Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Object-oriëntatie en de farao

24 mei 2001 - 22:00OpinieData & AI
Roelof Osinga
Roelof Osinga

Alhoewel ik de laatste vijf of zes jaar ook anders tegen object-oriëntatie (OO) aan ben gaan kijken, doe ik dat toch om een andere reden. Echter, hier wil ik de rol van ‘Angel’s advocate’ gaarne aannemen.

Rick van der Lans bekijkt het namelijk te somber in zijn column ‘Object-oriëntatie en farao Echnaton (Computable, 11 mei). Laten we het vergelijken met XML (eXtensible Markup language). Dan zegt Van der Lans "XML moet verboden worden, want het definiëren van een Document Type Definition zal te moeilijk blijken voor velen". En is de DTD-bodem niet goed, dan is de hele XML-pizza niet goed.
Dat zal echter niet gebeuren. Men zal gewoon gebruik maken van voor-gedefinieerde DTD’s of schema’s. Gebruikmakend van slimme hulpmiddelen zal iedereen dan in staat zijn een XML-pagina te maken. Van minstens dezelfde kwaliteit als een nieuwsbrief gemaakt met Ventura.
Hetzelfde geldt voor OO. Ik speelde onlangs met de objectgeoriënteerde scripttaal Ruby, die ik nog niet zo goed beheerste. Ruby heeft ‘classes’ voor benadering van een FTP- of POP-server. Natuurlijk is voor het schrijven van dergelijke classes een beetje ervaring handig. Maar om ze te gebruiken… dat is een heel ander verhaal.
Object-oriëntatie waait wel over? Ach, ik kwam er voor het eerst mee in aanraking in 1978 en sindsdien is de populariteit alleen maar gegroeid. Domweg omdat je er echt mooie dingen in kunt doen – die anderen eenvoudig kunnen gebruiken.
Bedenk ook dat Echnaton’s creatie nog steeds leeft. Hij was een visionair die voor het eerst het concept van een enkele god uitdroeg, althans dat is het verhaal. Ik weet niet of Teiwa/Tiwaz wel of niet collega’s had.
Een concept dat, alhoewel verguisd door de Egyptenaren van die tijd, is opgepikt door de toenmalige ‘gastarbeiders’ en waarschijnlijk uiteindelijk is gegroeid tot de Koran en de Bijbel. Niet echt een doodlopende straat.
 

Roelof Osinga Leeuwarden

Meer over

ECM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Beveiliging van AI in de praktijk

    AI is hot, maar de praktijk binnen grote organisaties blijkt weerbarstig. Stop met brandjes blussen; zo schaal en beveilig je met succes.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ai in de zorg
    Overheid

    Slimme zorg vraagt om slimme data: VWS bouwt versneld aan ai-infrastructuur

    ai klusjes gig
    Data & AI

    Kort: Java en ai-tools vernieuwd, klusjes scoren (en meer)

    ai
    Data & AI

    VS nog op kop in ai-race, maar China wil meer riskeren voor opschalen

    Carrière

    Deloitte: geen verband tussen inzet ai en personeelskrimp

    Data & AI

    Kort: Innobrix wint Google-prijs, anonieme ai helpt zorg nog meer (en nog meer)

    Agent op zoek naar productinfo
    Data & AI

    Productinformatie-leverancier Icecat introduceert MCP-connector voor ai-agents

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs