Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Defensie onderzoekt opnieuw ict-uitbesteding

17 juni 2010 - 12:263 minuten leestijdActueelOverheidDTOIventMinisterie van Defensie
Rik Sanders
Rik Sanders

Het ministerie van Defensie onderzoekt of het delen van de ict-divisie Ivent kan uitbesteden. Er lopen vier sourcingtoetsen voor de onderdelen mainframes, telefonie, datacenters en applicatiebeheer. In 2002 wilde Defensie zijn gehele ict-tak afstoten. Dat leidde tot veel protest en onrust, waarna dit plan in 2005 werd ingetrokken.

Bij de bedrijfsgroep Informatievoorziening en Technologie (Ivent) van Defensie werken zo’n drieduizend medewerkers. Momenteel lopen er in het kader van een marktverkenning vier sourcingtoetsen binnen de afdeling Operations. De toetsen hebben betrekking op de activiteiten mainframes, telefonie, datacenters en applicatiebeheer. Door middel van de toetsen wil Defensie bepalen op welke manier deze activiteiten het beste kunnen worden belegd: bij Ivent, marktpartijen of een combinatie ervan. De sourcingtoetsen worden uitgevoerd met hulp van adviesbureaus die dit kosteloos doen.

Defensie moet fors bezuinigen. Daardoor moet ook Ivent bezuinigingsmaatregelen nemen, onder andere door het terugdringen van het inhuren van externe krachten en de uitgaven aan computerapparatuur en andere materiële kosten. Uitbesteding van onderdelen aan de markt is een optie om op de kosten te besparen.

Opleven
Ed Lugthart, bestuurder van de soldatenvakbond Afmp, zegt dat de sourcingtoetsen voor de mainframe- en datacenteractiviteiten het verst zijn. Die rond telefonie en applicatiebeheer bevinden zich in een pril stadium. ‘De sourcingtoets voor datacenters is overigens geparkeerd. Dat heeft te maken met de Brede heroverwegingen van de rijksoverheid met besparingsvoorstellen waarbij in werkgroep 19 de inzet van datacenters bij de departementen wordt onderzocht.’

De discussie over uitbesteding leeft om de zoveel tijd weer op, merkt Lugthart. De vakbond is per definitie tegen outsourcing, stelt hij. Hij wijst erop dat veel taken krijgsmacht-specifiek zijn en gebonden zijn aan geheimhoudingsclausules. ‘Zulke taken kun je beter binnen Defensie houden. Het is een lastige materie, omdat ook het veiligheidsaspect nadrukkelijk een rol speelt. Mochten er taken worden uitbesteed, dan zal in ieder geval de Beveiligingsautoriteit van Defensie vragen gaan stellen.’

Nog geen onrust
Volgens Lugthart is er nog geen onrust onder het personeel ontstaan. Hij vertelt dat bij Ivent voortdurend wordt gekeken naar maatregelen om de efficiency te verhogen en de organisatie-onderdelen beter te kunnen aansturen. ‘Uitgangspunt is dat medewerkers, die door een reorganisatie overtallig raken, binnen Ivent een andere functie krijgen, het liefst in plaats van een inhuurkracht.’

Ivent beheert bij Defensie ruimt 55.000 werkplekken, de onderliggende ict-infrastructuur, componenten en applicaties. Ook ondersteunt de bedrijfsgroep de operationele informatievoorziening van de land-, lucht en zeestrijdkrachten en marechaussee bij militaire operaties, oefeningen en commandovoeringondersteuning. De kern van Ivent wordt gevormd door het vroegere DTO (Defensie Telematica Organisatie). Het automatiseringscentrum stond in 2002 op het punt te worden verkocht, maar uiteindelijk besloot het ministerie de ict-divisie in huis te houden. Daarvoor kreeg DTO wel een aantal doelmatigheidseisen opgelegd, om meer marktconform te gaan werken.

Het ministerie van Defensie laat in een reactie weten dat het niets aan het verhaal heeft toe te voegen.

Meer over

Mainframes

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    inQdo

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog...

    Cloud is volwassen geworden, maar de belofte is voor veel organisaties nog niet ingelost: complexiteit neemt toe, kosten vallen tegen en onafhankelijk advies is schaarser dan het lijkt. Cloudspecialist inQdo...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    cyberaanval rusland
    Security & Awareness

    Rus­sisch­spre­ken­de cy­ber­net­wer­ken vestigen zich in Europa

    Innovatie & Transformatie

    Ministerie waarschuwt ict-werkgevers snel pensioenregeling om te zetten

    Overheid

    Nijmegen biedt alternatief voor DigiD

    Security & Awareness

    De zwakste schakel telt

    Overheid

    Kort: Kamer wil niet van WAS af, Centric koopt OrtaX (en meer)

    Overheid

    Re­ge­rings­par­tij­en tegen snel Kamerdebat over DigiD

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs