Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Kabinet vreest uitholling AVG in Europees Omnibus-pakket

[Afbeelding: Mtkang/Shutterstock]
12 januari 2026 - 07:15ActueelGovernance & PrivacyEuropese CommissieGroenLinks-PvdaMinisterie van Justitie en VeiligheidVVD
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Het kabinet heeft ernstige zorgen over de afzwakking van de gegevensbescherming die de Europese Commissie wil doorvoeren. Ongerustheid bestaat over een aantal beoogde fundamentele wijzigingen van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) die Big Tech in de kaart spelen.

Dit blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Arno Rutte (VVD, Justitie en Veiligheid) op Kamervragen van Barbara Kathmann (GroenLinks-PvdA). Rutte gaat nog niet zover als Kathmann die in de plannen van ‘Brussel’ een regelrechte sloopactie ziet.

Wel vreest Rutte dat gegevens minder goed worden beschermd als de Europese Commissie zijn zin krijgt. Maar het zevende Omnibus-pakket, ook wel het Digitale Pakket genoemd, moet nog nader worden bestudeerd voordat het kabinet met een eindoordeel komt.

Intimideren

De commissie is bezig om een groot aantal regels voor kunstmatige intelligentie (ai), cyberbeveiliging en gegevensbescherming te stroomlijnen. Dat gebeurt in het kader van de ‘digitale omnibus’, een bundeling van wetten die de administratieve lastendruk voor het bedrijfsleven moet verlagen. Ook de naleving hiervan zou eenvoudiger worden.

Maar de staatssecretaris erkent dat het stroomlijnen ten koste gaat van de gegevensbescherming, zonder dat er sprake is van een effectieve bijdrage aan het verlagen van regeldruk. Rutte deelt de kritiek van de Europese privacy-voorvechter Noyb, evenals de brandbrief van 133 privacy-organisaties. Deze burgerrechtenorganisaties vinden dat de Europese Commissie zich te veel laat intimideren door Big Tech.

Meer over

AVGOmnibusvoorstelPrivacy

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Eén reactie op “Kabinet vreest uitholling AVG in Europees Omnibus-pakket”

    1. Een oudlid schreef:
      12 januari 2026 om 23:47

      Vraag 6 is interessant want als we erkennen dat de noodzaak tot privacybescherming voortkomt uit de Holocaust dan kunnen we niet lichtvaardig omgaan met de persoonsgegevens die toen misbruik mogelijk maakten in de vervolging van Joden. Het antwoord van de minister is hierdoor nog wat teleurstellend als we minder ver terug gaan in de geschiedenis aangaande een inbreuk op de grondrechten vanuit het belang van een collectief. Zie ook het antwoord op vraag 10 want historische gevoeligheden gaan niet om de lobby van Big Tech welke alle schijn heeft van corruptie maar om nationale culturele waarden.

      Privacy wordt voorgesteld als een persoonlijke keuze maar privacy is ook als maagdelijkheid. Want wie haar eenmaal opgeeft verliest de controle over betekenis en wordt gestigmatiseerd op basis van een eenmalige onthulling. Toestemming verandert in een oneindige toestemming zonder werkelijk consent omdat de intrekking slechts een theoretische opt-out is. Niet alleen de overheid maar ook private partijen hebben moeite met het erkennen van deze onomkeerbaarheid. Uitholling van de AVG is niet het gevolg van regeldruk vanuit Brussel maar het falen van een toezichthouder. Zelfde partij maar met een andere functie moeten Barbara en Aleid maar eens koffie gaan drinken.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    inQdo

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog...

    Cloud is volwassen geworden, maar de belofte is voor veel organisaties nog niet ingelost: complexiteit neemt toe, kosten vallen tegen en onafhankelijk advies is schaarser dan het lijkt. Cloudspecialist inQdo...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Governance & Privacy

    Ai-systemen overtreden massaal EU AI Act en AVG

    Software & Development

    Hoe betrouwbaar is onze software?

    Governance & Privacy

    Van openSUSE naar Linux Mint: soms begint soe­ve­rei­ni­teit gewoon opnieuw

    Security & Awareness

    5 adviezen voor be­drijfs­con­ti­nu­ï­teit bij brand

    Komeet
    Data & AI

    Kort: Nvidia stijgt als een komeet, Gartner ziet ai-uitgaven verder oplopen (en meer)

    Cover ezine mei 2026
    Security & Awareness

    Nieuw e-zine: Digitale soevereiniteit in de praktijk

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs