Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » IT Strategy & Governance

De val van Baan

31 juli 2003 - 22:00OpinieIT Strategy & Governance
William ten Brink
William ten Brink
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

Ooit vloog Jan Baan in een eigen vliegtuig de wereld rond om zijn werknemers en klanten te bezoeken. Het was in de glorietijd van het samen met zijn broer Paul opgerichte Baan Company, midden jaren negentig, toen het softwarebedrijf een schoolvoorbeeld was van succesvol oer-Hollands ondernemerschap. Een concern met internationale allure, uitstekende producten, een indrukwekkende klantenkring en een stevige technologische voorsprong, en bovendien de lieveling van de beurs.

Tot het fout ging. Mismanagement en tegenvallende jaarcijfers brachten analisten begin 2000 aan het twijfelen over een zelfstandig voortbestaan van Baan. Bij het bedrijf zelf voerde ondernemingslust ook toen nog de boventoon, maar nadat het medio 2000 werd ingelijfd door het Britse Invensys was er van dat geloof in de eigen kracht weinig meer over. Baan was nagenoeg failliet; in minder dan een half jaar was het verworden van een succesvol, zelfstandig en beursgenoteerd bedrijf tot een uitgekleed onderdeel van een buitenlands concern.
De recente overname van Baan door SSA Global Technologies doet daar nog een schep bovenop. SSA lijft het Barneveldse bedrijf in als volledige dochter, met Graeme Cooksley van de moeder aan het roer. Baan-ceo Laurens van der Tang stapt op.
Zijn vertrek, zegt Van der Tang, heeft niets met de benoeming van Cooksley te maken. Hij is na zeventien jaar gewoon klaar met Baan. Nog meer dan het vertrek van oprichter Jan Baan in 1998 benadrukt het plotselinge opstappen van Van der Tang echter de teloorgang van Baan. Van der Tang maakte een groot deel van de val mee en moet hebben ondervonden dat er meer nodig is om een bedrijf overeind te houden dan goede producten, innovatie en een grote klantenkring.
Het lukte Baan onvoldoende om het vertrouwen van de markt blijvend vast te houden. Het is te hopen dat het daar als onderdeel van SSA wel in slaagt, want de Baan-producten zijn te waardevol om totaal te verdwijnen.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Governance die AI laat groeien

    Praktische governance voor Copilot en agents: grip op data, identiteit en verantwoordelijkheid

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Soevereiniteit

    Digitale soevereiniteit of digitale au...

    Digitale soevereiniteit, digitale autonomie, soevereine cloud: de termen worden vaak door elkaar gebruikt. Maar wat betekenen ze nu echt, en waarom maakt het uit? Begin juli 2026 scherpte het kabinet...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Risk

    Politie over hack Ahold Delhaize: er is geen reden om aangifte uit te stellen

    Cloud & Infrastructure

    Nederlandse leger vervangt over twee jaar Palantir

    Security & Risk

    Noord-Koreaanse it’ers doen zich voor als Europese thuiswerkers

    Architecture

    Schneider Electric deelt ontwerp prefab ai-fabriek

    Security & Risk

    Kort: KPN vernieuwt e-mail- en opslagdienst, hack bij SC Heerenveen legt ticketfraude bloot (en meer)

    Data & AI

    Anthropic waarschuwt voor ai-misbruik in beursprospectus

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs