Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

ChipSoft bevestigt lek medische data via cloudplatform

[Afbeelding: Jack_the_sparow/Shutterstock]
16 april 2026 - 22:07ActueelSecurity & AwarenessChipSoft
Alfred Monterie
Alfred Monterie

ChipSoft bevestigt nu eindelijk dat gegevens van patiënten na een ransomware-aanval in handen van criminele hackers zijn gekomen. Al langer bestond hierover vrees in de zorgwereld, maar de softwareleverancier gaf dit niet toe.

Na meer dan een week heeft forensisch onderzoek uitgewezen dat ook medische gegevens zijn ontvreemd. Op 7 april constateerde ChipSoft al afwijkingen. Een dag later werden de verbindingen met het Zorgportaal, HiX Mobile (alle apps), HAS Relay en het Zorgplatform uitgezet.

Het grote lek blijkt te zitten in HiX 365, het cloudplatform waarbij het informatiesysteem HiX via de infrastructuur van ChipSoft zelf wordt aangeboden. Het bedrijf is nog steeds vaag over de omvang van de lek. De saas-aanbieder zegt dat medische gegevens ‘van enkele Nederlandse klanten’ zijn gestolen. Maar ChipSoft noemt geen aantallen.

Volgens bronnen van De Volkskrant gaat het om gegevens van huisartsen, revalidatieklinieken en oogziekenhuizen; klanten die gegevensverkeer en beheer (deels) via ChipSoft laten lopen. De krant denkt dat ten minste 66 zorginstellingen slachtoffer zijn geworden, want er zouden 66 meldingen van het datalek bij de Autoriteit Persoonsgegevens zijn gedaan. Het Oogziekenhuis in Rotterdam zegt dat na de cyberaanval op ChipSoft aanvallers zijn backup-omgeving konden binnendringen.

Gebrek aan informatie

ChipSoft zegt nog altijd niet te weten hoeveel patiënten slachtoffer zijn geworden en welke medische gegevens zijn gelekt. De Patiëntenfederatie Nederland beklaagt zich over het gebrek aan informatie over de hack. ‘Patiënten moeten weten waar ze aan toe zijn, zeker waar het gaat om gevoelige medische gegevens’, aldus deze belangenorganisatie.

Volgens de bron van De Volkskrant hadden de criminelen vooral interesse in medische informatie over behandelingen. Duidelijk is dat vooral zorgaanbieders die hun dataverkeer via de systemen van ChipSoft laten lopen, bij de aanval kwetsbaar waren. Volgens ChipSoft zijn zorginstellingen die de software in eigen beheer uitvoeren of door derden laten beheren, niet getroffen.

ChipSoft-topman Hans Mulder zegt er alles aan te doen om de getroffen klanten zo goed mogelijk te ondersteunen. ‘Deze ontvreemding van gegevens kunnen wij niet ongedaan maken,’ zegt hij.

Meer over

cybercrimineelDatalekRansomware

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    2 reacties op “ChipSoft bevestigt lek medische data via cloudplatform”

    1. keuterboertje schreef:
      16 april 2026 om 22:31

      De enige manier om bedrijven de beveiliging van privé gegevens serieus te laten nemen is door gevangenisstraffen op te leggen bij nalatigheid voor iedereen van de top tot en met de manager van de afdeling. En laten we eerlijk zijn: het is al snel nalatigheid als er gevoelige informatie wordt ontvreemd.

      Alleen bij overmacht kan men volstaan met een (forse) boete.

      Bedrijven moeten uitgaan van het scenario: een buitenstaander zegt tegen een interne medewerker: “Als jij deze USB stick in de computer steekt dan geef ik je 10.000 euro.” Als men zich daartegen kan beveiligen dan zit het goed.

      Login om te reageren
    2. keuterboertje schreef:
      16 april 2026 om 22:34

      Men heeft het over enkele klanten maar het zijn er tientallen. En elk van die klanten heeft weer tienduizenden patiënten dus we praten over potentieel miljoenen patiëntendossiers!!

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Computable.nl
    Security & Awareness

    Identificatiemethode Itsme gestart in Nederland

    Security & Awareness

    Politie zet gigantisch botnet offline

    Security & Awareness

    Eset, Microsoft en Palo Alto Networks stra­te­gi­sche cy­ber­part­ners van Navo

    Security & Awareness

    DNB: cyberincidenten en ai bedreigen financiële stabiliteit

    Innovatie & Transformatie

    Spoelstra Spreekt: Te veel moeite

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: TCS komt met variabele soevereine cloud, onderzoek PwC naar de data-economie (en meer)  

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs