Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

De ontwikkeling van Eclipse

10 juni 2004 - 22:004 minuten leestijdOpinieInnovatie & Transformatie
Martin Healey
Martin Healey

In de software-ontwikkelindustrie zijn een aantal bemoedigende ontwikkelingen zichtbaar. Vergeleken met de hardware-technologie bevindt software zich nog steeds in de middeleeuwen, maar uiteindelijk wordt er wel vooruitgang geboekt.

Niet dat er geen goede softwareproducten zijn, er zijn alleen zo veel slechte. Erger is nog dat sommige fouten steeds opnieuw gemaakt worden. Nogmaals de analogie met de hardware: er wordt te weinig gebruikgemaakt van herbruikbare componenten en de relatie tussen de bedrijfsspecificaties en de programmatuur is veel te los. Toch zijn we al een eind verder dan enkele jaren geleden, toen een programmeur voor 100 procent aan de opgegeven specificaties kon voldoen en tegelijkertijd niet aan de bedrijfseisen.
Het is erg jammer dat de case-tools van tien jaar geleden nooit iets zijn geworden, omdat dat een van de belangrijkste doelstellingen van het levensloopmodel was; code automatisch genereren aan de hand van het bedrijfsontwerp. Het bedrijfsontwerp kon gesimuleerd en getest worden op logica voordat er maar een regel werd geprogrammeerd. Vele jaren geleden werd al bewezen dat het honderden malen duurder is een fout in de logica op te lossen in het programmeer-/teststadium dan in het specificatiestadium. Geïntegreerde case ging om een heleboel redenen niet door, maar er zijn wel goede individuele producten uit die periode.
De opkomst van client/servercomputing zorgde voor een flinke stap terug met slechte gui-tools (Visual Basic) en een gebrek aan begrip van multi-usertoepassingen bij de nieuwe generatie pc-programmeurs. Toch kwam het concept van herbruikbare componenten van de grond met bibliotheken met VB-controls (besturingselementen) die met name gericht waren op de grafische gebruikersinterface. Tegenwoordig zijn we met producten als Visual Studio en de vergelijkbare producten van IBM, Borland, Oracle, et cetera overgestapt van individuele programmeurs naar een geïntegreerd concept waarin dingen als herbruikbaarheid, componenten, versiebeheer, testen en andere aspecten van het schrijven van programma’s zijn samengevoegd en de eerdere onvolkomenheden niet meer van toepassing zijn.
Hoewel dit goede ontwikkelingen zijn voor de programmeurs, zijn er op het gebied van geautomatiseerd ontwerp ook vorderingen geboekt, zij het minder duidelijk dan de ontwikkeling van de programmeergereedschappen. Dat is begrijpelijk omdat deze gereedschappen thuishoren in de handen van bedrijfsontwerpers; steeds meer zullen die het genereren van programma’s zonder programmeurs afkunnen, waardoor er een behoorlijk conflict aan het ontstaan is. In de toekomst zal programmeerwerk een specialisme zijn dat is voorbehouden aan degenen die de systeemsoftware maken en de componenten ontwikkelen; het ‘programmeren’ van toepassingen zal dan een taak zijn voor de bedrijfsontwerpers. Maar nu nog niet!
Rational heeft de leiding genomen van alle bedrijven die zich richten op high-end case-tools. IBM nam Rational over vanwege deze lange-termijn mogelijkheden. Eindgebruikerorganisaties die gebruik maken van deze grafische bedrijfsontwerptoepassingen voor het genereren van maatwerktoepassingen, die uiteraard worden geïmplementeerd op een IBM on-demandsysteem, nemen licenties af van door IBM geleverde softwarecomponenten. Big Blue heeft de leiding, maar is zeker niet de enige speler.
Het is belangrijk de Integrated Development Environment (IDE)-varianten te consolideren om de trend naar bedrijfsontwerpgereedschappen in gang te houden. IBM’s eigen producten zijn uitstekend op dit gebied, maar Microsoft heeft een voorsprong. Verder is de strategie van IBM gebaseerd op Java. Sun, de eigenaar van de Java-specificatie heeft een eigen IDE, een OSS Java Beans-product, maar IBM en andere Java-aanhangers willen graag wat meer vrijheid van Sun. Dus steunt IBM een organisatie met de naam Eclipse met 40 miljoen dollar voor de verdere ontwikkeling van de Java-gebaseerde IDE en een OSS-product dat eveneens Eclipse gaat heten. Sun weigerde mee te doen, maar Eclipse is nu onafhankelijk; IBM is slechts lid, net als SAP, SAS, et cetera. De grote vraag is of Sun nu wel mee gaat doen en of dan Eclipse en de eigen IDE van Sun samen zullen vallen.< BR>
 
Martin Healey, pionier ontwikkeling van op Intel gebaseerde computers en c/s-architectuur. Directeur van een aantal it-bedrijven en professor aan de Universiteit van Wales.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst. De praktijk van verschillende manieren van industrieel bouwen

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder

    Partnerartikel
    AdvertorialCloud & Infrastructuur

    Hybride cloud: belofte of valkuil?

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder De hybride cloud is de belofte van dit moment. Organisaties zien een model voor zich...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Frank Breedijk
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Digitale soevereiniteit hoeft niet zwart-wit te zijn

    Kaarten energienet
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Digitale kaarten versnellen stroomnetuitbreiding

    Reza Sarshar
    Awards NieuwsInnovatie & Transformatie

    ‘Innovaties bij grote organisaties van belang voor hele markt’

    OpinieInnovatie & Transformatie

    Europese regels drijven digitale infrastructuur in handen van niet-Europese giganten

    Richard Turk
    Awards NieuwsInnovatie & Transformatie

    Digitale transformatie is meer dan technologie alleen

    Innovatie & Transformatie

    Intel waarschuwt voor risico’s na omstreden staatsdeelname VS

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs