Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Nieuwe regels stroomcapaciteit niet zinvol voor datacenters

02 mei 2025 - 08:003 minuten leestijdActueelCloud & InfrastructuurACMDutch Data Center Association (DDA)
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Voor datacenters is het delen van stroomcapaciteit via gezamenlijke afspraken met netbeheerders voorlopig nog niet echt nuttig. Maar dat kan veranderen als het overheidsbeleid op gebied van ruimtelijke ordening, energie en economie beter op elkaar wordt afgestemd.

Stijn Grove, directeur van de Dutch Data Center Association (DDA) stelt dit in een reactie op veranderingen in de regelgeving die de Autoriteit Consument & Markt (ACM) onlangs heeft aangekondigd. Meerdere grootverbruikers kunnen straks makkelijker samen transportvermogen op het net delen, terwijl ze hun eigen aansluiting behouden.

Grove: ‘Voor datacenters heeft dit voor nu niet direct toegevoegde waarde, want een datacenter heeft normaliter continu vermogen nodig en heeft dus weinig om te ruilen op momenten dat ze minder nodig hebben.’ Wel acht hij het mogelijk dat kleinere datacenters van deze versoepelde regelgeving gebruik maken, maar dan bijvoorbeeld in combinatie met (forse) batterijen. Zo kunnen groepen momenten creëren om ook andere deelnemers in de groep vermogen af te kunnen laten nemen.

Mooi concept

De toezichthouder heeft vorige week donderdag een ontwerpbesluit gepresenteerd waarop marktpartijen mogen reageren. De ACM verwacht in het najaar een definitief besluit te nemen. De veranderende regels hierover moeten het makkelijker maken voor bedrijven om de vraag en het aanbod van elektriciteit lokaal op elkaar af te stemmen.

Grove noemt dit werken in ‘hubs’ een mooi concept, maar ziet nog niet zo snel in hoe grotere datacenters dit in de praktijk kunnen benutten. Bedrijven die op energiegebied samenwerken, moeten dicht bij elkaar in de buurt, bij voorkeur op hetzelfde bedrijfsterrein, zitten wil dit zin hebben.

‘Cable pooling’ waarbij meerdere hernieuwbare energiebronnen zoals zon, wind, batterijen en warmte/kracht één verbinding delen naar het elektriciteitsnet, is bovendien duur. Zulke projecten voor ‘balancing’ zijn niet snel rendabel te maken, zeker als de onderlinge afstanden te groot zijn.

Nog veel silo’s

De DDA-directeur denkt dat er veel meer afstemming in beleid nodig is om slimmer te kunnen samenwerken en voor cable pooling het juiste klimaat te scheppen. Volgens Grove vereist dat een goede afstemming tussen ruimtelijke ordening, energieplanning en de economische planning van Nederland.

De verschillende ministeries, provincies en gemeenten die bij de vestiging van datacenters zijn betrokken, werken nu nog te veel in silo’s naast elkaar. Ruimtelijke ordening, energiesystemen en economische planning moeten heel goed op elkaar worden afgestemd.

Als je slimmer kunt samenwerken waar de ACM nu een aanzet toe gaat geven, ontstaat er binnen één gebied meer ruimte op het stroomnet voor andere gebruikers, waardoor netcongestie kan worden tegengegaan. Grove is blij met de intenties van de ACM, maar de praktijk is voor de datacenters lastig: ‘Maar als het aan ons ligt doen we het morgen.’

Meer over

Datacenters

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Eén reactie op “Nieuwe regels stroomcapaciteit niet zinvol voor datacenters”

    1. Een oudlid schreef:
      4 mei 2025 om 11:29

      Excessieve gebruik van energie en water versus de werkgelegenheid per vierkante meter maakt van de (Amerikaanse) hyperscalers een sprinkhanenplaag. Keuze tussen woningbouw, bedrijvigheid of een datacenter lijkt hierdoor steeds vaker in het nadeel van laatste uit te vallen als we kijken naar het overheidsbeleid. Het probleem gaat namelijk niet om de stroomopwekking maar om de netcongestie omdat er nog steeds geen draadloos stroom uitgevonden is. En met de verwachting dat de consumptie van stroom door datacentra verdriedubbeld als gevolg van ontwikkelingen zoals AI is niks doen geen optie meer. Kijken naar wat niet kan of wat wel kan is er een verschil tussen een continu vermogen om het licht aan te houden en een piekvermogen. Oplossingsrichtingen om pieken als gevolg van AI workloads te voorkomen zijn:

      – Time-shifting door AI-workloads naar periodes met een lage netbelasting te verplaatsen, piek en dal.
      – On-site energieopslag (batterijen) bij datacenters met lokale duurzame opwekking om netdruk te verminderen
      – Demand response-contracten met netbeheerders zodat bij veel opwekking (zon & wind) er veel verbruikt wordt.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Datacenter-bedrijf Goodman eist MW-aansluiting van TenneT

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp bundelt Europese it-activiteiten in divisie Sharp DX

    Cloud & Infrastructuur

    NorthC Datacenters: regionale slagkracht met Europese reikwijdte

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Record bij AMS-IX, digitale zorg loopt vast (en meer) 

    cloudsoevereiniteit EU
    Cloud & Infrastructuur

    Europese Commissie besteedt soevereine cloud aan

    Innovatie & Transformatie

    Nl-tech geeft acte de présence op Hannover Messe 2026

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs