Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

KPN daagt de staat

25 augustus 2006 - 07:173 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Fred van der Molen
Fred van der Molen

KPN sleept de staat voor de rechter omdat het concern zich ongelijk behandeld voelt ten opzichte van de kabelbedrijven. Het telecombedrijf vindt het oneerlijk dat kabelbedrijven zonder beperking televisie, internet en telefonie mogen aanbieden, terwijl KPN zich geconfronteerd ziet met allerlei concurrentiebeperkingen en afwijkende voorschriften. Het bedrijf stelt dat het daardoor ‘tienduizenden klanten per maand’ verliest. Als het kort geding niets oplevert, dreigt het voormalige staatsbedrijf met een bodemprocedure en een schadeclaim die wel in de honderden miljoenen euro’s kan lopen.

Toe maar. Scheepbouwer c.s. bakken ze weer bruin. Dat KPN sinds jaren aan het regime van de Opta onderworpen is, heeft alles te maken met de monopoliepositie van het bedrijf. En die positie bestaat op een aantal terreinen nog altijd. Ter verdere relativering: de omzet van alle Nederlandse kabelbedrijven gezamenlijk is nog altijd lager dan de jaarwinst van KPN.Op het gebied van breedband is er in Nederland een gezonde concurrentie. Dat heeft KPN niet belet daarin een ijzersterke positie op te bouwen. De pijn voor KPN zit hem in de traditionele telefonie. Het is waar dat Nederlanders in snel tempo hun KPN-abonnement verwisselen voor goedkoop bellen via de kabel. Maar dat kun je de staat toch moeilijk verwijten.

De overschakeling naar goedkoper bellen via internettechnologie is onafwendbaar. De kabelaars maken daar uitstekend gebruik van en het is zeer de vraag of daarbij sprake is van ‘prijsdumping’ zoals KPN stelt. Het lijkt meer op felle concurrentie. Daarop past maar één antwoord: zelf goedkoper worden.

Dat gaat rechtsom of linksom gepaard met fors omzetverlies, maar daarom dreigen met een schadeclaim is ronduit potsierlijk. KPN heeft wel een punt dat ze de monopoliepositie van de kabelmaatschappijen ter discussie stelt. Met de nakende omschakeling naar digitale radio- en televisie moet er vroeger of later een einde komen aan de monopoliepositie van de kabelmaatschappijen. Het argument voor zenderregulering vanuit capaciteitschaarste vervalt immers. Kabelaars en telco’s steken enorme bedragen in het digitaliseren van hun netwerken zodat ze telefonie, breedband en tv/video kunnen aanbieden. Internettechnologie maakt de fysieke netwerken inwisselbaar. De overheid kan dan toch niet meer volhouden dat via twee koperdraadjes elke partij zijn content moet kunnen aanbieden, terwijl via de kabel de eigenaar van de infrastructuur bepaalt welke informatie wordt doorgegeven. De overheid moet vroeger of later een gelijk speelveld creëren. De aanstaande consolidatie in de Nederlandse kabelsector (nummer twee Kabelcom/Essent en drie Casema staan allebei te koop) lijkt me een uitstekend moment.

Meer over

Telecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Andri AI B.V.

    LawBeam: 100 uur transcriptanalyse teruggebracht naar 10 minuten (Andri AI B.V. en LawBeam)
    Pijl naar rechts icoon

    The AI Factory

    The AI Factory
    Pijl naar rechts icoon

    Andri AI B.V.

    Andri AI B.V.
    Pijl naar rechts icoon

    6Gorillas

    Herindicaties voorspellen en automatiseren (6Gorillas en Zonnehuisgroep Amstelland)
    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Kabinet steekt geen geld in Rotterdamse ai-gigafabriek

    Cloud & Infrastructuur

    LCL opent grootste datacenter, met kunstwerk op dak

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: LVNL bouwt nieuwe radartoren op Schiphol, AMS-IX in zee met Uniserver (en meer)

    Werkplek & Beheer

    HP zet in op ai-ecosysteem als ruggengraat van de werkplek

    Financiële dienstverlening

    Kort: Nieuw betaalmerk Pay by Bank, Utrechts Eneve naar Iberië (en meer)

    EDIC EU digitaal
    Werkplek & Beheer

    Euro-Office gelanceerd als alternatief voor Microsoft Office

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs