Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Eerst wijsheid dan B.I.?

28 september 2006 - 06:303 minuten leestijdOpinieData & AI
drs. Andries Bottema
drs. Andries Bottema

Wat is wijsheid? Het was laat gisteravond toen ik naar huis reed. Ik weet dat het wijs is om niet te hard te rijden. Totdat het een keer kan…. op de Groningen – Zwolle route wordt iedereen een beetje dwaas. Met wat wijsheid achteraf had ik kunnen weten van de flitsmeldingen op (o.a.) BNR.We hebben één keer in de zoveel maanden een informeel treffen met de echte “bovenkant” van de BI-gebruikers in Nederland. In Groningen dus. Het is een genot om te zien wat er al dan niet kan m.b.t. het ontsluiten van data en te horen welke informatie diverse partijen zouden willen (en wel zouden kunnen, maar niet altijd mogen) gebruiken. Er is wijsheid voor nodig om daar richting aan te geven, bijvoorbeeld als je hoort dat het technisch mogelijk is om bij wijze van spreken een scootermerk te laten voorspellen of er voortijdige schooluitval is (SOA’tje, querietje, rapportje). U begrijpt welke bedrijven om de tafel zitten in de BIN3. Ons noordelijke clubje dus. Maar om al dat soort gegevens nu niet zomaar te misbruiken (wat dacht u van automerk, schoolopleiding en preventief bekeuringen innen wegens toekomstig te hard rijden?) zijn er wetten en praktische bezwaren. Gelukkig. Die wetten die staan. En ja, die praktische bezwaren hebben betrekking op moeilijk uit te voeren bewerkingen op de data, omdat veel data werd bewaard (of juist niet werd bewaard) zonder de wijsheid over wat men er achteraf mee zou kunnen. Veel directies hebben dat ook: (pseudo-) wijsheid komt ineens als men ziet wat er kan. Dan komen de budgetten voor meer B.I. om nog maar meer data bij te houden en te ontsluiten. Soms als de spreekwoordelijke mosterd omdat sommige dingen die we nu willen weten indertijd niet voorzien of bijgehouden werden. Echte wijsheid is anticiperen op dingen waarvan je weet dat je ze niet weet (en is goedkoper dan wijsheid achteraf).

Ik heb gezien in projecten dat de benodigde wijsheid uit B.I. vaak door IT'ers al werd voorzien. De slimme anticiperende IT'er kon zo al wijsheid inbouwen die door management achteraf geclaimd kon worden. Dat is niet erg (zo werkt het nou eenmaal), maar het stelt wel hoge eisen aan hen die aan B.I. werken om die wijsheid te accommoderen. En dat maakt elk B.I. traject dus niet zomaar een “u vraagt en wij draaien” (is B.I. al commodity….?), maar een “Intelligence” naar toekomstig benodigde wijsheid.Terwijl ik dit schrijf zie ik onder mij de Sahara wegtrekken (onwijs groot: dat duurt 4 uur trouwens). Ik ga Colleges Further Education & Training (FET) in Zuid Afrika helpen hoe ze straks in staat moeten zijn om zinnige zaken uit hun data te halen: effectiviteit van onderwijs, schoolverlaters, succes-indicatoren, bekostiging, economische groei bijdrage etc. Als ik ze maar kan laten zien wat voor prachtige informatie wij al uit data kunnen halen in Nederland. Ik ben dan ook druk bezig geweest om in Nederland “wijsheid achteraf” te verzamelen. U begrijpt: Ik houd me aanbevolen voor uw wijsheid.Andries BottemaLector Business Intelligence

Meer over

Business Intelligence

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour (ciso, Budget Thuis)
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Avendar krijgt 2,2 miljoen euro voor ai-ondersteuning opsporing

    Data & AI

    Spoelstra Spreekt: Monster

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ‘Ai-ontslagen’ betekenen zelden hoger rendement, ai moet maak­in­du­strie verslimmen (en meer)

    Security & Awareness

    Ai als snelste penetratietester ter wereld, met opensource als achterpoort

    investeringen overname
    Software & Development

    SAP koopt open-sourceplatform Dremio en ai-bedrijf Prior Labs

    Data & AI

    Kort: Albert Heijn pakt met ai broodverspilling aan, 5 jaar garantie Brother-printers (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs