Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Intel geeft chips licht met hybride silicon laser

18 september 2006 - 14:10ActueelCloud & InfrastructuurIntel
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Terwijl processoren steeds sneller worden, blijft communicatie — zowel binnen als tussen computers en componenten — relatief achter. Licht moet uitkomst bieden.

Onderzoekers van Intel hebben in samenwerking met de universiteit van Santa Barbara (UCSB) een hybride silicon laser op één enkele chip ontwikkeld. Deze doorbraak bouwt voort op de Raman-laser op een chip waarmee Intel begin vorig jaar al grote vorderingen in het lab maakte. Deze ontwikkeling maakt massaproductie mogelijk voor telecommunicatie- en computercomponenten die met licht communiceren. 

De Intel-onderzoekers hebben samen met hun UCSB-collega's nu de standaard chipgrondstof silicium weten te combineren met indium fosfide. Laatstgenoemde kan licht uitstralen, terwijl het eerstgenoemde materiaal licht kan routeren. Silicium is een slechte licht-uitstraler; het geeft erin gestoken energie immers vooral als hitte af. Met de nieuwe combinatie is een aanpasbare laser op een enkele, hybride chip gevormd. 

Belangrijkste verschil met Intels verbetering van de Raman-laser begin vorig jaar is dat die nog optisch werd 'aangedreven'. De nu onthulde hybride silicon laser draait op elektriciteit. "Dus we kunnen de laser eenvoudig aan- en uitzetten, maar ook reguleren via het voltage", legt professor John Bowers van UCSB uit. Het huidige prototype verbruikt slechts 1,6 milliWatt, maar werkt tot slechts 40 graden Celsius. "We willen het nu verbeteren om zeker 70 graden te halen."

Ook belangrijk is dat deze chip te produceren is met reguliere halfgeleiderproductiemethoden, dus de schaalvoordelen van massaproductie geniet. Ook hier is voortgang geboekt: de binding van het indium fosfide aan het silicium op de chipwafel (wafer) gebeurt in één productiehandeling (step). Daarbij krijgt de chipbasis per keer meerdere lasers die daarna door het silicium worden gestuurd. "We hoeven nu niet meer één laser per keer te maken om die dan met nóg een productie-step af te stellen."

Het duurt echter nog enkele jaren voor het zover is; de nu bereikte doorbraak bevindt zich nog in de laboratorium-fase. Bowers schat na flink aandringen dat dit in 2012 op z'n vroegst op de markt komt. "Het duurt dus niet lang meer, geen twintig jaar hoor."

Mario Paniccia, directeur van Intels lab voor lichttechnologie, is nu al opgetogen: "Dit kan de laatste barrière wegnemen voor tientallen of zelfs honderden cores op één chip." Hij voorziet terabit-computers, multi-multicore processoren, moederborden en serverbackplanes met ingebouwde lichtpaden en glasvezel naar gewone huizen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    Verlenging DigiD-contract was eind maart al bekokstoofd

    Overheid

    Kans bijna verkeken om DigiD-kwestie snel op te lossen

    Overheid

    Ministeries en rijksdiensten kunnen over naar de Lidl-cloud

    Cloud & Infrastructuur

    TSMC laat high‑NA links liggen, terwijl ASML recordorders stapelt 

    Overheid

    Kort: Kabinet trekt stekker uit NDS-raad, breedbandmarkt groeit door (en meer)

    datacenter groei
    Cloud & Infrastructuur

    Digitale omzet Unica blijft stijgen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs