Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Deeptech lichtpuntje in investeringsklimaat jonge ict

[Foto: Andrii Yalanskyi/Shutterstock.com]
12 februari 2025 - 12:47ActueelInnovatie & TransformatieTechleap
Rik Sanders
Rik Sanders

De Nederlandse deeptechsector maakt, met in 2024 1,1 miljard euro aan investeringen, een flinke ontwikkeling door en vormt daarmee ruim een derde van het ecosysteem rond start- en scale-ups. Voor de rest hapert de groei, blijkt uit het State of Dutch Tech-rapport van Techleap, de aanjaagorganisatie voor het versnellen van de groei van startups en scale-ups.

Dat de deeptechsector in Nederland fors groeit, komt volgens Techleap door gerichte overheidsinvesteringen in bijvoorbeeld Quantum Delta NL, Nearfield Instruments en Brainport Eindhoven. Ook haalt de sector een opmerkelijk hoog scale-upratio (startups die na vijf jaar de volgende fase ingaan als scale-up): een groei van zeventien naar 35 procent in vijf jaar tijd.

Afname

Daarentegen noemt Techleap de afname in nieuwe startups en het gebrek aan Nederlandse investeerders in grote investeringsrondes zorgwekkende trends. Ook het aantal Nederlandse startups dat doorgroeit tot scale-up blijft laag.

Het binnenhalen van vroege fase-investeringen (tot vijftien miljoen euro) blijft een van de grootste startup-uitdagingen. Slechts 104 startups wisten meer dan een ton op te halen, een daling van 23 procent. In 2023 lukte dit nog 172 startups. Het aantal deals daalde bovendien met een vijfde. Ook investeringen in ai blijven in Nederland flink achter ten opzichte van andere landen, zoals Zwitserland en het Verenigd Koninkrijk.

Stagnatie

‘De groei en ontwikkeling van de Nederlandse techsector stagneert. Dat is zorgwekkend want technologie wordt steeds bepalender in internationale concurrentie’, aldus Constantijn van Oranje, van Techleap. ‘Waar andere landen investeren in een gezond groeiklimaat voor techbedrijven blijft Nederland achter. Onze techbedrijven lijden onder regeldruk en hebben meer groeikapitaal en betere toegang nodig tot talent en wereldwijde markten.’

De non-profitorganisatie (deels gefinancieerd door het ministerie van Economische Zaken) beweert dat scale-ups minder dan tien procent van de techmarkt in Nederland vertegenwoordigen, maar wel goed zijn voor vijftien procent van de werkgelegenheid in de sector. Dit zou neerkomen op 55.000 banen. ‘Het opschalen van deze bedrijven draagt dan ook significant bij aan de economie en het creëren van banen. De sector zag een vooruitgang in diversiteit. Er was met name een op gebied van door vrouwen (mede)opgerichte startups een significante stijging te noteren, 22 procent. Desondanks liepen investeringen in deze bedrijven terug’, aldus Techleap.

Meer over

Investeringscale-upsStartups

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Eén reactie op “Deeptech lichtpuntje in investeringsklimaat jonge ict”

    1. keuterboertje schreef:
      12 februari 2025 om 16:11

      Ik heb al eerder aangegeven dat investeerders in Nederland alleen maar willen investeren in bedrijven die al klanten en een product hebben. Dan is het risico (heel) beperkt want je kan altijd activa verkopen.

      Voor slimme mensen met een goed idee is er vrijwel geen geld. Het aantal tech-startups zal daarom altijd heel beperkt blijven.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    NIS2: Europese richtlijn maakt cyberse...

    De Europese NIS2-richtlijn zet cybersecurity definitief op de strategische agenda. Organisaties in vitale sectoren krijgen te maken met strengere eisen...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    later digitale hub
    Innovatie & Transformatie

    Kort: Nederland dreigt digitale hub-positie te verliezen, grondrechten in de ai-verordening (en meer)

    agentic ai
    Data & AI

    Fundamentele transformatie in 2026 door agentic ai

    Innovatie & Transformatie

    Neuro-adaptieve ai: volgende tech-revolutie start in Delft en Berlijn

    Data & AI

    Waarom AWS een oude server te pletter liet vallen

    Innovatie & Transformatie

    Atos breidt voetbal-activiteiten uit naar Zuid-Amerika

    test
    Innovatie & Transformatie

    Van interne tests naar succesvol extern gebruik

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs