Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief
Onderstaande bijdrage is van een externe partij. De redactie is niet verantwoordelijk voor de geboden informatie.

Hebben cyberaanvallen invloed op koersprijzen?

24 augustus 20223 minuten leestijdSecurity & Awareness

In de nasleep van een datalek, ransomware-aanval of openbaarmaking van kwetsbaarheden, raken bedrijven uiteraard ook in paniek over hun aandelenkoersen. Maar onderzoek wijst uit dat, hoewel beveiligingsincidenten wel van invloed zijn op de aandelenkoers, de omvang van deze impact grotendeels afhangt van de aard van de aanval. Bovenal wijst het vergelijkend onderzoek uit: zelden heeft de aanval een blijvend effect op aandelen.

Ontdekking

Alejandro Hernández, senior beveiligingsadviseur, werd nieuwsgierig naar de

correlatie toen een bedrijf waarmee hij werkte een enorm datalek ontdekte. Hierop begonnen zijn collega’s te speculeren hoeveel het aandeel zou dalen. De schattingen liepen uit tussen de 1% en 10% en zelfs 20% op een dag!

In werkelijkheid daalde de koers die dag slechts 3%, wat hem ertoe bracht nieuw onderzoek te starten. Hij begon de bedrijven en organisaties te volgen en onderzoeken die slachtoffer waren van datalekken, spionage aanvallen, en tal van beveiligingsincidenten. Hij richtte zich op de aard van het incident, de daling in aandelenkoers en hoeveel tijd er nodig was om de koers te herstellen.

Terug op peil

Voor veel van deze incidenten was de koersdaling gering en was de hersteltijd minder dan twee weken. Maar sommige incidenten hebben een grotere impact.

Zo is er een digitale inbraak gepleegd op het bedrijf Equifax in 2017. Toen het datalek openbaar was gemaakt, maakte de koers een daling door die na een week op 31% stond. Men was destijds van mening dat het bedrijf dit verlies niet meer goed zou kunnen maken, maar na twee jaar stond het aandeel weer op precies hetzelfde peil.

Geen invloed?

Zo leidt het openbaar maken van datalekken aan het publiek en de autoriteiten tot een koersdaling van gemiddeld 4% en herstellen getroffen organisaties binnen een maand. Voor 40% van de bedrijven die een kwetsbaarheid openbaarden, werd hun aandelenkoers helemaal niet beïnvloed.

Verklaring

Hoewel een dip van een paar procent niet veel lijkt, spreken we bij grote bedrijven vaak al snel over miljoenen euro’s die in rook opgaan als de koers een paar procent daalt. De schade lijkt echter mee te vallen, aangezien de koers na een overzienbare tijd weer op het normale punt zit. Voor een beter beeld op koersontwikkelingen, bekijk het hier om koersen dagelijks te volgen.

Hoewel het speculeren blijft, kan het zo zijn dat in de toekomst de schade groter gaat worden als men steeds digitaler wordt. Het kan ook zo zijn dat de koersen steeds minder beïnvloed raken, aangezien het grote publiek inmiddels gewend is geraakt aan cyberaanvallen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour (ciso, Budget Thuis)
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Van GPS-jamming tot propaganda: hoe cyberconflicten ons dagelijks raken

    Security & Awareness

    Waarom wachtwoorden hun houdbaarheidsdatum voorbij zijn

    Security & Awareness

    Lessen uit de lab-hack

    Carrière

    Kort: Europese tech-ceo’s roepen op tot actie, groei voor Wolters Kluwer (en meer)

    Governance & Privacy

    Ai, gedrag en soe­ve­rei­ni­teit centraal op Cybersec Netherlands 2026

    Security & Awareness

    Ai als snelste penetratietester ter wereld, met opensource als achterpoort

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs