Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Superlaser op chip maakt apparatuur compact

14 maart 2023 - 09:09ActueelInnovatie & TransformatieUniversiteit Twente
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De Universiteit Twente is erin geslaagd een uiterst efficiënte witlicht-laser op een chip te ontwikkelen. Dat betekent een doorbraak op het gebied van geïntegreerde fotonica.

Dankzij de ontdekking ontstaat de mogelijkheid compacte apparatuur voor medische beeldvorming en chemische detectie alsmede lidar-systemen (voor zelfrijdende voertuigen) te maken. De onderzoekers hebben hun bevindingen gepubliceerd in het wetenschappelijk tijdschrift Advanced Photonics Research.

Normaal gesproken zenden lasers coherent licht uit, ofwel lichtgolven die identiek zijn in frequentie en vorm. Coherent licht kan als smalle bundel extreme afstanden afleggen met weinig ruis. Maar dit betekent ook dat lasers slechts één kleur licht uitzenden. Dit beperkt het aantal toepassingen.

Zogenoemde supercontinuum-lasers kunnen een heel kleurenspectrum produceren en daardoor dus wit zijn. Ze worden gebruikt in 3d-beeldvormingsapparatuur. Het blijkt echter dat het genereren van deze brede bandbreedte van kleuren een hoog piekvermogen (pulsenergie) kost. Ook zijn de lasers groot en moeten ze in een laboratorium worden gestabiliseerd. Dit maakt ze duur en minder bruikbaar dan verwacht.

Golfgeleiders

De onderzoekers van de Universiteit Twente wisten het hoge piekvermogen te verminderen. Hiervoor gebruikten ze ‘sign-alternating-dispersion golfgeleiders’. Deze golfgeleiders zijn ontworpen om de spreiding van licht te regelen door de lichtbundel afwisselend breder en smaller te maken. ‘Met deze methode hebben we de hoeveelheid benodigde pulsenergie ongeveer duizend maal verminderd in vergelijking met traditionele methoden,’ aldus UT-onderzoeker Haider Zia.

De in Pakistan geboren Canadees is de UT-spin-off Superlight Photonics begonnen. Deze startup wil de basisbron verder vercommercialiseren. Vervolgens denkt Zia deze lasers te kunnen toepassen in apparatuur die opticiens gebruiken om 3d-beelden van ogen te maken. Bij verdergaande miniaturisatie kan een handheld-apparaat ontstaan wat veel handiger is.

Artsen die op zicht werken, zijn straks in staat onderzoeken te doen zonder laboratorium. Zia ziet ook mogelijkheden om hiermee datacenters te verkleinen en energiezuiniger te maken. 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Teamvalue

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    20% besparen op je Azure-kosten en een...

    Azure biedt organisaties schaalbaarheid, flexibiliteit en toegang tot een breed scala aan diensten. Toch zien veel organisaties hun kosten ongemerkt...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Fred Streefland
    Innovatie & Transformatie

    Wat maakt een bedrijf een échte High Performer?

    Innovatie & Transformatie

    Spoelstra Spreekt: Prinsesjesdag

    Innovatie & Transformatie

    Aspire11 lanceert miljoenenfonds voor groeibedrijven; ook Nederland in beeld

    Overheid

    Defensie wil naar een betere commandovoering

    Fred Streefland
    Innovatie & Transformatie

    Cyber Resilience: de randvoorwaarde voor elke business

    Data & AI

    Intelligentie op de plek waar het ontstaat

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs