Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Besparing door verwijdering

02 november 2009 - 22:033 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
ing. Jeroen MJ van Yperen Hagedoorn
ing. Jeroen MJ van Yperen Hagedoorn

Hoe kan je besparen in de kosten voor dataopslag? Simpelweg: verwijderen. In iedere organisatie zijn er datagroepen die niet worden gebruikt. Deze staan jarenlang tussen databases, applicatieservers en fileservers opgeslagen. Dagelijks wordt de hoeveelheid inactieve data veiliggesteld door, al dan niet slimme, back-upvoorzieningen en in geval van een calamiteit worden deze inactieve data keurig teruggeplaatst. Geen medewerker die er actief iets mee doet, niemand die het weet en het kost dagelijks een deel van je ict-budget. De kosten zijn niet alleen de diskruimte, ook de back-up, energie, koeling en inspanning van beheer. De oplossing: verwijder deze data.

In dataclassificatieonderzoeken zien we regelmatig data opgeslagen op storagenetwerken die niet meer worden gebruikt. In extreme gevallen worden data al meer dan zes jaar niet meer gebruikt. Er is geen activiteit: data worden niet gecreëerd, bewerkt of gelezen. Als er nog kennis over de bron van deze 'spookdata' aanwezig is, blijkt dat van voor een fusie, herinrichting van afdelingen of grote projecten te zijn geweest. Deze data waren ooit van belang, zijn in de vergetelheid geraakt of al naar andere systemen gemigreerd.

Om te voorkomen dat hoge kosten worden gemaakt aan data die niet meer in gebruik zijn, zijn classificatie en meting van belang. In verschillende storagemanagementapplicaties zijn opties om datagebruik inzichtelijk te krijgen. Zijn dergelijke managementapplicaties niet aanwezig of is er nog geen voordeel te halen met dergelijke applicaties, dan kan door middel van dienstverlening een onderzoek worden gedaan. Deze aanpak geeft goed zicht op gebruik van data. Als deze kennis wordt gecombineerd met de waarde voor de organisatie van deze data ontstaat er een plan:

– Wat is van belang en wat niet?
– Welke data behoren tot de kern van de organisatie?
– Welke data zijn randfactoren?
– Op welke hoeveelheid data is een bewaarplicht van belang en wat houdt deze in?

Het is meestal niet de storagebeheerder of de verantwoordelijke voor de back-up/recovery die hier een antwoord op kan geven. Daarin schuilt dan ook gelijk een gevaar. Wie in de organisatie durft hier een antwoord op te geven? Het antwoord 'bewaar maar' of 'we kijken er later wel naar' is het duurste antwoord en gelijk de oorzaak van de grote omvang van data die niet meer worden gebruikt. Als het antwoord duidelijk is omdat er een bewaarplicht bestaat of dat ze voor bijvoorbeeld onderzoek moeten worden gebruikt, is het eenvoudig: de data blijven behouden.

Uit dataclassificatieonderzoeken blijkt tot nog toe dat het meevalt welke data echt bewaard dienen te blijven en ook voor hoe lang. Het besluit om data te verwijderen valt vooralsnog niet mee. Ik begrijp ook wel dat niet alle data na zeven jaar (op basis van belastingwetgeving, zonder verdere bewaarplicht zoals medische data, onderzoeksdata, media, etc.) zomaar verwijderd mogen worden. Gevoel, historie en cultuur kunnen bepalend zijn in de wens van een organisatie hoe met inactieve data om te gaan. Door een goed onderzoek en helderheid van eisen kunnen kosten worden bespaard door het verplaatsen van de data naar systemen die een lagere kostprijs en een lagere beheerinspanning hebben. Met aanvulling van duidelijke servicelevels over beheer en bewaren van data wordt de omvang van data beter en duidelijker te beheren én te beheersen. Ook de groei van data kan hiermee beter worden gefaciliteerd. Dat de omvang van data groeit, is een feit, echter, dat deze onbeheersbaar groeit is te voorkomen.

Meer over

ConsultingDatabasesFusiesICT-budgetSoftwarebeheerStorage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    datacenter groei
    Cloud & Infrastructuur

    Overnames en netwerkuitbreiding stuwen groei Eurofiber

    Cloud & Infrastructuur

    DDA waarschuwt: ai‑golf legt zwakte datacentersector bloot

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Werkplek & Beheer

    Nominaties: 10 sterke ict-projecten in het mkb

    Data & AI

    Nominaties: 10 veelbelovende tech startups

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs