Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

VNG eist samenhangend beleid voor informatiebeveiliging

beveiligen, blokkeren
10 september 2024 - 11:53ActueelSecurity & AwarenessVNG
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De gemeenten storen zich aan het onsamenhangende beleid van de rijksoverheid op gebied van de informatiebeveiliging. Elk ministerie stelt zijn eigen eisen op voor het inkopen van producten of diensten uit landen met een agressieve cyberstrategie en waar het risico op spionage bestaat.

De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) vraagt de Tweede Kamer met klem om aandacht voor duidelijke en samenhangende regels voor informatiebeveiliging. Aanleiding tot deze oproep aan de Kamer is het debat Informatiebeveiliging bij de overheid op 12 september.

Het is hoog tijd om eenduidige kaders te stellen aan de inzet van veilige hard- en software, en een basisset aan inkoopeisen voor de hele overheid vast te stellen, aldus de VNG. De gemeenten zijn zich bewust van de risico’s die het gebruik van bijvoorbeeld Chinese software en hardware voor cameratoezicht met zich meebrengt. De VNG ziet mogelijkheden om de inzet van risicovolle producten of diensten samen met de leveranciers aan de voorkant van het inkoop- en aanbestedingsproces verder te beperken. Maar dan moet er wel een eind komen aan het versnipperde beleid.

De ministeries moeten de eisen voor het inkopen van producten of diensten uit bijvoorbeeld China gelijkschakelen met andere eisen, zoals die van de overheid voor cybersecurity, de toolbox voor veilig inkopen en de Cyber Resilience Act. De gemeentelijke verantwoordelijkheden zijn dan te delen met leveranciers en producenten. Voor het hele proces moet er een duidelijke en samenhangende aanpak komen, aldus de VNG. Daarnaast moet er een gezamenlijke ‘governance’ komen voor het opstellen, aanpassen en vaststellen van een basisset aan cybersecurity-inkoopeisen waar de hele overheid aan moet voldoen. ‘Een tool moet niet het hoofddoel zijn, maar een middel om dit te bereiken.’

Gemeenten zien dat digitale sabotage ofwel een aanval op onze vitale infrastructuur desastreuze gevolgen kan hebben en dat de digitale en maatschappelijke ontwrichting een reëel risico is. 

Meer over

Cybersecurity

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Soevereine cloud: regie behouden

    Hoe krijg je grip op data, compliance en continuïteit in een geopolitieke realiteit

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Grote platformen voor cybercriminelen aangepakt in internationale operatie

    Cloud & Infrastructuur

    Van mobiel naar megatech: MWC26 trekt 105.000 bezoekers en 2.900 exposanten

    Security & Awareness

    Kort: Cybersecurity Innovation Fund een succes, ai stimuleert containergebruik (en meer)

    Overheid

    Den Haag koopt voormalig Aegon-hoofdkantoor voor House of Cyber

    Security & Awareness

    Cyberverzekeraar Stoïk ziet claimfrequentie met 150% stijgen in één jaar

    Security & Awareness

    Kort: ProRail beveiligt spoor zee met Genetec, Databricks wil in Amsterdam naar 1000 employees (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs