Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Zonder interconnectie kansen Enertel gering

20 juni 1996 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Peter Olsthorn
Peter Olsthorn

ROTTERDAM – Hoeveel moet Enertel aan de kabelexploitanten, deels ook de eigen aandeelhouders, betalen om directe toegang te krijgen tot abonnees? En tegen welke prijzen worden de verbindingen met netwerken van PTT, Libertel en eventueel NS/BT tot stand gebracht? Hoe krijgt Enertel internationale aansluiting?

"Dat zijn inderdaad de cruciale vragen als je begint met concurrentie in telecommunicatie. De overheid moet dus een krachtig orgaan boven de markt plaatsen dat toeziet op eerlijke interconnectie", zegt Wim Naeije, president-commissaris van Enertel. Hij presenteerde vorige week vrijdag de definitieve vorm van Enertel na een opbouwperiode met ondermeer Northern Telecom en Booz, Allen & Hamilton als adviseurs.
Ook binnen Enertel werpt de relatie met de aandeelhouders vragen op. Enertel en zijn aandeelhouders zullen moeten vaststellen welke kosten ze aan elkaar doorberekenen. Vervolgens is niet duidelijk wie zich bij de klant zal presenteren met diensten en de factuur. De kabelexploitanten hebben hun abonnees nu als klant, maar Naeije beschouwt dit niet als status quo: "Uiteindelijk zullen wij toch direct bij de klant willen komen, zeker bij de zakelijke."
Enertel begint nu in de zakelijke markt, met aanbod van huurlijnen. Enkele aandeelhouders, zoals Castel (Edon), zijn daar al mee begonnen. In samenspraak met de exploitanten gaat men de mogelijkheden voor de consumentenmarkt na. Die komt niet eerder dan over een jaar in beeld. De techniek voor telefonie over de kabel wordt maar langzaam ontwikkeld. Enertels nieuwe aandeelhouder Casema loopt voorop, maar het is de vraag in hoeverre kennisoverdracht zal plaatsvinden. Zowel Casema als PTT Telecom putten uit de kennis van KPN Research.

Chinese muur

Dit is een van de meest frappante kanten aan de concurrentie die tussen de zusterbedrijven tot stand moet komen. Er bestaan ‘Chinese walls‘, zei Naeije, ondermeer omdat Casema geen directe invloed heeft bij Enertel, maar is dat voldoende? KPN garandeert een strikte scheiding van de dochters, minister Jorritsma eist echter nog steeds dat het bedrijf de meerderheid in Casema afstoot. Dat kan door een fusie van KPN Kabel met United Philips (UPC), dat afgelopen week kabelbedrijf Combivisie inlijfde.
De vraag is vervolgens of UPC tot Enertel zal toetreden. Laatstgenoemde houdt nog 12,5 procent van de aandelen in portefeuille, met name voor A2000, de joint-venture van UPC en US West in Amsterdam en Hilversum.
Enertel wil 150 miljoen gulden investeren, en nog veel meer als ze volgend jaar een vergunning voor mobiele telefonie (DCS1800) bemachtigt in de veiling. Telecom 2 (BT en NS), de belangrijkste opponent in die strijd, heeft die mobiele vergunning veel harder nodig, omdat ze in tegenstelling tot Enertel en PTT Telecom geen eigen lokale toegang tot consumenten heeft. PO

Meer over

NetwerkenTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel mogelijk weer ‘great’ als semi-staatsbedrijf

    QR Computable Kort 15 aug '25
    ActueelData & AI

    Kort: NL-data op kernenergie, ai-incidenten kosten 8 procent, phishing via QR (en meer)

    M&A, Fusie & Overname
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Bluetron IT verkoopt tapereparatie-divisie aan Sprague

    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Your.Cloud bouwt aan Europees msp-collectief

    ActueelWerkplek & Beheer

    Microsoft schaft volumekortingen af

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel-topman Tan overleeft confrontatie met Trump

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs