Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Wie mag van jou e-mail van collega’s lezen?

12 februari 2014 - 17:153 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur

Het komt regelmatig voor dat managers naar de ict-afdeling komen met de vraag om toegang te krijgen tot de email account van een collega. Maar wat moet je als ict'er met zo’n vraag?

Hoever mag je gaan met je dienstverlening? Ik ken ict’ers die geen enkel probleem hebben met zo’n vraag en als een manager maar hoog genoeg is, geven ze die toestemming direct en sturen ze per omgaande de inloggegevens. Maar is dat wel verstandig en mag je dit als ict’er zomaar doen of hebben jullie daar regels voor? Misschien dat de spontane toegang die jij verstrekt je in de problemen kan brengen.

Wat zijn de dillema’s als je iemand inzage geeft tot een zakelijke email account van een ander? Die vraag riep meer vragen op dan dat ik antwoorden had. Ik zal je deelgenoot maken van de vragen die er bij mij op kwamen. In mijn achterhoofd speelden de dapperheid van Snowden en het gestuntel van Plasterk om de hoogste plaats.
– Is er misschien iemand die deze toegang moet goedkeuren? Is dat de cio of de cfo, de ceo of misschien wel de RvC, of nog een andere C-level persoon?
– Moet ik vragen welke reden die persoon heeft, het zal best wel vertrouwelijk zijn, niet waar?
– Is er een formulier of een workflow voor?
– Heeft het te maken met de klokkenluidersregeling van de governance code of heb ik de klok horen luiden en …?
– Heb ik wat te maken met de aard of de reden? Moet het gaan over fraude, misbruik van gegevens of persoonlijke aanvallen, pesterijen, of lastigvallen van collega’s?
– Is er een wettelijk kader waar ik rekening mee moet houden, zoals bijvoorbeeld privacy wetgeving of briefgeheim? Overtreed ik die als ik toegang geef?
– Heeft mijn bedrijf een policy of protocol voor het gebruik van zakelijke email en internet?
– Voorziet dat protocol in handelingen die verricht mogen/moeten worden bij het controleren van een e-mail-account bij verdenkingen van fraude?
– Mag ik ook het privé e-mail-verkeer inzien van een werknemer?
– Kan ik hier het antwoord op mijn vragen krijgen?

Wat zijn jullie ervaringen? Hebben jullie hier al mee te maken gehad? Is er daadwerkelijk bij jullie sprake van een protocol en komen daar dan antwoorden op bovenstaande vragen naar voren? Of zijn er zelfs antwoorden op vragen die ik nog niet heb kunnen verzinnen?

Conclusie

Er zal veel geregeld zijn en ik geloof direct dat controles mogen, maar hoe is het geregeld in de wetgeving, jurisprudentie of is jullie oplossing gewoon praktisch gericht. Een mooie gelegenheid om je ervaringen te delen en anderen die in de toekomst met deze vragen zitten verder te helpen met een antwoord. Misschien komt er wel een voorbeeld protocol naar voren, uiteraard volledig anoniem…Of hebben jullie hier nog niet over nagedacht in jullie organisatie, of hebben jullie er nog nooit mee te maken gehad?

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Groningse doorbraak bij 3d-printtechniek voor robotjes

    Ontslagen
    ActueelCarrière

    ASML ontslaat it-manager om dubbelrol, IFS brengt ai-agent naar fabrieksvloer (en meer)

    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Overname E-Storage is voor PQR strategische zet in bescherming klantdata

    ActueelSecurity & Awareness

    Kort: PQR lijft E-Storage in, Fox-IT en Xerox it-partners van de Navo-top (en meer)

    ActueelCarrière

    Kort: Wagenaar wint Microsoft Power Women Award, Deense investeerder neemt Aimms over (en meer)

    Satelliet
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Nederland en Europa te kwetsbaar in de ruimte, Huizen ruilt OGD in voor DSC (en meer)

    13 reacties op “Wie mag van jou e-mail van collega’s lezen?”

    « Oudere reacties
    1. Technicus schreef:
      17 februari 2014 om 23:15

      Ik heb dit heel vroeger al eens uitgezocht en het is vrij simpel.

      – *Tenzij* het bedrijf iets van behouden van privacy in hun regelement heeft opgenomen, heeft men geen privacy recht op de *zakelijk* email account.

      In de baas zijn tijd met de baas zijn spulletjes behoor je nou eenmaal geen privé dingentjes te doen.

      Login om te reageren
    2. Johan Duinkerken schreef:
      18 februari 2014 om 08:10

      @Henri
      Die uitzondering die jij opnoemt zou dan de uitzondering moeten zijn waardoor het hele systeem inherent onveilig wordt terwijl je eenvoudig als het nodig is iemand onder ede kan verhoren. Maw jouw argument is in de praktijk niet nodig.
      En zo als altijd is het een kwestie van organiseren en rekening houden met de situatie.

      Overigens is het bij mij heel eenvoudig. Als mijn werkgever de intentie heeft om mijn email in te willen zien dan heeft hij de keuze. Die intentie laten varen of op zoek te gaan naar een vervanger. Immers als er geen vertrouwen is dan is er geen basis meer voor een zakelijke overeenkomst.

      Login om te reageren
    3. Andre Salomons schreef:
      18 februari 2014 om 09:18

      Wat een mooie reacties weer, veel kennis. Maar er zijn meer haken en ogen.
      Zo zou ik willen opmerken dat als er een protocol of reglement is waarin e-mail en internet regels zijn opgenomen en werknemers kennis hebben kunnen nemen van het feit dat een werkgever het recht heeft om controles uit te oefenen, de werkgever dit mag doen onder de voorwaarden die zijn opgenomen.
      Het reglement moet voor een organisatie die verplicht een OR heeft, door de OR zijn goedgekeurd. Voor een kleine onderneming gelden weer andere regels.
      Ik kom hier later nog op terug.
      Ik ben benieuwd of er bij kleine organisaties het bewustzijn is, dat er regels zijn en het verstandig is om een reglement op te nemen.

      Login om te reageren
    « Oudere reacties

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs