Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Realtime gezichtsherkenning niet veel gebruikt

14 augustus 2008 - 09:373 minuten leestijdActueelCloud & InfrastructuurCGI
Rian van Heur
Rian van Heur

Gezichtsherkenning wordt nog niet vaak toegepast voor cameratoezicht in bijvoorbeeld winkelcentra of stadions. Toch komt dat niet doordat de technologie niet goed is. De kwaliteit van het camerabeeld is het grootste knelpunt.

Dat gezichtsherkenning nog niet vaak gebruik wordt voor toezicht in winkelcentra of stadions, komt doordat bedrijven zich niet bewust zijn van de kwaliteit ervan. Ook lijkt het een grote investering. Dat zegt salesmanager en biometrie-expert Arnoud van Zuijlen van ict-dienstverlener Logica. Van Zuijlen was betrokken bij de proef van het gezichtsherkenningssysteem bij de politie Amsterdam-Amstelland.

Logica deed eerder twee proeven met gezichtsherkenning met bewegende beelden in winkelcentrum Zuidplein in Rotterdam en het PSV-stadion in Eindhoven, maar volgens Van Zuijlen wordt gezichtsherkenning verder weinig gebruikt.

Bottleneck is kwaliteit beeld

Toch is de technologie goed genoeg. Grootste bottleneck bij het toepassen van gezichtsherkenning is vooral de kwaliteit van het camerabeeld. Die beeldkwaliteit is afhankelijk van de camera, maar ook van de opstelling van de camera. "Vaak wordt een beveiligingscamera gebruikt om overzicht te hebben in een stadion of winkelcentrum. Zo worden gezichten niet goed in beeld gebracht. Daarvoor moet de camera op een andere plek hangen. In Amsterdam hebben we de camera bijvoorbeeld bij een roltrap neergehangen, waar mensen vrij uitdrukkingloos kijken", zegt Van Zuijlen.

Het politiekorps Amsterdam-Amstelland deed de afgelopen maanden een proef met gezichtsherkenning om de identiteit van een verdachte te achterhalen. De proef wees uit dat ongeveer dertig procent van de beelden die ze gebruiken bruikbaar is. De politie heeft een folder gemaakt voor ondernemers met tips over het ophangen van camera's. Zo hopen ze in de toekomst over meer bruikbare beelden te beschikken.

Verfijnen van het zoekresultaat

Bij dergelijke toepassingen zit de toekomst vooral in het verfijnen van het zoekresultaat door het koppelen van verschillende zoekkenmerken zoals geslacht, leeftijd of lengte. Maar Van Zuijlen denkt ook aan het combineren van verschillende biografische en biometrische bronnen, zoals bijvoorbeeld vingerafdrukken, spraak of een irisscan. "Hieraan moet dan wel een weging worden meegegeven. De vingerafdruk is betrouwbaarder dan de geschatte lengte, dus die krijgt een zwaardere weging mee", zegt hij.

De grootte van de database is in ieder geval geen probleem, zegt Van Zuijlen. De database van de Amsterdamse politie bevat 80.000 foto's. De software kan ruim 40.000 matches verwerken per seconden. "Voor de politie is het niet zo erg als een zoekopdracht vier of acht seconden duurt, maar bij realtime camera-beelden moet het identificeren wel snel gaan. Dan moet je de hardware opschalen, zodat de rekencapaciteit sneller wordt", zegt Van Zuijlen. Maar echt zware machines zijn daarvoor niet nodig. Dat kan ook gewoon met een standaardserver, aldus de salesmanager.

Meer over

Biometrie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    2 reacties op “Realtime gezichtsherkenning niet veel gebruikt”

    1. Gerrie schreef:
      15 augustus 2008 om 04:37

      Misschien moet Logica eens met de mensen achter http://www.fingerident.nl gaan praten, zij kunnen we 80.000 matches per seconde behalen.

      Login om te reageren
    2. Sub schreef:
      10 november 2009 om 12:16

      Dat is een beetje appels met peren vergelijken lijkt me. Gezichtsherkenning is veel complexer als vingerafdrukken.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    OT monitoring herzien: van inzicht naa...

    Monitoring en logging van netwerkverkeer vormen een onmisbare basis voor OT security. Tegelijkertijd groeit het besef dat zichtbaarheid op zichzelf het risico niet verlaagt. In een omgeving met toenemende dreigingen,...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Computable.nl
    Overheid

    Politie neemt gezichtsherkenningssysteem in gebruik

    Data & AI

    Nauwelijks realtime inzicht in bedrijfsvoering

    Computable.nl
    Cloud & Infrastructuur

    Google koopt gezichtsherkenningspecialist PittPatt

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs