Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Achterhaalde grondwet

25 mei 2000 - 22:00OpinieCloud & Infrastructuur
Mark Plekker
Mark Plekker

Onze grondwet is niet geschikt voor de informatiesamenleving. Dit roept men al jaren, maar deze week werd het concreet. De commissie Franken doet tastbare voorstellen om de grondregels van onze samenleving aan te passen.

De contouren van de informatiesamenleving zijn inmiddels dusdanig duidelijk dat juristen het aandurven de grondwet hierop aan te passen. Wij zijn inmiddels zo afhankelijk van bijvoorbeeld overheidsinformatie dat het noodzakelijk is hier speciaal aandacht aan te geven in de wet aller wetten. Overheidsinformatie moet voor burgers makkelijk toegankelijk zijn tegen betaalbare kosten. Dit dient in de grondwet te worden verankerd.
Om niet te verzanden in het aanduiden van allerlei technologieën kiest de commissie Franken voor technologieonafhankelijke omschrijvingen. E-mail, faxverkeer en Internet moeten simpelweg dezelfde bescherming krijgen als brief-, telefoon en telegraafgeheim. Informatie-uitwisseling wordt beschermd ongeacht het medium dat daarvoor wordt ingezet. Een goede keuze.
Dit betekent het einde van het op grote schaal afluisteren van gsm- en Internetverkeer. Hoewel onduidelijk is wat de Nederlandse veiligheidsdiensten op dit vlak uitspoken, is duidelijk dat de Engelse en Amerikaanse autoriteiten de informatiesnelweg via het Echelon-netwerk permanent monitoren.
Standaard afluisteren mag niet meer. Toch hoeven wij niet te vrezen voor het ontstaat van digitale criminele vrijplaatsen. Wanneer er een redelijk vermoeden is dat strafbare feiten worden gepleegd of voorbereid met behulp van de gsm of het Internet, zal elke rechter-commissaris ook in de toekomst toestemming geven om informatie af te tappen.
De vrijheid van communicatie in het Internettijdperk zoals Franken deze voor staat is een belangrijke modernisering van de grondwet. Voor misbruik van deze nieuwe verworvenheid biedt het strafrecht voldoende waarborgen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Value8 wil totale controle over Ctac

    soevereine cloud
    Cloud & Infrastructuur

    Hoe soeverein moet de NDS zijn?

    Security & Awareness

    Twee dagen volle bak met prominente ot-rol

    Cloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    Data & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    Data & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs