Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Gezellig somberen in Davos

20 april 2007 - 12:533 minuten leestijdOpinieInnovatie & Transformatie
Fred van der Molen
Fred van der Molen

Het was weer een vrolijke boel tijdens het jaarlijkse World Economic Forum in Davos. De politieke, zakelijke en wetenschappelijke wereldelite ontmoette elkaar in de wandelgangen en praatte elkaar bij over globalisering, het klimaatprobleem en energieschaarste. Een apart forum somberde ook over de toekomst van het internet.

Niemand minder dan Vint Cerf, de ‘uitvinder' van het world wide web, waarschuwde daar voor een ‘pandemische' verspreiding van botnets. Dat zijn netwerken van gekaapte computers die, zonder medeweten van de eigenaar, op afstand worden bediend door cybercriminelen. Deze ‘zombie'-computers worden ingezet om andere computersystemen aan te vallen of om spam te versturen. Bijna negentig procent van alle spam wordt inmiddels via zulke zombies verstuurd. Volgens Cerf is van de 600 miljoen op internet aangesloten computers bijna een kwart gekaapt. De stemming kwam er helemaal in toen ook andere panelleden waarschuwden voor het voortbestaan van internet vanwege de exploderende cybercriminaliteit.

Tja. Waarom vinden sprekers het bij dergelijke bijeenkomsten altijd nodig om zulke apocalyptische scenario's te schetsen? Zou je anders niet worden uitgenodigd? Of is het de drukkende aanwezigheid van de groten der aarde die de spreker aanzet zichzelf te overschreeuwen. Zo'n mechanisme zal het wel zijn. Met zo'n gehoor moet je wel met iets aankomen, zal de gedachte zijn.

Trouwens. De nog korte geschiedenis van internet kent eigenlijk al een hoop doempredikers. Herinner je je bijvoorbeeld Bob Metcalfe nog, ook niet de eerste de beste want bedenker van ethernet. Die voorspelde in 1995 dat het internet binnen een jaar volledig zou vastlopen. Enkele jaren dreigden de ip-nummers op te raken (nog altijd een terugkerend onderwerp in doemscenario's) en zo gaat het maar door. Omdat in het alledaagse gebruik het internet er al alleen maar sneller, eenvoudiger en betrouwbaarder op lijkt te worden, krijgen dergelijke voorspellingen een wat potsierlijk trekje. De bedreigingen worden steevast uitvergroot, en de veerkracht van wetenschappers en de it-industrie om die bedreigingen te pareren stelselmatig onderschat.

Hadden ze in Davos Bill Gates, jarenlang vaste gast, maar in het internetforum gezet. Deze montere Amerikaan schetst nooit een probleem zonder een mogelijke oplossing. Zo gaf Gates twee jaar geleden een overzicht van een aantal bedreigende ontwikkelingen, maar schetste direct mogelijke oplossingen. Bij Gates is de wereld maakbaar. Spam is vervelend maar een tijdelijk probleem. Zo voorspelde hij in 2004 in hetzelfde Davos dat het spamprobleem binnen twee jaar zou zijn opgelost.

Behalve doempredikers komen in Davos dus ook onverbeterlijke optimisten.

Dit was de laatste column van Fred van der Molen. De redactie bedankt hem voor zijn bijdrage.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Teamvalue

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    20% besparen op je Azure-kosten en een...

    Azure biedt organisaties schaalbaarheid, flexibiliteit en toegang tot een breed scala aan diensten. Toch zien veel organisaties hun kosten ongemerkt...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Fred Streefland
    Innovatie & Transformatie

    Wat maakt een bedrijf een échte High Performer?

    Innovatie & Transformatie

    Spoelstra Spreekt: Prinsesjesdag

    Innovatie & Transformatie

    Aspire11 lanceert miljoenenfonds voor groeibedrijven; ook Nederland in beeld

    Overheid

    Defensie wil naar een betere commandovoering

    Fred Streefland
    Innovatie & Transformatie

    Cyber Resilience: de randvoorwaarde voor elke business

    Data & AI

    Intelligentie op de plek waar het ontstaat

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs