Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Data & AI » AI & Automation » AI Agents

Ai-agent treedt in de plaats van smartphone

Ai agent 6G
05 maart 2026 - 07:15ActueelAI AgentsQualcomm
Alfred Monterie
Alfred Monterie
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

Het telecomlandschap staat op een kantelpunt: door de opkomst van ai verschuift het zwaartepunt van een smartphone‑gedreven ecosysteem naar een wereld waarin een ai‑agent het centrale knooppunt wordt. 

Dit stelde Cristiano Amon, topman van chipfabrikant Qualcomm, tijdens zijn keynote op MWC26, het grote connectivity-congres in Barcelona.

De rolverdeling van het apparaat-ecosysteem verandert dus ingrijpend. Amon schetste hoe vandaag de dag vrijwel alle draagbare apparaten vooral dienen als verlengstuk van de smartphone. Ze breiden de functionaliteit van de smartphone uit. Dit geldt voor smartwatches, oordopjes en slimme brillen. Maar dat gaat snel veranderen. In de volgende generatie mobiele technologie wordt de ai‑agent het middelpunt: een systeem dat menselijke intenties begrijpt, continu meeluistert, observeert, interpreteert en zelfstandig handelt.

‘Ai verandert computers en onze ervaringen, en we hebben een generatie draadloze technologie nodig die specifiek is ontworpen voor deze verschuiving naar ai. De agent wordt het centrum en zal realtime data nodig hebben, met context en een continue bewustwording van de omgeving.’

Wanneer ai‑agents op grote schaal worden ingezet, verschuift de logica van het ecosysteem. Apparaten zullen niet langer primair met de gebruiker communiceren, maar met de agent die alle context verzamelt en realtime beslissingen neemt. Die agent heeft daarbij constante toegang tot data en omgevingsinformatie nodig.

Noodzaak 6G

Om dit te realiseren, benadrukte Amon de noodzaak van 6G. ‘Het heeft een missie, net zoals elke generatie vóór 6G een specifieke rol had. De missie van 6G is om de draadloze technologie voor het ai-tijdperk te zijn.’

Dat vraagt om aanpassingen in de ai-interface ter ondersteuning van infrastructuur die ai overal kan laten draaien. ‘Over het algemeen zien we drie bouwstenen die deze transitie ondersteunen: connectiviteit, rekenkracht en sensoren,’ aldus Amon.

Amon sprak zijn enthousiasme uit over de integratie van ai-sensorsystemen in diverse omgevingen en toepassingen. ‘Dit zal een van de grootste veranderingen zijn die eraan komen wanneer ai in het hele netwerk wordt ingeschakeld, en een belangrijk kenmerk van 6G dat de aanzet zal geven tot een reeks volledig nieuwe diensten die gebaseerd zijn op de sensor-infrastructuur.’

Meer over

agentic ai

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Financiële dienstverlening

    Kort: Bedrijven lanceren alternatief voor digitale identiteit, ai-agenten ontwikkelen eigen taal (en meer)

    Security & Risk

    5 vragen over de opkomst van ai en cyberaanvallen

    Risico, risk
    Carrière

    Kort: Agents vergroten risico sw-­kwets­baar­he­den, SAS lanceert platform ai-toezicht (en meer)

    Data & AI

    Twee op drie kreeg al met een ai-incident te maken

    Data & AI

    Kort: Rechtsbasis cybercrime-aanpak schiet tekort, NetApp claimt record ai-storage

    IT Strategy & Governance

    Kort: VodafoneZiggo legt basis voor 8 Gbit/s, DXC brengt autonoom rijden naar logistieke sector (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs