Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Microsoft als Linux-wederverkoper? Kom nou.

23 november 2006 - 23:00OpinieInnovatie & Transformatie
Fred van der Molen
Fred van der Molen

Microsoft heeft de laatste jaren vele slepende juridische gevechten beslecht. Dat is uitstekend gelukt, niet in de laatste plaats omdat dwarsliggende partijen miljarden dollars werden toegestopt. Kroon op dit taaie juridische veldwerk was zonder meer de overeenkomst met ‘erfvijand’ Sun. Die kreeg in 2004 1,9 miljard dollar toegeschoven om antitrust-perikelen en patentkwesties te laten rusten.

Enkele weken terug rookte Microsoft de vredespijp met Novell, het oude netwerkbedrijf dat zich tegenwoordig profileert als Linux-leverancier. En ja hoor. Wederom wordt gesproken over een nieuw tijdperk van technologische samenwerking. Natuurlijk is de overeenkomst tussen de voormalige rivalen tot stand gekomen in het belang van de klant. En uiteraard komt Microsoft over de brug met een flinke som geld.

Wat moeten we van deze overeenkomst denken? Laten we beide bedrijven op hun woord geloven dat ze inderdaad Windows en Linux beter gaan integreren. Dat is het goede nieuws.

Vreemder is dat Microsoft zich verplicht voor 240 miljoen dollar aan Linux-producten en diensten af te zetten en ook nog eens 94 miljoen aan de marketing daarvan gaat besteden. Waarom is niet direct de vraag gesteld waarom Microsoft zo’n onzinnige verplichting op zich zou nemen? Het antwoord lijkt me duidelijk. De softwaregigant wil onrust stoken in het Linux-kamp. Het gaat allemaal om patenten. Nu het SCO-Linux proces als een nachtkaars lijkt uit te gaan, probeert Microsoft via een nieuwe weg onzekerheid te scheppen rond de legaliteit van Linux. De paradox is dat Novell deze onzekerheid voedt met deze overeenkomst. Een onderbelicht onderdeel is dat Novell aan Microsoft 40 miljoen dollar betaalt om Suse-gebruikers te vrijwaren van eventuele patentclaims. Ook programmeurs die met Suse werken worden gevrijwaard en en passant ook alle niet-commerciële programmeurs.

Novell doet het voorkomen dat het de openbroncode-gemeenschap een dienst bewijst, maar de impliciete boodschap van de overeenkomst is dat het gebruik van open software alleen veilig is als er voor wordt betaald. Microsoft probeerde vergeefs een zelfde overeenkomst met de leidende Linux-distributeur Red Hat te sluiten. Red Hat weigerde, maar het bedrijf zag zich nu wel genoodzaakt zelf zijn klanten te vrijwaren van eventuele patentschendingen.

Novell lijkt overigens patenten te verhandelen die krachtens de GPL-licentie niet aan het bedrijf toebehoren. Nu kan ik daar best naast zitten, want de oss-regelgeving is voer voor juridische specialisten. Als leek houd ik me daar graag buiten. Maar duidelijk is dat Novell meer zichzelf dat de Linux-gemeenschap een dienst bewijst met deze overeenkomst.

Meer over

Linux

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Software & Development

    SaaS‑po­ca­lyp­se: wie overleeft de ai-golf?

    Data & AI

    UWV stopt met Le Chat, start proef met Copilot

    Innovatie & Transformatie

    Google zet alles op Gemini Enterprise: ambitie, architectuur én een leger consultants

    Innovatie & Transformatie

    De toekomst van Max en Vera

    Carrière

    Kort: Fujitsu en Carnegie Mellon onderzoeken fysieke ai, Broeders nieuwe ciso Rijk (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Space datacenters blijven voorlopig sciencefiction

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs