2016 om 13:47

      De troonrede bevat maar één ICT-woord: cybersecurity. Worden we teruggeworpen naar de tijd dat de glazen koets gebouwd werd?

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Computable.nl
    Overheid

    Centric lanceert app met open data overheid

    Data & AI

    ‘Toegang tot open data overheid blijft achter’

    Ronald Plasterk
    Cloud & Infrastructuur

    Rijk ontbeert overzicht opslag overheidsdata

    Computable.nl
    Overheid

    CEO PostNL adviseert kabinet over cybersecurity

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs