Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Europa wil naar een eigen ‘Microsoft’

12 februari 1998 - 23:004 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Jan Lepeltak
Jan Lepeltak

Europa heeft volgens Europees topambtenaar Robert Verrue, directeur-generaal van DG XIII waar telematica onder valt, behoefte aan een eigen Microsoft. Europese ‘research en development’-projecten op terreinen als het ontwerp van gebruikers-interfaces en bijvoorbeeld de ontwikkeling van intelligente informatie-agents moeten de komende jaren op Europees niveau worden gestimuleerd.

Verrue deed zijn uitspraken vorige week tijdens de presentatie van de nieuwe ICT-beleidsplannen tot 2002 van de Europese commissie op een Europees telematica-congres in Barcelona. Volgens de aanwezige Europees ICT-commissaris Bangemann loopt Europa momenteel in technologisch opzicht internationaal voorop op terreinen als hardware-ontwikkeling en infrastructuur. Daarbij gaat het om zaken als mobiele telefonie (GSM), toepassingen in de transportsector en de medische sector. Alleen op het gebied van de software-ontwikkeling is nog sprake van een achterstand. Ook in het gebruik van Internet loopt Europa (de Scandinavische landen uitgezonderd) achter. Bangemann gaf aan dat bewust is gekozen voor het concept information society en informatie-society technologieën (IST) en niet voor het Amerikaanse credo ‘Iedereen op de elektronische snelweg’. "De infrastructuur is het probleem niet in Europa in tegenstelling tot de VS", stelde Bangemann. Waar het om gaat is iedereen toegang te geven tot de informatie gemeenschap.

16,4 Miljard ecu beschikbaar

Een van de problemen is het tekort aan beschikbare financiële middelen in Europa voor het starten van risicovolle maar ook veelbelovende en innovatieve initiatieven. Vaak blijken startende ondernemers uit te wijken naar de VS om aldaar met succes investeringskapitaal te vinden. De Europese commissie wil het daarom mogelijk maken 10 procent startkapitaal voor geavanceerde projecten beschikbaar te stellen voor initiatieven van startende ondernemers.
De plannen maken deel uit van het nieuwe vijfde framework-technologie programma van de Europese commissie dat tot 2002 de Europese politieke agenda zal bepalen en waarvoor in totaal 16,4 miljard ecu (ruim 35 miljard gulden) wordt uitgetrokken. Men heeft gekozen voor een viertal speerpunten.
Allereerst zijn daar de telematica-diensten voor de burgers. Daarbij is speciale aandacht voor laagdrempelige toegang tot diensten, gebruikersvriendelijkheid en gebruik door oudere burgers, gehandicapten, toepassingen in de transportsector (geïntegreerde verkeersinformatie voor reizigers) en online democratie.
Het tweede speerpunt wordt gevormd door de nieuwe manieren van werken. Het gaat ondermeer om het stimuleren van telewerken, en het ontstaan van nieuwe digitale marktplaatsen.
Verder moet er meer aandacht komen voor het ontwikkelen van multimedia content en hulpmiddelen. Het gaat daarbij om de ontwikkeling van nieuwe systemen voor multimediale content-ontwikkeling, navigatie en informatie-filtering maar ook om tools voor het verbeteren van het leerproces.
Nieuwe initiatieven voor essentiële technologieën en infrastructuur (geïntegreerde breedband-diensten) is het laatste speerpunt. Zo wordt met name de totstandkoming van trans-Europese netwerken gestimuleerd.

Satellieten

De Europese commissie wil dat Europa ook op het terrein van het gebruik van satellieten een prominenter rol gaat spelen. Daarvoor wil men dat er naast het Amerikaanse Global Positioning system (GPS) en het Russische systeem een geavanceerde Europees systeem wordt ontwikkeld dat tot op de meter nauwkeurige positie bepaling oplevert. Dit is ondermeer voor de luchtvaartindustrie zeer relevant.
Tijdens het congres werden uit de verschillende sectoren Europese voorbeeldprojecten gepresenteerd. Onder ander minister Jorritsma, die tot de openingssprekers behoorde, maakte de voorhoedepositie van Nederland op transportgebied duidelijk. Naast transportgebied was Nederland ook prominent aanwezig in de gezondheidssector in de persoon van professor Harry Bartelink van het Nederlands kankerinstituut. Telematica wordt daarbij onder meer gebruikt voor de second opinions bij het vaststellen van kankercellen.
In de sector onderwijs en training was Nederland samen met België vertegenwoordigd met het Topilot-Project. Hierbij worden mobiele telefonie (GSM) en Internet gebruikt voor het onderwijs aan ondermeer jonge schipperskinderen.
Een eerste vooraankondiging voor voorstellen wordt in maart verwacht en de officiële oproep voor nieuwe voorstellen tegen het eind van het jaar.
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    Heibel binnen OR van ASML leidt tot breuk

    Overheid

    DigiD-beheerder Solvinity in beroep tegen overname-verbod

    Data & AI

    SpaceX koopt Cursor-maker Anysphere voor 60 miljard

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Unilever geeft met Accenture gas op twins, noodpatch Oracle voor Peoplesoft (en meer)

    Contract, partner
    Data & AI

    TCS en DXC worden Global Premier-partner van Anthropic

    ai cyclotron
    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Europese netwerktech-alliantie ziet licht, Futureproof Group lijft WSB Solutions in (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs