Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Zwarte lijst VS bedreigt tech-samenwerking: VVD eist maatregelen

[Afbeelding: Cagkan Sayin/Shutterstock]
24 oktober 2025 - 12:16ActueelInnovatie & TransformatieComputableMinisterie van Onderwijs, Cultuur en WetenschapUvAVVD
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De VVD wil dat het kabinet snel in actie komt, nu zeven Nederlandse universiteiten in de Verenigde Staten op een zwarte lijst zijn geplaatst. Het liberale kamerlid Queeny Rajkowski heeft hierover Kamervragen gesteld aan minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). Aanleiding is een publicatie in Computable. Volgens de VVD zijn snel maatregelen nodig om de schade te beperken.

Kamerlid Queeny Rajkowski vreest dat de boycot-wetgeving van de VS de internationale samenwerking in tech-onderzoek ernstig kan schaden. De zogenoemde anti-BDS-wetgeving (Boycot, Desinvestering en Sancties) verbiedt Amerikaanse overheidsinstellingen samen te werken met organisaties die Israël boycotten. Als eerste gaat de staat Florida zeven Nederlandse universiteiten om die reden beperkingen opleggen die de samenwerking op techgebied kunnen belemmeren. Andere staten zouden soortgelijke sancties voorbereiden.

Rajkowski vraagt of er alternatieve routes voor r&d-projecten mogelijk zijn. Ook wil ze dat de Nederlandse overheid en kennisinstellingen met betrokken Amerikaanse staten om de tafel gaan zitten. Daarnaast moet het ministerie contact opnemen met de zeven universiteiten om te kijken hoe r&d-projecten die samen met de VS worden ondernomen, kunnen worden gered.

Volgens Marc Salomon, decaan van de Amsterdam Business School en hoogleraar Besliskunde aan de Universiteit van Amsterdam, lopen verschillende projecten gevaar, bijvoorbeeld op het gebied van chips maar ook medische innovatie. Eerder reageerde hij op de impact van activisme op academische vrijheid, waarbij hij pleitte voor duidelijke grenzen en overheidsingrijpen.

Meer over

soevereiniteituniversiteit

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    3 reacties op “Zwarte lijst VS bedreigt tech-samenwerking: VVD eist maatregelen”

    1. Een oudlid schreef:
      24 oktober 2025 om 18:15

      De nummer 12 op de lijst probeert met (e)moties voor de bühne de keus op 29 oktober te veranderen door te wijzen op de consequenties van een dogmatisch activisme verpakt als ethische zuiverheid welke ons terugvoert naar een tijd waarin geloof de wetenschap onderdrukte in plaats van haar te voeden. Want net als in de tijden waarin Galileo moest zwijgen, Spinoza werd verbannen en Darwin werd verketterd dreigt een nieuwe generatie te worden gefilterd op conformiteit in plaats van op nieuwsgierigheid:

      https://www.youtube.com/watch?v=wTjMqda19wk

      De nummer 12 vergeet dat de erosie van het Nederlandse kennislandschap al veel eerder is ingezet en voortkomt uit het eigen beleid. Bezuinigingen, bureaucratisering en ideologische sturing hebben geleid tot een situatie waarin nog maar één Nederlandse universiteit structureel hoog scoort op de mondiale ranglijsten.

      Login om te reageren
    2. dino schreef:
      27 oktober 2025 om 15:55

      Er zij zoveel lijstjes, zoals bijv
      https://www.ad.nl/politiek/timmermans-vindt-excuses-wilders-na-ai-beelden-niet-genoeg-ga-ervan-uit-dat-deze-pvvers-kamer-niet-meer-in-komen~a2c4ba60/
      Lijstjes en de roep om tribunalen.
      AI in handen van de praktisch opgeleiden, omdat een plaatje zoveel meer zegt dan woorden.

      Alle PVV-Kamerleden zijn formeel “fractieleden”, maar niet lid van de partij zelf.
      Ze worden door Wilders geselecteerd en moeten zich schikken naar de partijlijn.
      Soort van variant op constitutionele monarchie. Hierbij moeten de fractieleden verantwoording afleggen aan de partijleider en is alleen Wilders officieel lid van de PVV. Geen wonder dat alleen hij de excuses kan maken. Eigenlijk kan alleen Wilders aanspraak maken op de titel: Dictator from day one..

      Login om te reageren
    3. Een oudlid schreef:
      27 oktober 2025 om 23:00

      Het idee dat een politieke partij een ledenpartij moet zijn is vooral een normatief ideaal, geen juridisch vereiste. Sterker nog, het is grondwettelijk discutabel, aangezien Kamerleden volgens artikel 67 lid 3 van de grondwet zonder last of ruggenspraak hun werk moeten kunnen doen. En om het helemaal dubbel te maken is er de wet financiering politieke partijen waarmee de overheid via de subsidievoorwaarden het democratische proces probeert te normaliseren, met de welbekende judaspenningen als instrument.

      Ik kan niet oordelen over het interne tuchtrecht binnen een partij die geen mogelijkheid heeft om de leden te royeren maar ik weet wel dat de kieslijsten een machtsmiddel zijn, je zult nummer 12 zijn en peilingen geven je geen kans op een zetel. Het fenomeen ‘assistent-tassendrager’ maakt het beloningsinstrument duidelijk: wie zich dienstbaar opstelt naar de leider krijgt een verkiesbare plek. Discipline van PVV is dienstbaarder dan de kruiwagen met kikkers van NSC als ik kijk naar de versplintering in het midden.

      Wensenlijstje van Annemarie en assistent-tassendrager Kasja over functie elders voor Pieter maakte duidelijk hoe je als kiezer voor de gek gehouden wordt. AI in de handen van de praktisch geïnformeerde gaat om ’tribal knowledge’ door de echo van een Rutte doctrine. De morele tragedie hiervan is dat de WOO die bedoeld was om het vertrouwen te herstellen met deze cultuur het wantrouwen versterkt. Want elke zwartgelakte passage roept achterdocht op, elke afgeschermde naam een vermoeden van schuld. Gelukkig lekt overheid voortdurend e-mails, memo’s, WhatsApp-berichten en gespreksverslagen. De bureaucratische vergeetmachine wordt gesaboteerd door de ambtenaren met gewetenswroeging.

      AI is in dit spel de reconstructieve tegenkracht van een bureaucratische vergeetmachine mits de onderzoekende journalistiek zich niet laat misleiden tot instrument van de politiek.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Wikken en wegen met ai

    KPN Datacenter, 1 A. Hofmanweg, Haarlem
    Innovatie & Transformatie

    KPN investeert tot 2030 vijf miljard in digitale infrastructuur

    Overheid

    Den Haag lanceert ‘I-Visie 2035’: digitale dienstverlening in dienst van inwoner

    Innovatie & Transformatie

    Schaduw-ai en het risico voor organisaties

    Innovatie & Transformatie

    Overheid investeert fors in digitale transformatie

    Bluesky X
    Data & AI

    Kort: Mobiel netwerk VodafoneZiggo vernieuwd, dislikes voor Bluesky (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs