Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Ambtenaren mogen generatieve ai vaker inzetten

Management development voor topambtenaren nog beter ondersteund
23 april 2025 - 11:33ActueelData & AI
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Ambtenaren krijgen meer mogelijkheden om generatieve ai (gen-ai) tijdens hun werk te gebruiken. Ook voor innovatieve toepassingen ontstaat meer ruimte.

Staatssecretaris Zsolt Szabo kondigt deze bijstelling van het ai-beleid voor de overheid aan in een brief aan de Tweede Kamer. Tot nog toe waren er tal van beperkingen. Maar nu mogen ambtenaren voluit gaan, mits ze binnen de wettelijke kaders blijven en zich aan bijkomende voorwaarden houden.

Zo worden eisen gesteld aan ontwikkeling, inkoop of het gebruik van gen-ai, en moet er een gedegen risicoanalyse zijn uitgevoerd voordat de technologie is in te zetten. Bovendien is het zaak dat de juiste rollen zijn betrokken bij het besluitvormingsproces over de inzet van een gen-ai-toepassing. Een andere voorwaarde is dat bij het inkopen van gen-ai-modellen en/of applicaties (specifieke) afspraken zijn gemaakt met de leveranciers. 

Szabo benadrukt dat het gebruik van ai-software onder consumentenvoorwaarden, ook voor individueel gebruik, is verboden. Bij dit soort software kunnen met de leveranciers immers geen afspraken worden gemaakt. Ai-systemen zijn toegestaan in een gecontroleerde niet-productieomgeving, mits er geen gevoelige of vertrouwelijke data worden gebruikt. 

Er geldt een overgangsperiode tot het einde van dit jaar om te voldoen aan het overheidsbrede standpunt voor de inzet van gen-ai. Om overheidsorganisaties te ondersteunen bij het naleven van dit standpunt is een handreiking opgesteld. Deze biedt praktische handvatten om deze technologie op een verantwoorde manier in te zetten binnen de context van een overheidsorganisatie.

Goed voorbeeld

Het versoepelde ai-beleid is tot stand gekomen in nauw overleg met andere rijksorganisaties en medeoverheden. Szabo spreekt van een goed voorbeeld van interbestuurlijke samenwerking in het kader van ai. Het aangepaste standpunt komt in de plaats van het voorlopige standpunt generatieve ai voor de Rijksoverheid van december 2023. Dit voorlopige standpunt was op sommige punten onduidelijk en werd vaak als te restrictief ervaren. 

Verder gaat Szabo onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om overheidsbeleid zo vorm te geven dat ai-modellen (niet alleen gen-ai) in principe lokaal op overheidssystemen draaien en niet in de cloud. Deze studie vloeit voort uit een aangenomen motie van het Kamerlid Six Dijkstra. 

De inzet van opensource-gen-ai-modellen en -systemen (of het hiernaartoe werken) wordt aangemoedigd, mits dit geen aanzienlijke risico’s vormt voor de veiligheid. Hetzelfde geldt voor het  inkopen of inzetten van Europese en Nederlandse gen-ai.

Meer over

Artificial intelligenceGenerative ai

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    OT monitoring herzien: van inzicht naa...

    Monitoring en logging van netwerkverkeer vormen een onmisbare basis voor OT security. Tegelijkertijd groeit het besef dat zichtbaarheid op zichzelf het risico niet verlaagt. In een omgeving met toenemende dreigingen,...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Nieuwe Baan-generatie geeft met Rappit bedrijven grip op ai-gedreven softwareontwikkeling

    Data & AI

    Kort: Ai-cloud­spe­lers dagen hy­pers­ca­lers uit, Nearfield haalt re­cord­be­drag op (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Ai-model met ruim 400 miljard parameters wint Europese ai-competitie

    Data & AI

    Agent als collega: governance is geen bijzaak

    Data & AI

    Copilot Cowork wereldwijd algemeen beschikbaar

    Data & AI

    Wat loopt er mis bij Accenture?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs