Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Cern zet LHC-grid aan

14 oktober 2004 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

De Europese Organisatie voor Nucleair Onderzoek (Cern) heeft een eerste opstelling gestart van zijn gridomgeving. Dat computergrid dient voor de in aanbouw zijnde nieuwe deeltjesversneller Large Hydron Collider (LHC).

  
Het Cern is bezig met de bouw van een nieuwe deeltjesversneller bij het meer van Genève. Deze Large Hydron Collider zit in een cirkelvormige tunnel met een omtrek van 26,7 kilometer.
De LHC genereert bij oplevering, rond 2007, naar verwachting 15 Petabyte (15.360 Terabyte) aan data per jaar. Het grid hiervoor, LHC Computing Grid (LCG), moet dat opvangen en verwerken. Het Cern start de eerste proeven met de LHC in 2007.
De nu geteste eerste opstelling van het LCG beslaat ruim zesduizend computers op achtenzeventig locaties die internationaal verspreid zijn. Dit zijn systemen bij wetenschappelijke instellingen, onder meer in Groot-Brittannië dat duizend systemen op twaalf locaties bijdraagt.
Professor Tony Doyle, leider van de Britse grid-groep voor deeltjes-fysici (Gridpp), roemt de draaiende eerste opstelling die nu al het grootste werkende grid ter wereld is. Hij zegt dat het doel is de totale rekenkracht met een factor tien te verhogen. “We willen alleen al in Groot-Brittannië tienduizend computers koppelen, zodat we klaar zijn voor de LHC in 2007.”

Verspreid

Het voordeel van een gridopstelling is hierbij niet alleen beperkt tot het bundelen van de verspreide rekenkracht, maar ook het distribueren van de data alsook de bewerkingen daarvan. Verschillende wetenschappers willen verschillende LHC-resultaten onderwerpen aan verschillende analyses. Het LCG is een krachtige virtuele supercomputer, die tegelijkertijd op de diverse locaties toegankelijk en bruikbaar is.
Dit staat in tegenstelling tot een uitdeel- en terugzendmodel zoals dat van het bekende Seti@Home-project. Toch wordt die benadering eveneens ingezet voor de LHC: middels de LHC@Home-client (gebaseerd op grid-software Boinc) kunnen individuele gebruikers hun computers laten meerekenen.
De cio van het Cern, Wolfgang von Rüden, was deze week in Nederland. Hij sprak op de HP Dutchworld-bijeenkomst van Hewlett-Packard. Die it-leverancier is betrokken bij dit Cern-project, zowel de diverse grid-systemen als de directe ict-infrastructuur rondom de LHC. HP is echter niet de enige leverancier; het bevindt zich in het gezelschap van IBM, Oracle en vele anderen.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    2 reacties op “Cern zet LHC-grid aan”

    1. a.blaak schreef:
      10 september 2008 om 20:26

      Wie, wat, ……….waar weten we dus. Bij wie zijn vele namen in te vullen, bij wat moeten we maar afwachten, het gaat immers om experimenten.
      Opvallend is dat er weinig info gegeven wordt over CERN, wie dit LHC controleert bijvoorbeeld en waar ze het geld vandaan halen om dit soort dingen te doen.
      Het vreemdste van alles is wel het gerucht dat het hier om mogelijk gevaarlijke experimenten kan gaan, zwarte gaten bijvoorbeeld……..?
      Nog vreemder is dat de heren wetenschappers zelf niet precies weten wat ze aan het doen zijn, volgens geruchten.
      Of toch geen geruchten? Kortom, wie draagt hier de verantwoording ingeval er iets behoorlijk mis gaat? Of is dat soms ook al ingecalculeerd en wie mogen er worden geofferd? Wie bepaald zoiets en wie denken zij dan wel wie ze zijn?

      Login om te reageren
    2. R.Heinen schreef:
      11 september 2008 om 07:10

      Op de link http://lhc-first-beam.web.cern.ch/lhc-first-beam/ is live te volgen wat er allemaal met de LHC gebeurt. Dat het CERN ook interessante spin-off heeft wordt bewezen door het feit dat hier het worldwideweb is uitgevonden. Dat er meer spin-off is wordt bijvoorbeeld bewezen door het bedrijf IdQuantique (http://www.idquantique.com)in Geneve. Dit bedrijf produceert singe photon detectors voor gebruik bij bijvoorbeeld het CERN. Deze techniek is echter ook bruikbaar voor het maken van Quantum Random Generatoren en Quantum Cryptografie Systemen. Met deze techniek zijn Informatie Uitwisselings Systemen te maken welke gebaseerd zijn op wiskundige en natuurkundige wetten. Het voordeel hiervan is dat deze wetten ontdekt en gebruikt kunnen worden, maar niet veranderd en daarmee zijn deze wetten dus universeel geldig. Als je systemen maakt welke gebaseerd zijn op deze wetten en de eigenschappen van deze systemen bewijst met deze wetten, dan zijn de eigenschappen van deze systemen dus ook universeel en tijdloos en kunnen niet door mensen gewijzigd worden. Een presentatie van een voorbeeld research systeem hiervan is te vinden op de link http://picasaweb.google.com/freemovequantumexchange

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    Verlenging DigiD-contract was eind maart al bekokstoofd

    Overheid

    Kans bijna verkeken om DigiD-kwestie snel op te lossen

    Overheid

    Ministeries en rijksdiensten kunnen over naar de Lidl-cloud

    Cloud & Infrastructuur

    TSMC laat high‑NA links liggen, terwijl ASML recordorders stapelt 

    Overheid

    Kort: Kabinet trekt stekker uit NDS-raad, breedbandmarkt groeit door (en meer)

    datacenter groei
    Cloud & Infrastructuur

    Digitale omzet Unica blijft stijgen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs