Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Week 37 – 2004

09 september 2004 - 22:004 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Fred van der Molen
Fred van der Molen

Fred van der Molen beschouwt en becommentarieert het ict nieuws van de afgelopen week. Met deze keer: ‘Spyware: a license to kill?’ In blijde verwachting van SP2? The Skype is the limit?

‘Spyware: a license to kill?’
… wat mij betreft wel. Het is nog maar twee jaar geleden dat ik op deze plek providers opriep viruscontrole centraal aan te pakken. Het kan verkeren. De meeste internetaanbieders – uitzonderingen als Chello daargelaten – filteren nu al dan niet op aanvraag alle doorgaande mail op virussen en zelfs spam. Dat is mooi, al moet dat vrijblijvende er nog uit. Nu wordt het tijd te gaan nadenken over de aanpak van een andere hinderlijke plaag: snuffelsoftware, oftewel ‘spyware’. Software die, variërend van betrekkelijk onschuldige cookies tot gevaarlijke Trojaanse paarden, vastlegt wat computergebruikers doen.
Spyware is een serieus probleem geworden. Regelmatig tref ik bij vrienden of bedrijven computers aan die niet meer vooruit zijn te branden, waarvan de internettoegang is geblokkeerd of waarvan bepaalde applicaties niet goed meer functioneren, vanwege spyware. Om over stiekeme software die gevoelige informatie verzamelt maar te zwijgen.
Wie op zulke computers programma’s Adaware of Spybot (en liefst nog allebei na elkaar) laat draaien, haalt tientallen en soms honderden verdachte objecten op één computer naar boven.
Keer op keer blijkt dat je computerbeveiliging niet aan gebruikers kunt overlaten. De vraag rijst dan ook of providers ook geen rol kunnen spelen tegen Spyware. Dat lijkt een technisch en juridisch mijnenveld, maar met centrale distributie van programma’s als Adaware zou al veel gewonnen zijn. Het model bestaat, want providers als Planet en Wanadoo verspreiden zo ook hun firewall-software. Goed nieuws is dat een flink deel van de providers onderzoek doet naar het bestrijden van Spyware. Volgens Netkwesties zou Wanadoo zelfs dezer weken al een anti-spyware dienst starten.
 
In blijde verwachting van SP2?
… nou nee; de lol is er bij voorbaat af. Met Service Pack 2 dicht Microsoft een groot aantal beveiligingsgaten in het besturingssysteem Windows XP. Het besturingssysteem wordt uitgebreid met een bruikbare firewall, een systeem om misbruik van Activex-controls te beperken en een ‘controlecentrum’ voor alle beveiligingsfuncties. Deze week kwam de Nederlandse versie beschikbaar en de komende weken krijgen XP-gebruikers de software via de Update-functie thuisbezorgd.
Gezien alle lekken in Windows iets om reikhalzend naar uit te zien. Zou je denken. Maar na het lezen van alle gerapporteerde problemen krijgt de installatie de aantrekkelijkheid van een Russische roulette. Nu Microsoft achterdeuren gaat afsluiten, blijken flink wat programma’s niet meer goed te functioneren. Daarbij gaat het vooral om de internetcomponenten van die programma’s en webapplicaties.
Gelijktijdig steekt de bekende Microsoft-paranoia weer de kop op. Benut ’the evil empire’ deze grondige revisie niet om concurrerende softwaremakers technologisch op achterstand te zetten. Wil het bedrijf de omschakeling naar .Net technologie forceren?
Tja, kan Microsoft eigenlijk wat anders? Het is kiezen uit twee kwaden. De Microsoft plug-in aanpak waarbij programma’s via Activex-technologie in Internet Explorer draaien is inherent onveilig. Daar moet Microsoft wat aan doen. Met SP2 introduceert Microsoft een getrapt waarschuwingssysteem voor Activex-controls. Al die waarschuwingen zullen gebruikers verwarren en zelfs afschrikken.
Het is allemaal waar, maar onvermijdelijk. Het zure is wel dat juist de softwaremakers die gekozen hebben voor pure Microsoft-technologie, er het meeste last van zullen hebben.
 
The Skype is the limit?
… nog altijd. Het bedrijfje Skype heeft na een jaar nog niets van zijn glanzende belofte verloren. Na de Windows- en Linux-familie kan nu ook de Apple-gemeenschap gratis bellen via Skype. Software voor pda’s is in ontwikkeling, waardoor je op termijn ook mobiel kunt bellen in omgevingen met draadloos internet. Degenen die menen met een consumentenspeeltje van doen te hebben vergissen zich. Ik ken een bekende it-onderneming die grote bedragen bespaart door zijn interne internationale gesprekken via Skype te doen. Zou dit bedrijf de Amazon of Google van de internettelefonie worden, vraagt de New York Times zich deze week af. Dat is koffiedik kijken. Maar duidelijk is wel dat internettelefonie en voip aan de vooravond staan van een grote doorbraak.< BR>
 
Fred van der Molen beschouwt en becommentarieert het ict-nieuws van de afgelopen week.

Meer over

BesturingssystemenTelecomVoIP

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Datacenter NorthC heeft tijdelijke stroom­voor­zie­ning, SiSo verkocht aan EyeTi (en meer)

    Security & Awareness

    Odido-topman over hack: ‘Niets verkeerd gedaan, wel fouten gemaakt’

    Carrière

    ASML sluit hoofdlijnen-akkoord met bonden

    Cloud & Infrastructuur

    Nederlandse Staat krijgt van Wingtech schadeclaim van 8 miljard

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Nog geen stroom in NorthC-datacenter, campagne EZK over noodvoorzieningen (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Brand NorthC‑datacenter onder controle, nog wel overlast klanten

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs