Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Automatisering vraagt duidelijker beroepsprofiel

19 oktober 2000 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCarrière
Cok de Zwart
Cok de Zwart

De ICT-sector heeft behoefte aan heldere beroepsprofielen. FNV Bondgenoten ondersteunt daarom van harte het initiatief van een aantal organisaties om te komen tot een raamwerk voor het maken van deze profielen. Dit bleek vorige week op het seminar ‘Wil de echte IT’er opstaan’, dat de vakbond organiseerde.

Volgende maand komt een speciale projectgroep met een aantal aanbevelingen. De bedoeling is om alle bestaande modellen te verzamelen waarin beroeps- en functieprofielen zijn opgenomen. Deze moeten de basis gaan vormen voor een standaard raamwerk voor beroepsprofielen. De projectgroep is in het leven geroepen door een zevental organisaties, waaronder de koepel van de beroepsorganisaties Spits.

Actiepuntenlijst

Het formuleren van beroepsprofielen is onlangs toegevoegd als extra aandachtspunt op de lijst van de Taskforce ICT, die onder leiding stond van Ton Risseeuw. Er zijn, vertelt FNV-bestuurder Ans van Uffelen, veel profielen en functiebeschrijvingen. Het ontbreekt volgens haar echter aan een standaard waar werkgevers, werknemers en onderwijsinstituten zich aan kunnen meten. De vakorganisatie ondersteunt het initiatief van de projectgroep dan ook van harte.
De bond wilde met het seminar een platform creëren om te discussiëren over het totstandkomen van de profielen. De werknemersorganisatie wil dat de eisen voor beroepen of opleidingen binnen het tot stand te komen raamwerk kunnen veranderen. "De ontwikkelingen gaan immers verschrikkelijk snel. Elke twee jaar zou daarom het raamwerk geëvalueerd en geactualiseerd moeten worden", aldus Van Uffelen.
De discussie ging uiteraard ook over het tekort aan werkkrachten waarmee de branche te kampen heeft. Het imago is een belangrijke reden voor het huidige tekort aan informatici, daar bleken de panelleden het over eens te zijn. Het beroep van informaticus is van meet af aan sterk in de technische en wiskundige hoek gezet. Daardoor staat het vak bekend als moeilijk.
Het vermeende wiskundige karakter heeft er bovendien voor gezorgd dat het geen aantrekkelijk beroep voor vrouwen is. Van Uffelen: "Voor veel functies in de ICT hoef je geen wiskundige achtergrond te hebben. Je ziet dat aan de opkomst van het vak bestuurlijke informatiekunde, dat zich als tegenhanger opwerpt van de wiskundige informatica." De vakbond wil de discussie over de tegenstellingen tussen wiskundige en bestuurlijke informatici laten rusten. "We moeten ons op het vak in zijn geheel te richten."

Doorbraak

Eén van de conclusies van het seminar is dat er de laatste jaren te weinig aandacht werd geschonken aan het opleiden van automatiseerders op MBO-niveau. In zowel het samenstellen van de beroepsprofielen als in het opleidingstraject zou daarnaar nadrukkelijk gekeken moeten worden. "Je ziet dat menige werkgever een hogere vooropleiding vraagt dan nodig is voor veel ICT-functies. Dat komt onder meer omdat er weinig MBO-opleidingen zijn", zegt Van Uffelen. Ze meent dat de discrepantie de oorzaak is van het hoge personeelsverloop bij een aantal ICT-bedrijven.
Inmiddels is er op het MBO-niveau sprake van een doorbraak. De betrokken partijen zijn met elkaar in gesprek om snel tot een afstemming van de opleidingen en beroepsdefinities te komen. Deze moeten dan nog wel in het algemene raamwerk worden geïntegreerd. "Het is een vreemde situatie", aldus Van Uffelen. Automatiseerders zijn volgens haar over het algemeen heel goed in het structureren van informatie. "Ze zijn er in al die jaren alleen niet in geslaagd hun beroep te structureren."

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder

    Partnerartikel
    AdvertorialCloud & Infrastructuur

    Hybride cloud: belofte of valkuil?

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder De hybride cloud is de belofte van dit moment. Organisaties zien een model voor zich...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Eddie van Marum
    Carrière

    Hoe de overheids-it minder afhankelijk wordt van externen

    M&A, Fusie & Overname
    ActueelSecurity & Awareness

    Cybersecurity is business

    OpinieSecurity & Awareness

    Cloud-soc stelt nieuwe eisen aan teams, tools en processen

    Michael Teichmann
    AchtergrondCarrière

    Topmanager onderschat digitale dreiging schromelijk

    Fiod
    ActueelCarrière

    FIOD verhoort Rodeo-oprichter Vos

    Klantcontact met ai
    OpinieData & AI

    Technologie (ook ai) is geen doel, wat telt is wat je er mee doet 

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs