Dit is mijn eerste Datarevival-bijdrage waarbij het mij niet lukt om een samenhangend betoog te produceren. Mijn bijdrage moet gaan over ‘datasoevereiniteit’, maar ik kom niet verder dan mijn losse aantekeningen te sorteren en puntsgewijs te droppen. Misschien ziet iemand een lijn in deze opsomming.
Tekst: René Veldwijk Beeld: Wonderworks
Dit is een greep uit eindeloos veel voorbeelden, maar hopelijk begrijpt u mijn punt. Natuurlijk is er laaghangend fruit. Maak dat Odido-laksheid niet meer loont. Geef het recht op inzage in eigen persoonsgegevens tanden. Regel bij wet dat de Belastingdienst, net als vroeger, alleen persoonsgegevens registreert die wettelijk zijn beschreven. Toon ballen richting de Amerikaanse overheid. En vanzelfsprekend: pak dat UWV eindelijk eens aan.
Maar datasoevereiniteit – de greep van individuen op hun persoonsgegevens en het deugdelijke beheer en de bescherming van die gegevens door de overheid – is een brij van inconsistenties, hypocrisie en misstanden. Ophef is bijna altijd ad hoc en kortdurend. En als de politiek al iets belangrijk vindt, trekt de ambtenarij zich daar weinig van aan. Veiligheid, controle en internationale verhoudingen zijn veel belangrijker dan (data)soevereiniteit.
Maar het echte probleem is dat we geen denkkader hebben om datasoevereiniteit vorm te geven in relatie tot andere, óók belangrijke criteria. Daardoor verliezen fatsoenlijke mensen én landen de discussie met autocraten en Big-Techplutocraten in de VS, die graag wijzen op de excessen in Europa. Dáár ligt de uitdaging. Al het andere is hypocrisie en de waan van de dag.
Helaas. Ik heb geen idee hoe dit aan te pakken.
Datarevival is een rubriek van René Veldwijk over de wondere wereld van data. Veldwijk is associé bij Ockham Groep en opiniemaker bij Computable.