Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Kuno Klumpers

SEPA is meer dan een software upgrade (1)

11 januari 2013 - 11:043 minuten leestijdOpinieSoftware & Development

Het zal je niet zijn ontgaan: op 1 februari 2014 komt er een nieuwe Europese betaalstandaard: SEPA. Die afkorting staat voor Single Euro Payments Area en zorgt ervoor dat er geen onderscheid meer is tussen binnenlands en grensoverschrijdend betalingsverkeer in de 32 deelnemende Europese landen. We gaan vanaf 1 februari 2014 alleen nog maar gebruik maken van IBAN- en BIC-rekeningnummers.

Daardoor wordt het gemakkelijker voor organisaties en consumenten om grensoverschrijdende betalingen te doen en kunnen kosten worden bespaard.

Nu klinkt 1 februari 2014 nog erg ver weg en lijkt SEPA puur een administratieve handeling, toch is het goed om alvast te weten welke veranderingen de komst van SEPA met zich meebrengt. De invoering van SEPA brengt voor organisaties namelijk veel werk met zich mee. Niet alleen zijn aanpassingen in de software nodig voor systemen die betaalgegevens bevatten (denk aan erp, crm, hr, payroll), ook de koppelingen tussen pakketten moeten worden aangepast, zodat de informatiestromen goed blijven verlopen. Verder worden er nieuwe afspraken gemaakt over incasso’s, machtigingen en betaaltermijnen.

Hieronder volgen een aantal algemene aandachtspunten die ervoor kunnen zorgen dat de overgang naar SEPA soepel verloopt.

  • Wacht niet met de migratie tot 1 februari 2014. Ben je niet op tijd klaar, dan krijg je mogelijk te maken met kostbare maatregelen om het betalingsverkeer door te laten gaan. De verwachting is dat organisaties die na de zomer van 2013 aan de migratie gaan beginnen in een file terecht komen van organisaties en overheden die allemaal ondersteuning nodig hebben van hun banken en softwareleveranciers.
  • Stel een projectteam samen met vertegenwoordigers van alle betrokken afdelingen die met SEPA te maken hebben.
  • Inventariseer de impact van de overgang naar IBAN en BIC (afdelingen ict, hrm, financiën, verkoop) en bepaal het overstapmoment.
  • Zoek uit of de overstap naar SEPA de bedrijfsprocessen en –systemen raakt en maak een plan van aanpak.
  • Informeer debiteuren en crediteuren op tijd over de veranderingen met de komst van IBAN en BIC.
  • Neem contact op met je bank over incassocontract, machtigingen van debiteuren en aanlevermomenten. Het kan zijn dat contracten vernieuwd moeten worden en dat het langer duurt voordat aangeleverde betaal- en incasso-opdrachten worden uitgevoerd.
  • Vergeet niet om een back-up te maken van je software voordat je aanpassingen doet in het kader van SEPA.
  • Pas rekeningnummers op tijd aan in de administratie. Het omzetten van ‘oude’ rekeningnummers naar IBAN-rekeningnummers kan via www.ibanbicservice.nl, een dienst van De Nederlandsche Bank. Hier hebben diverse leverancier converters voor gemaakt.
  • Herzie op tijd het proces rondom incasso- en acceptgirodocumenten, omdat deze in de huidige vorm niet meer geldig zijn zodra SEPA van kracht is.
  • Overweeg of het nodig is om meerdere rekeningnummers te houden in diverse landen. Bedenk ook of lopende cashpoolsystemen echt nog nodig zijn.
  • Denk na over de gevolgen op de cashflow van het gebruik van Europese incasso, die andere voorwaarden kent en doorgaans minder betrouwbaar is dan de bestaande lokale incasso. Het betreft hier aanlever- en verwerkingstermijnen bij de bank en het recht op stornering door een debiteur. Zo is bij de Algemene Euro incasso de storneringstermijn bij een ongeldige incasso voor een debiteur 56 kalenderdagen en dertien maanden.   

In een volgende blog ga ik dieper in op het SEPA-incassoproces en IBAN en BIC.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Resultaatgericht Samenwerken (RGS).

    RGS is een gestructureerde methode die vastgoedprofessionals direct ondersteunt bij kwaliteitsverbetering, kostenefficiëntie en verduurzaming.

    Computable.nl

    De principes van cloud-native techniek

    Cloud-native technologieën voegen flexibiliteit, schaalbaarheid en beveiliging toe en verlagen de operationele kosten voor de IT-omgeving. Hoe dragen Kubernetes, KEDA en AKS hieraan bij?

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘Noodoplossing is nog enige optie bij SEPA’

    Betalen
    ActueelData & AI

    Ctac maakt SAP SEPA-proof bij ruim 50 klanten

    Betalen
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Europese bedrijfsleven is nog niet klaar voor SEPA

    Kuno Klumpers
    OpinieSoftware & Development

    SEPA is meer dan een software upgrade (3)

    Kuno Klumpers
    OpinieSoftware & Development

    SEPA is meer dan een software upgrade (2)

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs