Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

De keerzijde van de medaille van de crisis

04 augustus 2012 - 19:023 minuten leestijdOpinieData & AI
Sikko Sikkema
Sikko Sikkema

De Olympische spelen mogen wat kosten. Er worden prachtige sportpaleizen gebouwd. De hele wereld kijkt mee en geniet van het sportieve spektakel. Als zo’n groot toernooi voorbij is blijft het land achter met, volgens velen, een restschuld. Kunnen die prachtige accommodaties niet hergebruikt worden bij de volgende Spelen? Of is hier sprake van een dubbelspel: de sportieve Spelen en de kunst van het bouwen van sportpaleizen?

Voor veel organisaties is de ict ook een groot spel. Een spel met grote belangen zoals bijvoorbeeld de reputatie van de organisatie. Elke organisatie wenst een beeld uit te stralen naar buiten. Meestal is dat zo’n beeld van jong, dynamisch, flitsend en vooruitstrevend. Het hoog houden van die reputatie is belangrijk voor de buitenwereld en als de ict faalt dan komt de organisatie negatief in beeld op internet.

Op de Spelen is ict meestal onzichtbaar aanwezig. Wie achten wij op de Spelen instaat om de tijden betrouwbaar te meten op honderdste van seconden? Het verwerken van alle uitslagen en het direct tonen van overzichten van standen is ook ict. De Spelen zonder ict zijn ondenkbaar. Zo is het ook in organisaties. Jouw organisatie werkt met ict al is het alleen al het netwerk, de applicaties of het beeldscherm of device waarmee je dit leest.

De ict bouwt prachtige, meestal onzichtbare, paleizen. De architectuur waaronder gebouwd wordt, is bepalend voor het resultaat. Paleizen kunnen gebouwd worden onder meer of mindere architectuur maar elk paleis heeft te voldoen aan zijn bestaansrecht. Immers, een andere architectuur kan best leiden tot een even groot dan wel groter plezier van het gebruik. De architectuur verheffen tot een principe waartegen geen argumenten mogen worden ingebracht en uitzonderingen niet mogelijk zijn is een verstarde en op termijn gedoemd te mislukken architectuur.

Inspraak van gebruikers is een must. Zij weten als geen ander wat de werkzaamheden zijn die uitgevoerd moeten worden. De gebruikers hebben de broodnodige ervaring van het wat, de architecten van het hoe. In een goede samenspraak kunnen dan mooie dingen te voorschijn komen.

Daarnaast is er nog het spel van de kosten. Het bouwen van (ict) paleizen heeft nu eenmaal zijn kosten waarbij die kosten niet ongelimiteerd zijn. Bij een gangbaar uitgangspunt zijn de baten groter dan de kosten waarbij de factor reputatie moeilijk hanteerbaar is.

Ook de overheid kan bezuinigen in regelgeving. Een paar jaar geleden was het voorbeeld van de slager die gladde tegels moest gebruiken ter voorkoming van vervuiling en stroeve tegels van de ARBO. Deze regelgeving is tegenstrijdig en er is nog teveel te gedetailleerde regelgeving die haar doel voorbij schiet. Gelukkig is de nieuwe archiefregeling op dat punt verbetert: het uitgangspunt duurzaamheid, geordend en toegankelijk archief staat centraal.

De keerzijde van de medaille van de crisis is dat organisaties beter op de kosten letten en daardoor beter kijken naar wat nodig is om het doel te bereiken en zich hopelijk wat minder druk maken over het hoe. Oproepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid hoort niet. Daarom is het zeer gewenst dat de overheid die beknellende regels aanpast.

We gaan voor goud!

Meer over

ECM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Businessanalyse als fundament voor duu...

    Een effectief traject begint bij het expliciet maken van businesswaarde. Die businesswaarde bestaat uit meer dan alleen functionele wensen. Het vraagt inzicht in de essentiële data, afhankelijkheden binnen processen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Overheid

    Kort: Nederland scoort goed op digitale overheid, or­ga­ni­sa­ties kritischer over ot-cy­ber­se­cu­ri­ty (en meer)

    EDIC EU digitaal
    Data & AI

    Europarlementariërs eisen Europese ai-top: ‘Europa dreigt achterop te raken’

    Anthropic
    Data & AI

    Anthropic maakt Fable 5 weer wereldwijd toegankelijk

    Innovatie & Transformatie

    Ai-gestuurde soft­wa­re­ont­wik­ke­ling verlost bedrijven van handboeien van saas-soft­wa­re­li­cen­ties

    Carrière

    Kort: Private equity stuwt banengroei, 9 op 10 it-leiders niet klaar voor ai-cyberaanvallen (en meer)

    Security & Awareness

    Eye Security haalt recordbedrag op voor expansie cyberplatform

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs