Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Java moet Novell op de been houden

06 november 1997 - 23:004 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Ad Mulder
Ad Mulder

Novells nieuwe president directeur Eric Schmidt staat sinds april dit jaar aan het roer. Op zijn eerste trip in Europa deed hij Londen aan voor een briefing. De belangrijkste vraag die hij moest beantwoorden luidde: hoe kan Novell overleven in een Microsoftwereld? Zijn antwoord: "Java, Java en nog eens Java."

Eric Schmidt heeft voordat hij zijn functie bij Novell aanvaardde veertien jaar bij Sun Microsystems gewerkt. Hij was daar een van de promotors van Java. Zo kwam hij ook in contact met Novell. Anderhalf jaar geleden was hij een van de belangrijkste sprekers op Brainshare, de grote Novell-gebruikersconferentie in Salt Lake City. Toen Novells vorige chef Robert Frankenberg na onbevredigende financiële resultaten het veld moest ruimen, herinnerde men zich Schmidt als de man met de Java-visie. Novell wilde immers al onder Frankenberg de Java Virtual Machine integreren met Netware, zodat Java-applets direct op Netware kunnen draaien.
Het is nu bijna een half jaar geleden dat Schmidt aan de macht kwam. Na wat puinruimen, zoals het terugbrengen van de voorraden, is er nu tijd voor strategie. Het zal niemand verbazen dat Java het antwoord op veel van Novells kwalen moet worden.

Geheime wapen

Schmidt noemt Novell Directory Services (NDS) zowel het geheime wapen als de hoeksteen van het bedrijf. Aan dit kroonjuweel heeft Novell negen jaar gewerkt. Het is sinds vier jaar op de markt. Door NDS beschikbaar te stellen voor andere besturingssystemen waaronder Windows NT, hoopt men een de facto standaard te zetten. Sinds dit jaar is ‘NDS for NT’ leverbaar. Begin volgend jaar komt men met ‘NDS on NT’. Dat gaat nog een stap verder door NDS direct op Windows NT te draaien. Daarmee is het volledig losgekoppeld van Netware. Het is zelfs niet meer noodzakelijk om een Netware-server in het netwerk op te nemen. NDS draait verder op een aantal Unix-varianten. Een versie voor IBM S/390 staat op stapel.
Rond NDS kunnen allerlei andere diensten verkocht worden zoals Bordermanager, Groupwise en Managewise. Ook hoopt hij dat derden diensten zullen ontwikkelen op basis van NDS.
Voor (intra)Netware is het Java wat de klok slaat. Eric Schmidt somt het op. Dit jaar zijn er vierhonderdduizend programmeurs die Java beheersen, volgend jaar loopt dat aantal op tot zevenhonderdduizend. Er zijn achtduizend boeken over Java gepubliceerd (een maat voor de populariteit van een computertaal). Het aantal in Java geschreven applicaties ligt rond de duizend. "En verder zijn er nog wat ‘lachwekkende’ rechtszaken", voegt Schmidt eraan toe.

Rechtszaken

Volgens hem zullen de rechtszaken die Sun Microsystems en Microsoft tegen elkaar aanspannen er alleen voor zorgen dat Java meer aandacht van de pers krijgt. In het ergste geval zal Microsoft steeds minder met Java doen. Maar volgens Schmidt draait het bij Java niet om wat er zich op de client afspeelt (het dispuut tussen Sun en Microsoft draait om een versie van de Java Virtual Machine die door Microsoft wordt gebruikt in Explorer versie 4; volgens Sun heeft Microsoft de licentievoorwaarden geschonden door extensies toe te voegen die alleen op Windows draaien). Dat is volgens Schmidt van minder belang. "Het gaat om de server en daar wint Java." Schmidt meent dat er niet aan getwijfeld hoeft te worden dat Microsoft de licentievoorwaarden schendt. "Lees de voorwaarden (ze zijn openbaar gemaakt op de website van Sun) erop na." De Novell-topman was destijds nauw betrokken bij het opstellen van de voorwaarden en hij kan dan ook uit zijn hoofd de betreffende paragrafen opsommen die Microsoft zou overtreden.

Belangrijke ontwikkelingen

Schmidt denkt dat we aan de vooravond staat van een paar belangrijke ontwikkelingen die de economie zullen raken. Alleen al de mogelijkheid om te telefoneren over Internet (IP Telefonie) zal een enorm prijsdrukkend effect hebben. Door IP telefonie wordt duidelijk dat de huidige tarieven veel te hoog zijn. Telecommunicatie-aanbieders zullen hun tarieven moeten aanpassen. "Bedenk dat er wereldwijd 5 miljoen mensen in de telecom-business werken." Verder zal het prijsbeleid veel transparanter worden door de komst van Internet. In de Verenigde Staten, zo vertelt Schmidt, is een programmaatje op de markt dat de prijzen vergelijkt van verschillende CD’s die online worden aangeboden, bijvoorbeeld via websites als die van CD-Now. Van elf grote websites die CD’s verkopen weigeren nu acht het programmaatje toegang. Als de handel via Internet een grote vlucht neemt, zullen dergelijke prijsvergelijkende programmaatjes steeds vaker opduiken. Of dat te stoppen valt is de vraag, aldus Schmidt.

Meer over

JavaNetwerken

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    AchtergrondWerkplek & Beheer

    Pax8 schudt met cloud-marktplaats de distributiewereld op

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Opgerolde online-drugsmarkt gebruikte Nederlandse infrastructuur

    Nationale Politie
    ActueelOverheid

    Politie tijdens NAVO-top beter voorbereid op uitval van C2000

    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Europese it moet nú regie pakken

    OpinieData & AI

    Maak ai saai!

    ActueelData & AI

    Cisco sorteert voor op komst van ai-agenten

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs