Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » IT Strategy & Governance

Falende systeem jaagt boeren op kosten

18 mei 1999 - 22:00ActueelIT Strategy & Governance
Redactie Computable
Redactie Computable
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

De Stichting Collectieve Schadeclaims Agrarische Sector (Sticosas) eist van de bedrijfsvereniging GUO een schadevergoeding van circa 1,6 miljoen gulden. Honderden agrariërs en slagers ondervinden veel last van een falend automatiseringssysteem.

Het GUO (Gemeenschappelijk Uitvoeringsorgaan) voerde anderhalf jaar geleden het nieuwe premie-, innings- en vaststellingssysteem (Prins) in bij de agrarische sector. Volgens Bert van der Tholen, voorzitter van Sticosas en werkzaam bij accountantskantoor LTB, liep dat direct fout omdat in het systeem vervuilde bestanden terecht waren gekomen. Dat veroorzaakt fouten die de bedrijven op kosten jagen.
Nadat overleg tussen GUO en de Vereniging van Accountants- en Belastingadviesbureaus (VLB) strandde, hebben gedupeerde bedrijven, waaronder veel tuinders en slagers, zich verenigd in Sticosas. Deze stichting wil de schade verhalen op GUO en, als dat niet kan betalen, op toezichthouder Lisv (Landelijk instituut sociale verzekeringen). Sticosas overlegt momenteel met GUO. Als daar niets uitkomt, start het een gerechtelijke, bestuurlijke procedure. Het houdt de civielrechtelijke weg nog achter de hand. De claim kan oplopen tot zo’n vijftig miljoen gulden als alle werkgevers zich aanmelden.
Prins is een door GUO gebouwd Cobol-systeem, draaiend op een AS/400-platform. Invoering ervan betekende een nieuwe werkwijze en minder administratieve rompslomp. Marcel Pisa van GUO erkent dat er fouten zijn gemaakt. Invoering van Prins was volgens hem echter zo’n grote ingreep dat kinderziektes onvermijdelijk zijn. "Prins is in essentie een goed systeem dat de lasten van werkgevers omlaag kan brengen." Pisa legt de schuld deels bij de werkgevers en de accountants, die zelf verkeerde gegevens zouden hebben aangeleverd. Correctie is moeilijk, omdat handmatige invoer in Prins niet kan. Pisa geeft echter toe dat betere voorlichting over de opzet van het systeem veel ellende had kunnen voorkomen.
Van der Tholen beschuldigt GUO van arrogantie. "De vereniging heeft op eigen houtje besloten het nieuwe systeem in te voeren. Ik krijg de indruk dat ze nauwelijks hebben proefgedraaid". Lisv heeft afgeraden Prins in te voeren. "GUO is echter verantwoordelijk voor de eigen bedrijfsvoering. We wachten wel af of ze contact opnemen over eventuele claims", aldus woordvoerster Dianne Paarhuis.
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Governance die AI laat groeien

    Praktische governance voor Copilot en agents: grip op data, identiteit en verantwoordelijkheid

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Soevereiniteit

    Digitale soevereiniteit of digitale au...

    Digitale soevereiniteit, digitale autonomie, soevereine cloud: de termen worden vaak door elkaar gebruikt. Maar wat betekenen ze nu echt, en waarom maakt het uit? Begin juli 2026 scherpte het kabinet...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Risk

    Noord-Koreaanse it’ers doen zich voor als Europese thuiswerkers

    Architecture

    Schneider Electric deelt ontwerp prefab ai-fabriek

    Security & Risk

    Kort: KPN vernieuwt e-mail- en opslagdienst, hack bij SC Heerenveen legt ticketfraude bloot (en meer)

    Data & AI

    Anthropic waarschuwt voor ai-misbruik in beursprospectus

    Cloud & Infrastructure

    NXP haalt strategische chipdeal binnen bij Volkswagen

    IT Strategy & Governance

    BNR vindt cruciale ASML-videoband terug

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs