Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

VDI, oude wijn in nieuwe zakken?!

17 september 2008 - 15:475 minuten leestijdOpinieWerkplek & BeheerCitrixMicrosoftPQRVMware

Is virtual desktop infrastructuur de oude wijn in nieuwe zakken!? Is dat in 2010 nog steeds zo?! Als er één modewoord in de ict-industrie is, dan is dat wel 'virtualisatie'. Vandaag de dag virtualiseren we netwerk, storage, hardware, desktops en applicaties. Desktop- of werkplekvirtualisatie is een toepassing die meer en meer aandacht krijgt. Deze vorm van virtualisatie is in essentie in tweeën te delen: ‘server hosted' en ‘client-side'. De vorm van desktopvirtualisatie die de meeste aandacht krijgt is de ‘server hosted'.

Steeds meer organisaties vragen zich af of ze moeten kiezen voor virtual desktop infrastucturen (VDI), server based computing (SBC) of lokale desktops. Vragen die opspelen zijn: Gaat VDI het SBC-concept vervangen? Wat zijn de voor- en nadelen van VDI? Welke rol speelt applicatievirtualisatie en os-streaming in het hele concept?

Om de verschillende oplossingen, het samenspel van verschillende technologieën en de toepassing hiervan te begrijpen is het belangrijk om een goed overzicht van de applicatie- en desktop delivery-oplossingen te hebben. Om een totaalbeeld van deze materie te krijgen is het lezen van het artikel Understanding all the application- and desktop delivery solutions in 30 minutes een aanrader.

In gesprekken die we met organisaties hebben over de wensen, de functionaliteiten, de voor- en nadelen en de inzet van VDI, valt op dat een groot deel van de inhoudelijke discussie een zogenaamde ‘Back to the future part II'-gehalte heeft.  Toen ‘vroeger' Microsoft NT 4.0 Terminal Services en Citrix Metaframe de basis voor SBC vormden, kwamen de volgende vragen in meer of mindere mate ook naar voren:

  • Er zijn gebruikers die offline moeten werken, hoe gaan we dit faciliteren?
  • Een deel van de applicaties zijn resource-intensief, hoe size ik mijn centrale platform?
  • Hoe gaan we om met grafisch zware en multimedia-applicaties?
  • Hoeveel bandbreedte heb ik per gebruiker nodig?
  • Hoe bieden we de gebruikers een zo optimaal mogelijke gebruikerservaring, ook als de latency hoger is?
  • De gebruikers willen verschillende devices in de ‘eigen' omgeving kunnen gebruiken, wat zijn de (on)mogelijkheden?
  • De gebruiker wil vrijheid op zijn werkplek hebben, waarom wil de ict-afdeling dat niet faciliteren?
  • Is het centrale desktop delivery-platform wel schaalbaar?

VDI heeft verschillende voordelen ten opzichte van SBC. Veel klanten hebben deze voordelen reeds in de praktijk ervaren. Uiteraard zijn er diverse aandachtspunten als je VDI met SBC vergelijkt. De voor- en nadelen van VDI zijn al eerder beschreven, maar waar het in dit artikel in essentie om gaat is dat een groot deel van aandachtspunten in het SBC-concept ook voor de VDI-oplossing geldt. Een aantal uitdagingen in het huidige VDI- en SBC-concept zijn:

  • Hoe bieden we bijvoorbeeld grafisch zware, multimediale en resource-intensieve applicaties vanuit het rekencentrum op de centrale desktop aan?
  • Hoe gaan we om met het feit dat gebruikers een laptop willen en krijgen, terwijl ook met deze laptop offline gewerkt moet worden?
  • De gebruiker wil op zijn werkplek software kunnen downloaden en installeren. Hij verwacht wel dat de business kritische applicaties blijven werken.
  • Wie is er vanuit ict-beheer verantwoordelijk voor de virtuele werkplek?
  • Is de VDI-omgeving ook in grote omgevingen te gebruiken en te beheren?

Maak in de definitie en de implementatieprojectfasen gebruik van de ervaringen die in verschillende SBC-projecten zijn opgedaan. Hoezo ‘oude wijn in nieuwe zakken?!‘

Vraag: Hoe ziet een virtuele werkplek er in 2010 uit?

Om een goed beeld van de werkplek anno 2010 te krijgen is het niet nodig om in een glazen bol te kijken. Wanneer je kijkt naar de behoefte van klanten en de invulling van leveranciers op applicatie- en desktop delivery-gebied, zou je kunnen zeggen 1+1=2010.

1. Het aanbieden van grafisch zware, multimediale en unified communications-applicaties is geen uitdaging meer. Door gebruik te maken van nieuwe of geoptimaliseerde protocollen zoals Microsoft ‘Calista', SPICE, Net2Display, Teradici, RGS en Citrix ICA+ is het aanbieden van bovengenoemde applicaties vanuit het datacenter geen uitdaging meer. Gigabit naar de werkplek is dan ook geen luxe, maar een gewoon goed.

2. De centrale, door VDI of SBC aangeboden werkplek kan hardware onafhankelijk, offline en offsite gebruikt worden. De lokale resources worden voor deze uitvoering maximaal gebruikt, ‘bare-metal' dus, waarbij de gebruikerservaring maximaal is. Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V), Citrix ‘Xen client' hypervisor en VMware ‘View' vClient gaan deze functionaliteiten faciliteren.

3. Os-streamingtechnologie is een belangrijke schakel in het beheersbaar aanbieden van besturingssystemen aan virtuele en fysieke desktops, waarbij zowel offline als online gewerkt kan worden. Citrix Provisioning Server, VHDsoft Xtreaming Technology en VMware Scalable Virtual Image gaan deze functionaliteiten faciliteren.

4. In een strak beheerde werkplekomgeving kan een eindgebruiker zelfstandig applicaties installeren en gebruiken zonder dat de business-kritische applicaties hier hinder van ondervinden. Applicatievirtualisatie zal verder ontwikkeld zijn waardoor deze functionaliteit mogelijk wordt gemaakt. Zowel eindgebruiker als ict-beheerders zijn blij.

De ideale virtuele werkplek anno 2010 zal uit een combinatie van desktopvirtualisatie, os-streaming, applicatievirtualisatie en hypervisor-technologie bestaan. Een deel van deze oplossingen is vandaag ook al beschikbaar en zeer goed inzetbaar. Verdere ontwikkeling en verbreding van deze oplossingen zorgt ervoor  dat de (virtuele) werkplek in 2010 echt nieuwe wijn in nieuwe zakken is!

Ruben Spruijt
Solutions Architect, PQR

Meer over

BYODDesktopvirtualisatieUniversal CommunicationsVirtualisatie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Meer lezen

    Computable.nl
    AchtergrondWerkplek & Beheer

    VDI virtualiseert werkstation

    Lokale desktopvirtualisatie
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Cisco en Citrix gaan vdi-alliantie aan

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘VDI is aantrekkelijk, maar niet zaligmakend’

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    IBM levert bedrijven virtuele desktop

    Computable.nl
    AchtergrondCarrière

    ROC Mondriaan heeft maatwerk door rechten

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    ‘We kunnen nu garanties geven voor de werkplek’

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs