Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
[Foto: Alexey Boldin/Shutterstock.com]

Bits of Freedom: Telegram ban kinderporno!

28 augustus 2024 - 08:463 minuten leestijdActueelSecurity & AwarenessBits of FreedomTelegram
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Bits of Freedom roept Telegram op haar zaakjes op orde te brengen. De digitale burgerrechtenorganisatie vindt dat de berichtendienst onmiddellijk gehoor moet geven aan rechtsgeldige verzoeken om strafbare content offline te halen.

Evelyn Austin, directeur Bits of Freedom, wijst op de schade die daaruit voortvloeit. Inmiddels is komen vast te staan dat de aanhouding van Telegram-topman Pavel Doerov in Frankrijk verband houdt met lopend onderzoek naar kindermisbruik-materiaal, drugshandel, fraude en ransomware.

Het wordt de Russische miljardair kwalijk genomen dat vrijwel geen actie wordt ondernomen tegen de vele criminele activiteiten op het platform. Telegram geldt als een broeinest voor fraudeurs, hackers, afpersers, terroristen en andere wetsovertreders. Met Secret Chats kunnen gebruikers end-to-end-encryptie inschakelen.

Virtueel telefoonnummer

Telegram biedt unieke functies die criminele activiteiten volledig afschermt. Apple Messages en WhatsApp-berichten zijn standaard ook gecodeerd, maar het gebruik van die diensten vereist een bestaand telefoonnummer. Telegram daarentegen werkt ook met een virtueel telefoonnummer. Een account hoeft niet te zijn gekoppeld aan een simkaart, aldus de site Axios.

Alles wat het daglicht niet kan verdragen wordt daarom via Telegram afgewikkeld, zoals wapenhandel en verspreiding van kinderporno. Vooral dat laatste zit de Franse rechters dwars. In privékanalen krijgen pedofielen volledig vrij spel, terwijl de moderatie in openbare kanalen een wassen neus is. De Franse president Macron bezweert dan ook dat de aanhouding van Doerov ‘op geen enkele manier een politieke beslissing is’, maar deel van een onafhankelijk gerechtelijk onderzoek. De Rus die vanuit Dubai opereert, zit in ieder geval nog tot donderdag in voorlopige hechtenis.

Privacy en communicatievrijheid

Bits of Freedom vindt dat Telegram moet stoppen met het faciliteren van criminele activiteiten. ‘Als ze dit blijft weigeren brengt ze niet alleen mogelijk mensen in gevaar, maar geeft ze overheden ook meer animo om platformen verplichtingen op te leggen die de privacy en communicatievrijheid van álle gebruikers schenden.’

Tornen aan de beschikbaarheid van end-to-end versleuteling is niet nodig en ook niet de oplossing

In het bijzonder is Bits of Freedom bezorgd dat Europese landen, waaronder Frankrijk, deze zaak zullen aangrijpen om hun strijd tegen versleuteling kracht bij te zetten. ‘Het is daarom super belangrijk om twee zaken uit elkaar te trekken: Telegram host strafbare content en moet daar meer aan doen, maar tornen aan de beschikbaarheid van end-to-end versleuteling is niet nodig en ook niet de oplossing.’

Secret Chat-gesprekken

Overigens heeft de Telegram-oprichter na eerder in Rusland te zijn verguisd in Moskou een heldenstatus bereikt. Zowel de Russische overheid en het leger als oppositiegroepen gebruiken de versleutelde berichtendienst. Het Kremlin vreest dat Westerse geheime diensten de encryptiesleutels van Telegram in handen krijgen. Maar het is zeer onwaarschijnlijk dat Durov daaraan meewerkt. Bovendien zullen de Verenigde Arabische Emiraten, waar Telegram zijn hoofdvestiging heeft, dat niet afdwingen. Tevens wordt het derden onmogelijk gemaakt om achter de inhoud van Secret Chat-gesprekken te komen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    Kort: Asus vangt bot bij rechter om thuiswerken, 145,5 miljoen EU-subsidie voor cyberbeveiliging (en meer)

    OpinieSecurity & Awareness

    Wanneer elke seconde telt: voorbereid zijn op een cyberincident

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Onkraakbaar: België en Luxemburg delen eerste grensoverschrijdende quantumverbinding

    ActueelSecurity & Awareness

    Kort: Cybercrimineel ligt op de loer in hoogseizoen, Centric verkoopt Belgische detachering (en meer)

    ActueelSecurity & Awareness

    Waarom het NCSC niet het nationale Csirt is

    OpinieSecurity & Awareness

    Iot-beveiliging: het vergeten risico in cybersecuritystrategie

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs