Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Data & AI » AI & Automation » Artificial Intelligence

Gesign-ai-leerd: Groeivertraging bij grote taalmodellen

Ai
[Kundra/Shutterstock]
18 november 2024 - 10:323 minuten leestijdActueelArtificial IntelligenceSnowflake
Alfred Monterie
Alfred Monterie

In deze rubriek een greep uit de stortvloed aan berichten over artificial intelligence. Ditmaal over de vertraagde groei bij de ontwikkeling van grote taalmodellen, CES Innovation Awards voor twee Nederlandse ai-bedrijven en Snowflake Intelligence.

Taalmodellen

Ongelooflijk zo snel als grote taalmodellen (llm’s) zich de afgelopen jaren ontwikkeld. Met sprongen vooruit gingen deze ai-systemen die zijn getraind op grote hoeveelheden tekstdata om menselijke taal te begrijpen en te genereren. Maar de bomen groeien niet tot in de hemel. Nieuwe, nog meer geavanceerde taalmodellen laten langer op zich wachten dan eerder werd aangenomen. Vrijwel alle grote ai-bedrijven kampen met vertraging. Anthropic stelt de lancering van de nieuwe chatbot Claude Opus 3.5 nog even uit. OpenAI is nog niet tevreden over de prestaties van het nieuwe ai-taalmodel Orion. En ook Google sleutelt nog aan de volgende versie van Gemini. Dat berichten Bloomberg en Reuters.

Belangrijkste oorzaak is dat zo langzamerhand alle geschikte trainingsdata van internet zijn geplukt. En het kost tijd en moeite om uit andere bronnen data te halen. Als echte data ontbreken, vormen synthetische data die door ai worden gegeneerd, een interessant alternatief.

Analytics- en ai-bedrijf SAS versterkte zich daarom met de aankoop van het Britse Hazy. Ook Mostly AI uit Wenen, Bifrost AI uit San Francisco en Datagen uit Tel Aviv hebben creatieve oplossingen bedacht. Ze weten ai-modellen met synthetische data te trainen.

CES

Twee Nederlandse startups op gebied van ai hebben in de aanloop naar de techbeurs CES in Las Vegas een CES Innovation Award gewonnen. WearM.AI, een spin-off van de Universiteit Twente, analyseert met ai bij het hardlopen de bewegingen en de belasting van spieren en gewrichten. Dat gebeurt via een camera op de schoen en sensoren. Deze slimme schoenen moeten helpen blessures te voorkomen. Wereldwijd zijn er 1,7 miljard mensen die slecht kunnen lopen, veelal door spierproblemen. Ook ontwikkelde de startup een ai-gedreven digitale coach die op natuurlijke wijze met gebruikers communiceert.

De andere award-winnaar, Senergetics uit Eindhoven, verzamelt realtime data met behulp van sensoren en voert daarop ai-gestuurde analyses uit. Deze voortdurende monitoring wordt toegepast in de procesindustrie om corrosie onder isolatie, lekken en energieverlies op te sporen. Op fotonica en iot gebaseerde sensoren alsmede een  ai-gedreven cloud-omgeving vormen de kern van deze dienst.

Snowflake

Datacloud-bedrijf Snowflake lanceert Snowflake Intelligence, een ai-platform om data-agents te creëren. Die agents kunnen bedrijfsdata analyseren, samenvatten en er acties op ondernemen, waarna bedrijven meer waarde halen uit hun bestaande data. 

Bedrijven kunnen eenvoudigweg in natuurlijke taal zakelijke vragen stellen over hun bedrijfsdata. Denk aan verkooptransacties in een database, documenten in kennisbanken zoals SharePoint, productiviteitstools zoals Slack, Salesforce en Google Workspace, naast business intelligence-data in Snowflake. Volgens de leverancier zijn deze data-agents in slechts enkele stappen te creëren. Naadloos is verbinding te leggen met externe tools. Snowflake Intelligence werd aangekondigd tijdens de jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie Build 2024.

Meer over

Artificial intelligence

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AI Agents

    Incentro eerste officiële LangChain-pa...

    AI-agents bouwen is één ding. Ze betrouwbaar in productie krijgen is iets anders. Als eerste officiële Platinum LangChain-partner in Nederland helpt Incentro organisaties nu ook lokaal met enterprise-implementaties, licenties en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    TomTom geeft ai-agenten beter beeld van het verkeer

    Digitale werkplek

    Kester Capital neemt belang in Databalance

    Data & AI

    Uber-chauffeurs dagen Uber voor rechter om algoritmes

    Security & Risk

    Kort: Cyemptive komt met pre-emptieve cyberdefensie, AI Opener wordt Tisser (en meer)

    Tim Cook
    IT Industry news

    Tim Cook laat Apple in blakende gezondheid achter, maar innovatiemotor moet in hogere versnelling

    Overheid

    Kort: Nederland wil minder Big Tech, pc-fabrikanten verkopen minder systemen (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs